reklama

Červenka je připravený zářit. Extralize opět pomohla rána osudu

Stane se Roman Červenka nejproduktivnějším hráčem letošního ročníku extraligy? Stane se Roman Červenka nejproduktivnějším hráčem letošního ročníku extraligy? autor: ČTK
Zatímco loni překvapil hokejovou extraligu návrat Jakuba Petružálka, letos mohou zraky fanoušků spočinout na Romanu Červenkovi. Stále špičkový a relativně mladý hokejista už ukázal své umění a obklopený parťáky z minulosti je připravený zářit.

Praha - V průběhu minulého ročníku nadzdvihla příznivce hokejové extraligy nečekaná zpráva: "Jakub Petružálek přestupuje do Litvínova!" Vynikající forvard těsně před třicítkou tehdy opustil ruskou KHL, aby doma lépe zvládl osobní tragédii.

Letos se situace opakuje již v září - tentokrát zraky tuzemských fanoušků můžou spočinout na Romanu Červenkovi. I on je v nejlepších letech, tragédie však zasáhla "pouze" jeho kariéru.

Už v květnu věděl, že nebude pokračovat v bohatém Petrohradu ani jinde v Rusku, kde nebyl šťastný. Doufal, že ještě přijde další šance v zámořské NHL, ale nedočkal se.

Za Růžičkou a kamarády

A když nevyšlo ani Švýcarsko, vrátil se do Česka. "Tady jsem doma," vykládal novinářům. "A navíc mi hrozně chyběla kabina. Dva roky jsem v šatně byl sám, to má taky svůj podíl."

Právě kvůli kabině zamířil k chomutovským Pirátům, kterým velí kouč Vladimír Růžička, jenž si na pomoc přizval řadu bývalých slávistických svěřenců. Včetně pražského rodáka Červenky.

Na toho už v prvním klání proti Pardubicím dýchla atmosféra, která mu poslední roky scházela. Na ledě se potkal hned s pěti dřívějšími spoluhráči ze Slavie, přičemž se dvěma z nich nastoupil v jedné lajně. Společnost mu dělali kamarádi Michal Vondrka a Vladimír Růžička mladší. Červenka si navíc mohl libovat v důvěře trenéra, na ledě pobyl přes 20 minut, nejvíc z Chomutova.

Málo střílí, ale přesto září

To mu na druhou stranu dělalo i potíže. Jelikož naskočil k prvnímu duelu po světovém šampionátu, zadýchával se. Přesto 67 vteřin před závěrečnou sirénou připravil Vondrkovi vítěznou trefu. Nahrával zpoza brány, kde s kotoučem chvíli míchal. "Už jsem neměl moc sil, nic jiného mi nezbývalo," přiznal.

Přesto byl s dvěma asistencemi vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Stejně jako o dva dny později ve Vítkovicích, kde svůj výkon zopakoval, byť se tentokrát blýskl mnohem výstavnějšími pasy.

Hráč s desítkou na zádech, kterou mu uvolnil nadaný mladík David Kämpf, potvrdil, že na třech vrcholných mezinárodních turnajích za poslední dva roky nenastoupil omylem. Překvapil však střeleckou nechutí – za dva zápasy vyslal na bránu soupeře jediný pokus.

Bude opět králem produktivity?

Piráti zatím po skvělém startu drží v tabulce třetí příčku, ale dá se čekat, že v tvrdé konkurenci klesnou níž. Naopak Červenka by měl i s dvouzápasovým mankem postupně dobývat nejpřednější místa individuálních statistik.

Poté, co o sobě ve 23 letech dal hlasitě vědět, hledal konkurenci v extralize jen obtížně. V roce 2010 ovládl produktivitu soutěže a v bodovém průměru vždy patřil mezi nejlepší trojici. Naposledy před třemi lety, kdy při zámořské výluce stihl v extralize odehrát devět zápasů.

Není důvod si myslet, že tentokrát to bude jinak. Červenka stále ještě neoslavil ani 30. narozeniny a obklopený parťáky z minulosti je připravený zářit.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

reklama