Rozhodčí: Červenka puk kopl, proto jeho branku neuznali

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
23. 5. 2014 11:30
Romanu Červenkovi nebyl ve čtvrtfinále s USA uznán gól kvůli kopnutí kotouče.
Kopnutý gól Romanu Červenkovi rozhodčí neuznali, a tak si spravil chuť o chvíli později, kdy už regulérně zvyšoval na 3:1 | Video: youtube.com

Praha - Hned dvě zásadní situace museli řešit rozhodčí ve včerejším čtvrtfinále se Spojenými státy. Obě navíc přišly krátce po sobě zhruba v polovině zápasu.

Nejprve americký kapitán Justin Abdelkader brutálním faulem sestřelil Vladimíra Sobotku, za což jej sudí po krátké poradě poslali do sprch.

"Tam bylo vše správně. Možná mohl být ještě udělen trest ve hře, protože to byl zásah do oblasti hlavy a krku," říká člen Komise rozhodčích ČSLH Milan Kolísek.

Červenka puk kopl

V následné pětiminutové přesilovce se trefil Tomáš Hertl a vzápětí přidal další gól Roman Červenka. Sudí jej však po poradě s videorozhodčím neuznali. Měli dokonce dva momenty k posuzování. Červenkovo kopnutí puku nohou a rozhodování o tom, jestli puk přešel brankovou čáru.

Díky zákroku gólmana Tima Thomase lapačkou byla totiž situace značně nepřehledná. "Podle mě se rozhodčí nezabýval tím, jestli puk přešel čáru, ale kopnutím," myslí si Kolísek.

"Záleží na tom, kdo ten puk do brány srazí. Pokud brankář nebo rozhodčí, tak ten odraz nemá na nic vliv. Kdyby ho srazil hráč v poli, ať spoluhráč, nebo protihráč, tak gól platí," cituje bývalý dlouholetý arbitr pravidla.

"A jelikož Červenka nadzvedl brusli z ledu a byla tam vidět tendence kopnout do puku, tak se to i za kopnutí považovalo," dodává.

Video hokeji zatím stačí

Pokud by však záleželo pouze na posouzení přechodu puku přes brankovou lajnu, trvalo by zkoumání u videa zřejmě ještě mnohem déle. Z televizních záběrů je totiž patrné, že se puk šourá za čáru, ovšem v klíčovém okamžiku jej překryje Thomasova lapačka. A pokud kotouč není vidět celým objemem v brance, nemůže být gól uznán.

"Je možné, že na mistrovství mají poměrně špičkovou techniku, díky níž by to odhalili," soudí Kolísek.

Při takových momentech se však nabízí otázka, zda by nebylo vhodné přistoupit k modernizaci posuzování sporných brankových situací, například zabudovat do kotouče čip, který by v případě přechodu přes brankovou čáru vyslal rozhodčím signál. Podobně jako se tato technologie testuje ve fotbale.

"Myslím si, že se o tom neuvažuje, nebo o tom aspoň nevím. Nerad bych tyto dva sporty srovnával, protože hokej používá video už asi patnáct let, zatímco fotbal stále ještě ne. Místo technického řešení volí personální řešení s rozhodčími na čáře. Nemyslím si, že to je dobře, protože video je daleko objektivnější," říká Kolísek.

 

Právě se děje

Další zprávy