reklama

Bizarní verdikt. FA potrestala hvězdu za rasismus, i když řekla, že o rasismus nejde

Edinson Cavani při utkání proti Southamptonu Edinson Cavani při utkání proti Southamptonu autor: Reuters
Anglická Fotbalová asociace (FA) potrestala útočníka Edinsona Cavaniho z Manchesteru United za použití výrazu "negrito" na Instagramu i přesto, že uznala, že nešlo o rasismus. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy disciplinární komise.

Třiatřicetiletý Cavani slovo "negrito" (černoušek) použil v reakci na chválu po listopadovém utkání v Southamptonu, kde dvěma góly a asistencí pomohl United k obratu a výhře 3:2.

Dostal za to vysoký trest: zákaz činnosti na tři zápasy a pokutu 100 tisíc liber (téměř tři miliony korun).

Cavani byl potrestán i přesto, že se ho zastal klub, uruguayský svaz, hráčské odbory i jazykovědný úřad, kteří upozornili na to, že v Jižní Americe jde o výraz používaný mezi blízkými přáteli.

"Komise uznala, že hráč reagoval srdečnou odpovědí na zprávu od přítele z Uruguaye a nešlo o rasismus ani urážku jeho přítele nebo kohokoliv jiného," uvedla FA.

"Bylo to podpořeno i řadou důkazů, nicméně to, že hráč neměl v úmyslu kohokoliv rasisticky urazit, samo o sobě nestačí. Někdo by si totiž slovo 'negrito' mohl vyložit jako rasistické," dodala FA.

Asociace prý přihlédla i k tomu, že Cavani před incidentem žil v Manchesteru jen krátce a nemusel vědět, že některé španělské výrazy můžou být ve Velké Británii vnímány jako velmi urážlivé.

Video: Francouzský brankář si málem dal vlastní gól roku, zachránily ho dvě tyče Video: Francouzský brankář si málem dal vlastní gól roku, zachránily ho dvě tyče Čtěte zde
reklama