Boston vrací úder. Doma nasázel Vancouveru osm gólů

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 6. 2011 7:31
Krejčí vyrovnal střelecký rekord Jágra
David Krejčí právě vstřelil gól Vancouveru ve finále NHL. Radost a hrdost fanoušků nezná mezí. | Foto: Reuters

Boston - Hodně rázně odpověděli hokejisté Bostonu Bruins na úvodní dvě vítězství Vancouveru ve finále zámořské NHL.

Na domácím ledě Medvědi svého soupeře rozdrtili 8:1 a snížili stav série na 1:2 na zápasy. Po úvodní bezbrankové části hry spustili neuvěřitelný brankostroj a ve dvou zbývajících třetinách vsítili po čtyřech gólech.

Gól a asistenci si připsal český útočník David Krejčí, který se tak osamostatnil na čele tabulky střelců play off.

VIDEO Vancouver na nohou. Kosatky opět zdolaly Boston
První finále rozhodl Vancouver 19 sekund před koncem

Zároveň vyrovnal český střelecký rekord Jaromíra Jágra v jednom ročníku Stanley Cupu, který fenomenální hráč vytvořil v letech 1992 a 1996. U jednoho gólu Bostonu asistoval také bek Tomáš Kaberle.

Utkání ale pro Bruins nezačalo příliš šťastně. Už po šesti minutách totiž Aaron Rome z Vancouveru ramenem sestřelil Nathana Hortona, který skončil na nosítkách a byl převezen do nemocnice.

Rome dostal trest na pět minut plus do konce utkání, dlouhou přesilovku ale Boston i přes velký tlak nevyužil. Největší šanci první třetiny měl Vancouver. Masona Raymonda ale dvakrát z bezprostřední blízkosti vychytal Tim Thomas.

Jestliže ve druhém finále rozhodli Canucks v prodloužení po 11 vteřinách, tentokrát jim byl stejný časový úsek druhé třetiny osudný.

Dva góly dal Boston v oslabení

Hned v úvodu totiž nejprve Krejčí Luonga nepřekonal, vzápětí ale stínil v brankovišti při gólové ráně Ference od modré čáry. V 25. minutě už bylo 2:0, kdy si přihrávku Recchiho srazil do vlastní branky Kesler.

Definitivně pak zlomili odpor Kosatek Marchand gólem v oslabení a David Krejčí, který prostřelil Luonga po přihrávce Rydera.

V 52. minutě zvýšil už na 5:0 znovu v oslabení Paille. Skvělý Thomas pak přišel o čisté konto, když ho překonal Hansen. Mrzet ho to však nemuselo, protože v posledních třech minutách dokonaly debakl góly Recchiho, Kellyho a Rydera.

Utkání kromě spousty branek přineslo také 145 trestných minut, což je rekord finále od roku 1990. V závěru probíhalo vyřizování účtů nejen za zákrok na Hortona, ale také za situace z předešlých zápasů.

Finále Stanleyova poháru hokejové NHL - 3. zápas:

Boston Bruins - Vancouver Canucks 8:1 (0:0, 4:0, 4:1)
Branky a nahrávky: 21. Ference (Peverley, Krejčí), 25. Recchi (Ryder, Ference), 32. Marchand, 36. Krejčí (Ryder, Chára), 52. Paille (Boychuk), 58. Recchi (Marchand, Bergeron), 59. Kelly (Paille, Chára), 60. Ryder (T. Kaberle) - 54. Hansen (Torres, Lapierre). Rozhodčí: Walkom, O'Rourke - Racicot, Miller. Vyloučení: 10:5, navíc A. Ference, S. Thornton, Lucic všichni 10 min., Seidenberg 5 min. a 10 min. - Rome 5 min. a do konce utkání, D. Sedin, Burrows oba 10 min., Kesler 5 min. a 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 2:0. Střely na branku: 38:41. Diváci: 17.565. Stav série: 1:2.

Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, Boychuk, A. Ference, McQuaid, T. Kaberle - Horton, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Ryder, Peverley, Kelly - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.

Vancouver: Luongo - Bieksa, Rome, Edler, Salo, Ehrhoff, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Tambellini. Trenér: Alain Vigneault.