Týmy z Manchesteru ovládly šlágry. City pomohlo vyloučení

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 1. 2013 16:31
Fergusonovi svěřenci si udrželi první místo v tabulce anglické Premier League. Vedou o sedm bodů před City.
Fotbalisté Manchesteru City mohli slavit vítězství 2:1 na Liverpoolem.
Fotbalisté Manchesteru City mohli slavit vítězství 2:1 na Liverpoolem. | Foto: Reuters

Manchester - Fergusonovi svěřenci míří za mistrovským titulem! Manchester United v Severozápadním derby udolal Liverpool doma na Old Trafford 2:1 a udržel si první místo v tabulce anglické Premier League.

Rudí ďáblové vedou o sedm bodů před Manchesterem City, který vyhrál 2:0 na hřišti londýnského Arsenalu. Manciniho týmu hodně pomohlo brzké vyloučení domácího stopera Koscielnyho.

V "rudé válce" Red Devils proti Reds tedy Liverpool znovu neuspěl. V září prohrál doma na Anfield Road rovněž 1:2 a vítězství nad nenáviděným rivalem neslavil ani v minulé sezoně.

Liverpool byl ve druhé půli lepším týmem

Domácí šli do vedení v 19. minutě, když se trefil po přesném centru Patrice Evry střelou z prvního doteku nizozemský kanonýr Robin van Persie. Bývalý hráč Arsenalu dal už svůj sedmnáctý gól a vévodí tabulce střelců.

Po přestávce zvyšoval po přímém kopu Van Persieho srbský stoper Nemanja Vidič, jehož hlavu trefil zakončující Evra. Reina byl bez šance.

Hosté ale vzápětí snížili trefou Daniela Sturridge, který v dresu Reds debutoval, a ve druhé půli byli jednoznačně lepším týmem. Zaslouženého vyrovnání se ale i přes velké šance nedočkali. Tu největší neproměnil právě Sturridge, když zblízka přestřelil branku Davida De Gey.

Na Emirates Stadium se děly věci už v první desetiminutovce. Klíčová chvíle přišla v 9. minutě, když Koscielny stáhl k zemi do tutovky se řítícího Džeka a rozhodčí Mike Dean neváhal. Nařídil penaltu a francouzského stopera vyloučil.

Szcesny chytil penaltu, prohru ale neodvrátil

Polský brankář Szcesny sice penaltu vyrazil do tyče a poté ji sebral z brankové čáry, Citizens ovšem v přesilovce dominovali.

Ve 21. minutě rychle rozehrál trestný kop Tévez a parádní ranou k tyči otevřel skóre James Milner. Za dalších deset minut bylo rozhodnuto. Po centru Zabalety a zakončení Téveze dorážel do prázdné branky Edin Džeko.

Arsenal se sice snažil útočit, ovšem narážel na zkonsolidovanou obranu hostí. Velkou šanci měl po přestávce třeba Giroud, ale hosté odolali a odvezli si z Emirates důležité tři body.

Anglická fotbalová liga - 22. kolo:

Manchester United - Liverpool 2:1 (19. Van Persie, 54. Vidič - 57. Sturridge), Arsenal - Manchester City 0:2 (21. Milner, 32. Džeko).

1. Manchester United 22 18 1 3 56:29 55
2. Manchester City 22 14 6 2 43:19 48
3. Chelsea 21 12 5 4 43:19 41
4. Tottenham 22 12 4 6 39:27 40
5. Everton 22 9 10 3 35:26 37
6. Arsenal 21 9 7 5 40:24 34
7. West Bromwich 22 10 3 9 31:30 33
8. Liverpool 22 8 7 7 35:28 31