reklama

Dochází Kladnu dech? Jágr: Dobré hráče si nemůžeme dovolit

Tým Kladna přemýšlí, jak se znovu zvednout i po odchodu tří hvězd Tým Kladna přemýšlí, jak se znovu zvednout i po odchodu tří hvězd autor: Eduard Erben
Z pětice hvězd z NHL zbyli Kladnu už "jen" Jágr s Plekancem a Rytíři se propadají.

Praha - Jedenáct zápasů a stejný počet získaných bodů z 33 možných. To je bilance hokejistů Kladna z období mezi první a druhou reprezentační pauzou.

Se 49 body se pátí Rytíři stále drží v elitní šestce, ovšem pronásledovatelům hraje do karet nelichotivá aktuální forma Středočechů.

Ti poslední tři zápasy prohráli, nezískali v nich ani bod a pokaždé inkasovali nejméně čtyři branky. Na výhru z ledů soupeřů navíc čekají již šest utkání.

"Připadalo mi, že vůbec nemáme nohy. Oproti ostatním mužstvům jsme hrozně pomalí," štvalo lídra Kladenských Jaromíra Jágra po posledním střetnutí se Spartou, které Pražané vyhráli 6:3.

Trenér Zdeněk Vojta přidal další výtku. Ta se týkala přílišného vylučování. "Je tu určitá nedisciplína. Musíme hráčům promluvit do duše a vyvodíme z toho důsledky," uvedl přísně.

Nejvíc chybí Židlický

Nyní čeká Rytíře desetidenní reprezentační pauza, během níž by se mohlo mužstvo dát dohromady. Jenže odkud začít?

"Já sám nevím. Já ani vůbec nevím, kde máme problém," krčí rameny Jágr. "V únavě to nemůže být, protože většina hráčů tolik nehraje."

Kouč Vojta má jasno. "Některé opory odešly, další hráči jsou zranění. Je velký rozdíl mezi kádrem zkraje sezony a tím nynějším."

Tým Rytířů postupně opustily už tři z pěti zámořských posil: velezkušení obránci Tomáš Kaberle s Markem Židlickým a útočník Jiří Tlustý. "Hlavně chybí Židla, ale to jsme věděli," smutní Jágr.

S tím souhlasí i hokejový expert České televize Martin Hosták. "Kladno navnadilo fanoušky skvělým úvodem a mnoha góly, výborně chytal Chábera. Soupeři si však postupně zvykli a už se na jejich styl více zaměřili. V obraně chybí Židlický a pak dostávají dost gólů. "

Tým musí zapnout i bez hvězd

Oproti začátku sezony je tak Kladno, stejně jako po první reprezentační pauze, kdy musel Jágr svým spoluhráčům výrazně promluvit do duše, ve svízelné situaci.

Vlastně v ještě svízelnější. Bez zkušených defenzivních pilířů. Jágr však doufá, že se tým semkne a kromě tahounů ověnčených mezinárodními vavříny zapnou i další. "Ti hráči, kteří by jinde šanci nedostali, dostanou ji u nás. A já věřím, že ji dokážou využít.

Vzdušné zámky ale čtyřicetiletý kanonýr stavět nehodlá. "Samozřejmě si uvědomuju, že realita je taková, jaká je. My nejsme klub, který si může dovolit dobré hráče. Co si budeme namlouvat. Nejsme dotovaní penězi z nafty jako Sparta. Nemáme každý zápas vyprodáno jako v Brně, kde ještě k tomu stojí lístky 300."

O play off bude ještě boj

Momentálně je těžké předjímat, jak si Středočeši dál povedou. Zdá se, že jim po výborném úvodu a následném odchodu tří hvězd dochází před klíčovou fází sezony dech.

Jasné však je, že hned několik klubů za nimi nabralo po bídném vstupu do sezony dobrou fazonu a stoupá tabulkou vzhůru.

"Deset bodů na jedenácté místo se zdá jako komfortní náskok, ale jiné týmy se zvedají," upozorňuje Kladenské na dálku Hosták. "Bude to ještě boj."

Za klíčový faktor úspěchu je v případě Kladna považována jednoznačně doba trvání výluky NHL. "Bude hlavně záležet na tom, jestli začne NHL a Jágr s Plekancem odejdou," uzavřel uznávaný expert.

reklama