reklama

Chybí nám národní hrdost, říká režisér filmu o Naganu. Namluví Jágr zhrzeného fanouška?

Podívejte se na teaser k filmu Nagano – zrození hrdinů. YouTube
Veřejnost zatím moc nechce v crowdfundingové kampani přispívat na připravovaný animovaný film o zlaté jízdě českých hokejistů v Naganu. Tvůrci mají momentálně pokrytou necelou třetinu z rozpočtu přesahujícího 60 milionů korun. "Pro mě Nagano není jen oslava hokeje, ale národní svátek, který by se měl hýčkat a stále připomínat dalším generacím," uvádí pro Aktuálně.cz režisér a producent snímku Pavel Sadílek.

Praha – Jedné medaile se čeští hokejisté v olympijském roce 2018 určitě dočkají. Pokud nezaválí v jihokorejském Pchjongčchangu, tak alespoň na filmovém plátně, kde ožije naganská jízda Haška a spol.

Nagano - zrození hrdinů Nagano - zrození hrdinů Foto: ASPEN.PR

Za animovaným snímkem Nagano – zrození hrdinů stojí režisér a producent Pavel Sadílek, který dosud točil hlavně reklamy a hudební klipy. Věří, že často připomínaným tématem publikum upoutá navzdory tomu, že mnozí fanoušci teď raději řeší krizi tuzemského hokeje.

"Není okolo nás moc příběhů, které by v sobě nesly tolik pozitivních emocí s takovým happy endem. Ukažte mi někoho, kdo by nechtěl znovu zažít své Nagano," podotýká Sadílek.

Hokej chvíli sám hrál, japonská olympiáda ho zastihla coby čerstvého otce. Nápad, že nezapomenutelnou cestu zfilmuje, dostal zhruba před šesti roky. O animovaném zpracování měl jasno okamžitě. "Skoro dvacet let je animace mým koníčkem i prací," připomíná. "Chceme vyprávět příběh malým i velkým, animovaná technologie k tomu má obrovský potenciál."

Sadílek: Jako Češi jsme příliš sebekritičtí

Snímek připomene divákům známé momenty, ale událostí z roku 1998 se nebude držet striktně. Putování malého chlapce, jenž ztratil víru v národní mužstvo, má dojmout i pobavit. "Pracujeme s tím, že vítězství týmu se z padesáti procent tvořilo mimo led, a tak odkrýváme události ze šaten hráčů, olympijské vesnice a okolí Nagana, které se mohly stát a také nemusely," vypráví režisér.

Nagano - zrození hrdinů Režisér a producent filmu o Naganu Pavel Sadílek. Foto: ASPEN.PR

Když s týmem pracoval na námětu, zhlédnul nespočet sportovních, především hokejovým filmů – vysoko hodnocený Hokejový zázrak, lovestory Youngblood či komedii Goon, kterou mimochodem čeká pokračování. Samozřejmostí bylo pročítání literatury o Naganu, mezi níž nechyběl scénář dvanáct let staré opery.

Na scénáři připravovaného Sadílkova snímku se podíleli legendární Dominik Hašek a televizní komentátor Robert Záruba. Největší kus práce každopádně odvedl Petr Kolečko, který má za sebou například seriály Okresní přebor a Čtvrtá hvězda.

Nagano – zrození hrdinů bude prvním filmem s ústřední hokejovou tematikou nejen pro Sadílka s Kolečkem, ale vůbec. V Česku o populárním sportu dosud vznikaly "jen" dokumenty.

"Myslím si, že obecně sportovní filmy u nás zatím příliš netáhnou. Možná na to má i vliv, že jsme malý stát s malým sebevědomím. Jako Češi se nemáme moc rádi, jsme příliš sebekritičtí a na rozdíl od jiných států se u nás o národní hrdosti nedá ani mluvit." zamýšlí se Pavel Sadílek. "Já osobně řadím Nagano mezi své životní události a děkuji bohu, že jsem ho mohl zažít. Pro mě to není jen oslava hokeje, ale národní svátek, který by se měl hýčkat a stále připomínat dalším generacím. Přál bych si, aby o Naganu vznikl i hraný film třeba v režii Ivana Zachariáše nebo Jana Svěráka."

Nagano - zrození hrdinů Jeden z koproducentů filmu Dominik Hašek s loutkou Jaromíra Jágra. | Foto: ASPEN.PR

Veřejnost zatím přispívat nechce

Sadílek a spol. počítají s poměrně vysokým rozpočtem přes 60 milionů korun. Zatím mají pokrytou necelou třetinu, a tak stále oslovují potenciální partnery. Některé odradil delší výrobní čas snímku, jiní vyčkávají na spuštění výroby animace. "Novinkou je, že jsme do projektu přizvali dalšího producenta, který by nám měl pomoci se získáním zahraničního partnera. Také mohu prozradit, že nás kontaktoval velký zahraniční distributor, který produkoval skvělý hokejový film Můj život s Canadiens."

Jágr opět boduje u fanoušků. V hlasování All Star Game se přetahuje o kapitánské C Jágr opět boduje u fanoušků. V hlasování All Star Game se přetahuje o kapitánské C Čtěte zde

Veřejnost může film podpořit tím, že v rámci crowdfundingové kampaně (více ZDE) přispěje na výrobu loutek, ale zatím se k tomu moc nemá. Tvůrci doufali, že tímto způsobem seženou alespoň milion, ovšem po dvou týdnech jsou na necelých 40 tisících. "Prozatím to vypadá, že lidé nechtějí přispívat, jelikož často dostáváme dotazy typu: Proč si to ti hráči nezaplatí sami?" mrzí Sadílka.

Ačkoliv Hašek a Jaromír Jágr jsou koproducenty snímku, vlastní peníze do něj nevkládají, pouze ho pomáhají propagovat. Sadílek už dříve uvedl, že by mu připadalo zvláštní, kdyby si naganské legendy stavěly vlastní pomník.

Hokejisté se nebudou podílet ani na dabingu, například loutku Jágra rozmluví Vojtěch Dyk. "Dlouho jsme to řešili a nakonec jsme upřednostnili emoce a výrazy hlasů před prvoplánovou autentičností," tvrdí Sadílek. Zároveň prozrazuje, že jednu hokejovou celebritu by fanoušci přeci jen mohli slyšet: "Rádi bychom Jaromíru Jágrovi nabídli miniroličku, a to zhrzeného fanouška, který si vylívá zlost na šedesát osmičce v průběhu Světového poháru v roce 1996. Uvidíme, jak to celé dopadne."

reklama