reklama

Terčem rasismu a šikany. Hokej není pro každého, tvrdí Aliu. V Litvínově neprorazil

Nigerijský rodák Akim Aliu odehrál za Litvínov šest zápasů s bilancí gólu a dvou asistencí. Nigerijský rodák Akim Aliu odehrál za Litvínov šest zápasů s bilancí gólu a dvou asistencí. autor: ČTK
Jeho jméno se v probíhajícím hokejovém ročníku skloňovalo až nečekaně často. V Americe, kde rozvířil aféru s kritikou chování trenérů, i v Evropě, kde se o kauze rovněž hodně mluvilo a kam posléze přišel za prací. Akim Aliu, kanadský obránce nigerijsko-ukrajinského původu, nyní ještě obšírněji rozebral, čím si musel projít na startu své kariéry.

Aliu je synem nigerijského otce a ukrajinské matky. Na svět přišel v nejlidnatější zemi Afriky, ale do osmi let vyrůstal na Ukrajině. Už tam byla jeho rodina terčem rasismu a xenofobie, a také proto se přestěhovala do Kanady vstříc novému životu.

Kýhos v Litvínově pracuje s problémovým Kanaďanem: Nemá disciplínu, jinak může do NHL Kýhos v Litvínově pracuje s problémovým Kanaďanem: Nemá disciplínu, jinak může do NHL Čtěte zde

Ani začátky za oceánem ovšem nebyly jednoduché. "Byl jsem černý kluk, který mluvil rusky. Měli byste vidět pohledy ostatních dětí a jejich rodičů. Někteří mě považovali za mentálně postiženého, pořád mě oddělovali," vzpomněl Aliu na stránkách projektu The Players' Tribune.

Brzy si našel cestu k národnímu kanadskému sportu, nicméně i na ledě se střetával s rasistickými projevy. "Když mi bylo jedenáct, zaslechl jsem hlasitě od soupeře na turnaji v Quebecu: 'Kolik gólů od toho negra si ještě necháme dát?' Dodnes mi to zní v hlavě," svěřil se Aliu.

Přestože výkřik podle něj slyšeli i ostatní, spoluhráči ani trenéři se Aliua nijak nezastali. Zápas pokračoval, jako by se vůbec nic nestalo.

O pár let později, v roce 2005, zažil obránce tmavé pleti mnohem horší chvíle. Hrál kanadskou juniorskou ligu Ontario Hockey League v mužstvu Windsor Spitfires a se šikanou s rasistickým podtextem se potýkal přímo uvnitř svého vlastního týmu.

Komentář: Převychováme kouče. Z Me Too dělá NHL divadlo, klidně vyhodí peníze z okna Komentář: Převychováme kouče. Z Me Too dělá NHL divadlo, klidně vyhodí peníze z okna Čtěte zde

Pálivá mast ve výstroji, vyražené zuby

"Jako bych měl na zádech terč. V týmu se mnou hrál kluk, který měl být jedním z vysoko draftovaných hráčů pro NHL, a vybral si mě, aby mi ze života udělal peklo," vyprávěl Aliu.

"Nejdříve ze všeho mi promazal suspenzor pálivou tygří mastí, potom mi hokejovou výstroj naházel na střechu. Dělal si legraci z mého oblečení, z toho, jak mluvím. Zesměšňoval mě před ostatními i před trenéry. Jako bych ani nebyl člověk," pokračoval bek, který s hokejem začal v Torontu.

Zmiňovaný agresor se jmenuje Steve Downie. Dvojnásobný juniorský mistr světa, kterého si na draftu v roce 2005 už v prvním kole vybrala Philadelphia. V součtu s play off odehrál v NHL více než 450 zápasů, než před čtyřmi lety ukončil kariéru v Arizoně ještě před třicítkou.

Downie si v NHL vybudoval pověst hokejového rapla, což by zřejmě na základě setkání na mistrovství světa 2010 v Německu potvrdili i někteří čeští hokejisté. Kanadský útočník tehdy v zápase osmifinálové skupiny neustále provokoval a za celý turnaj posbíral v průměru čtyři trestné minuty na zápas.

Útisk ze strany Downieho v juniorském týmu vyvrcholil v situaci, kdy se Aliu odmítl zúčastnit uvítacího rituálu s dalšími nováčky, a sice natlačit se s nimi nahý na záchod v týmovém autobuse. Pár dní nato Downie vyrazil Aliuovi při tréninku hokejkou zuby, načež se strhla rvačka.

"Z pusy se mi valila krev a věděl jsem, že se musím prát jako o život. Shodil jsem rukavice a myslel na to všechno, co musela má rodina obětovat, abych se dostal na tuto úroveň do OHL," líčil Aliu. "A já pak musím sdílet kabinu s rasistickým sociopatem Stevem Downiem," dodal.

Záplava českých vlajek nebo zdravotníci Švýcaři. Projděte si návrh olympijských dresů Záplava českých vlajek nebo zdravotníci Švýcaři. Projděte si návrh olympijských dresů Prohlédněte zde

Aliu zdůraznil, že v týmu ani při tomto incidentu nenašel zastání. "Cítil jsem se tak sám. Mezi všemi těmi lidmi, kteří by měli být něco jako moji bratři, ne? O tom přece hokej je," poznamenal.

Dvacátý nejvlivnější člověk v hokeji

Cesty Aliua a Downieho se po bitce na tréninku rozešly. Také Aliu později prošel draftem, v roce 2007 si ho z 56. místa vybralo Chicago. Jenomže v jeho dresu si NHL nikdy nevyzkoušel. Potloukal se v nižších soutěžích a alespoň sedm startů v nejlepší hokejové lize nakonec zapsal v Calgary.

Nicméně v NHL se Aliu neuchytil, zahrál si na několika adresách ve Švédsku, zkusil si KHL v Chabarovsku nebo slovenskou ligu v Banské Bystrici. Po odchodu z juniorského týmu ve Windsoru vystřídal za čtrnáct let hned pětadvacet hokejových klubů.

Vloni na podzim se Aliu připomněl kritikou trenéra Billa Peterse, který ho dříve vedl na farmě Chicaga v AHL. Peterse obvinil z rasismu a kouč kvůli tomu v NHL zakrátko rezignoval. Aliuovi před deseti lety mimo jiné zatrhl v kabině pouštět "negerskou muziku".

Kauza brzy narostla do obrovských rozměrů, NHL začala brát problém s rasismem vážněji. Na druhou stranu mnozí mluvili o příliš nafouknutých slovech a poukazovali na to, že je zvláštní řešit podobné konflikty mezi trenéry a hráči po tolika letech.

Po vzoru kampaně proti sexuálnímu obtěžování se také aféře s kouči v Americe začalo říkat "Me Too". Po Aliuovi totiž vystoupili se svými výpověďmi o starých ranách další, mnohem slavnější hokejisté.

"Online chat zamořil odporný jedinec." Hokejový talent se stal terčem útoků rasisty "Online chat zamořil odporný jedinec." Hokejový talent se stal terčem útoků rasisty Čtěte zde

Magazín The Hockey News pak urostlého obránce dokonce umístil na dvacátou pozici v žebříčku nejvlivnějších osob světového hokeje. Aliu jednal o boji proti rasismu v NHL se šéfy soutěže Garym Bettmanem a Billem Dalym.

"Hokej není pro každého, jak NHL proklamuje. Zatím ne. Ale sakra měl by být. Musíme být upřímní, kurážní a musíme se umět postavit jeden za druhého," vyzývá Aliu ve své zpovědi pro The Players' Tribune.

V Litvínově to s Aliuem nezvládali

Pětadvacátým a dosud posledním klubem, v němž Aliu působil, byl Litvínov. Vervě pomohl na konci základní části uplynulé sezony k záchraně, když v šesti odehraných zápasech zaznamenal gól a dvě asistence. Ale vedení klubu si od něj slibovalo výraznější přínos.

Trenér Vladimír Kýhos se ještě na podzim ironicky usmíval rozměrům, jaké nabrala Aliuem vyvolaná kauza v NHL, a v lednu měl právě tohoto hráče v kádru. "Akim potvrdil, že je výjimečný talent, ale zpočátku se zdálo, že se neshodneme a pošleme ho domů," říkal kouč Litvínova.

Kanaďan ignoroval taktiku týmu, podle Kýhose si na ledě dělal, co chtěl, a následnou kritiku snášel velmi těžce. "Má výborné fyzické parametry, jistou přihrávku, skvělou střelu a práci s holí. Jenže je nezvladatelný, proto nehraje v NHL," představil Kýhos svůj pohled na věc.

V úplném závěru sezony, kdy šlo Litvínovu o vše, už se Aliu na ledě ani neobjevil. Přesto jeden z vulgárních vzkazů, které zadákovi přicházejí a které přiložil ke své zpovědi na The Players' Tribune, zněl: "Zůstaň v Česku, negře!"

Přiživujete rasismus, kritizuje šampion Trumpa. O "čínském viru" už mluví i Kalousek Přiživujete rasismus, kritizuje šampion Trumpa. O "čínském viru" už mluví i Kalousek Čtěte zde
reklama