Video-revoluce do ligy? Pelta ji nechce a stát ji nezaplatí

Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 10. 2012 18:00
Rozhodčí s videem? Buďme první, volá senátor Chládek. Nesmysl, zní od šéfa ligy
Video-systém pro pomoc rozhodčím je připraven, šéfové českého fotbalu jsou ale proti
Video-systém pro pomoc rozhodčím je připraven, šéfové českého fotbalu jsou ale proti | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Je to celé kapku bizarní. O tom, zda se v českém fotbalu zavede rozhodování podle videa a moderní techniky, se dnes debatovalo v Senátu Parlamentu ČR.

Paralelně proti tomu běželo na jiném místě v Praze zasedání ligového shromáždění, jehož se účastní kluby I. a II. ligy. A na něm se o žádném videu neuvažovalo ani omylem.

"Proč by zrovna český fobal nemohl být tím pionýrem, který rozhodování podle videa jako první na světě zavede?" ptá se nahlas senátor Marcel Chládek, který dal projektu politickou podporu.

Nesmyslné experimenty, říká šéf ligy

"Cože? Proč bychom zrovna my měli zavádět něco, k čemu se neodvážili v Anglii, Německu nebo Itálii? Jestli nám něco pomůže, tak zavedení osvědčených metod z těchto fotbalově vyspělých zemí. Ne nějaké nesmyslné experimenty," odpovídá mu na dálku Dušan Svoboda, šéf ligy.

Veřejného slyšení senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, na kterém s prezentací svého videoprojektu vystoupil fotbalový vizionář Robert Henn, se zúčastnili jen zástupci pěti klubů.

Teplice a Dukla vyjádřily ústy svých funkcionářů Petra Heidenreicha, resp. Güntera Bittengela video-projektu podporu, zástupci Příbrami, Mladé Boleslavi či Kladna si přišli spíše poslechnout, o co jde.

Náměstek Kocourek: Stát to nezaplatí

Představa Roberta Henna je taková, že by šestnáct ligových stadionů bylo osazeno systémem, který čítá 12 kamer a umí do dvaceti sekund ukázat, zda došlo k porušení pravidel, nebo ne.

Systém dlouhodobě testuje ve spolupráci s TV Nova. Osazení jednoho stadionu kamerami by přišlo na 1,8 milionu korun.

Detailněji technické řešení a jeho varianty popisuje deník Insider.

Senátor Marcel Chládek, velký fanoušek projektu, který by podle něj český fotbal posunul k mnohem atraktivnější a transparentnější podobě, se zabýval variantou, zda by to celé nemohl zaplatit stát.

"V žádném případě," odvětil mu dnes Jan Kocourek, náměstek z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. "Fotbalu naše ministerstvo skrze různé programy přispívá částkou 270 milionů korun ročně, ale pravidla jsou taková, že ani koruna nesmí jít do profesionální soutěže," vysvětluje.

Zkoumali by góly. Případně penaltové situace

Jak si to vlastně Robert Henn představuje? Jak by jeho systém fungoval?

"Pomocí videa bychom uměli prozkoumat, zda míč přešel celým objemem brankovou čáru, zda k případnému penaltovému faulu došlo uvnitř nebo vně pokutového území, hraní rukou v šestnáctce, simulování v šestnáctce a ofsajdy," vysvětluje.

Výtky, že by se hra drobila a sudí by pořád jen prohlíželi video, Henn nebere. "Zkoumaly by se jen situace, které předcházely vstřelení branky. To se na hřišti stejně vždycky slaví, prosto je jsou tam tak, jako tak. A pak bychom navrhovali dát klubům i možnost, že by dvakrát za poločas mohly nechat přezkoumat případné penaltové situace."

Potíž je v tom, že FIFA homologovala jiný systém, respektive dva systémy: 1) Technologii GoalRef, která používá čipu umístěného v míči. 2) Jestřábí oko, systém známý například z tenisu.

Jestřábí oko? Menší efekt, vyšší cena

"Jenže obě tyto metody posuzují jen to, zda balon přešel brankovou čáru. Ale to je jen desetina problému, oproti tomu je náš systém mnohem komplexnější," říká Henn.

A také levnější. Osazení stadionu technologií doporučenou FIFA stojí 5 milionů korun, Hennův systém zmíněných 1,8 milionu. "Navíc jsou ty kamery mobilní. Takže je klidně možné použít je jeden den třeba v Liberci a druhý den v Jablonci," nabízí Henn levnější ekonomické řešení.

Jenže tuzemský fotbal o to projevuje pramalý zájem. "Předseda svazu pan Pelta nám řekl, že do toho nemůžeme jít, když to není systém schválený FIFA nebo UEFA," říká Henn.

"Přitom právě na tom je vidět, že si k tomu každý smí přistoupit podle svého. FIFA povolí jestřábí oko - a UEFA si pořád dál vede svou ohledně brankových rozhodčích, kteří přitom také chybují," argumentuje Henn.

Henn: Ke klubům mě nepustili. Svoboda: Nesmysl

"Předsedkyně komise rozdčích Dagmar Damková mě při našem posledním kontaktu mile překvapila, když řekla, ať si to rozhodnou české kluby," říká Henn.

Ten ale u šéfa ligy moc pozitivních bodů neposbíral.

"Byl jsem nedávno v Edinburghu na zasedání organizace sdružující profesionální ligy z Evropy. Bývalý sudí Pierluigi Collilna tam prezentoval jako jednoznačně preferovanou variantu budoucnosti brankové sudí," říká Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace a předseda ligového shromáždění.

Právě na zasedání českých ligových klubů se prý Robert Henn opakovaně snažil dostat. "V Senátu mi prezentaci systému umožnili, na ligovém shromáždění ne," pravil poněkud kysele.

"S panem Hennem jsem mluvil asi dvakrát v životě, o možnost vystoupit na ligovém shromáždění mě nikdy nežádal. Osobně jsem sice zcela zásadně proti tomu jeho systému, ale neměl bych problém ho na ligové shromáždění pozvat. Třeba by zbývajících 31 klubů bylo pro ty jeho experimenty. Ale pochybuji," reaguje Dušan Svoboda.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy