reklama

Zruší UEFA Evropskou ligu? Platini je pro

Michel Platini. Michel Platini. autor: Reuters
Šéf UEFA Michel Platini by byl pro sloučení Evropské ligy a Ligy mistrů. Spojená soutěž by se mohla začít hrát už v roce 2015.

Paříž - Evropská fotbalová unie UEFA zvažuje, že v budoucnu zruší Evropskou ligu a místo toho rozšíří prestižnější Ligu mistrů z 32 na 64 klubů.

V rozhovoru pro francouzský deník Ouest France to prohlásil prezident UEFA Michel Platini.

"Musíme vyřešit, jakou podobou budou mít evropské klubové soutěže v letech 2015 až 2018," uvedl Platini. "Zatím ale nic potvrzeného není. Pouze se o tom bavíme a v roce 2014 rozhodneme," dodal sedmapadesátiletý funkcionář.

Problémem jsou peníze

Faktem je, že Evropská liga si po své transformaci z Poháru UEFA nezískala ani srdce fanoušků, ani sponzorů.

Liga mistrů například každý rok vydělá organizaci UEFA o 800 milionů liber více než Evropská liga, která za rok vydělá "pouze" 225 milionů.

Popularita soutěže, někdy přezdívané "Balkán Cup", je přitom především na britských ostrovech velmi nízká.

Krom fanoušků a sponzorů se Evropská liga nijak zvlášť nevyplácí ani majitelům klubů, obzvlášť pokud skončí už v rané fázi soutěže.

Například Chelsea si jako vítěz Ligy mistrů na jaře vydělala 49 milionů liber, zatímco vítěz Evropské ligy, Atlético Madrid, jen osm a půl.

Pro rozšíření je i Barcelona. Nebo pro separaci

Rozšíření Ligy mistrů by navíc vyhovovalo i velkým klubům, v čele s katalánskou Barcelonou.

Její šéf Sandro Rosell, který je současně předsedou Asociace evropských klubů, ovšem zároveň předpokládá, že by se zeštíhlily domácí soutěže, aby zbylo více času na utkání LM. Ta by se navíc hrála o víkendech.

Pokud by na podobný krok UEFA nepřistoupila, jsou dokonce elitní kluby ochotny si založit svoji vlastní soutěž.

reklama