Pardubice a Boleslav jsou krok od čtvrtfinále extraligy

Aktualizováno 7. 3. 2015 20:41
Hokejisté Pardubic a Mladé Boleslavi v předkole play off podruhé porazili své soupeře a jedna výhra je dělí od postupu.
Pardubice se radují z druhé výhry v sérii s Vítkovicemi
Pardubice se radují z druhé výhry v sérii s Vítkovicemi | Foto: Dalibor Sosna

Pardubice - Hokejisté Pardubic v předkole extraligového play off podruhé porazili Vítkovice, tentokrát 6:3, a mají na dosah postup do čtvrtfinále. Stejně úspěšní byli na domácím ledě také hokejisté Mladé Boleslavi, kteří po výhře 4:2 vedou v sérii 2:1 nad Plzní.

Čtvrtý duely obou sérií se hrají v neděli večer opět v Pardubicích a Boleslavi (kompletní program play off najedete zde).

Vítkovice na zvrat nedosáhly

Stejně jako v předchozích dvou duelech se Pardubice dostaly do dvoubrankového vedení, které si ale tentokrát nenechaly vzít. Vítkovice, které postrádaly útočníky Burgera a Romana, sice dokázaly snížit na 3:4, ale zvrátit zápas se jim nepodařilo.

Vítkovičtí trenéři nemohli do třetího utkání nasadit útočníky Burgera a Romana, přičemž zejména absence centra druhé formace byla citelná. Branku hostů obsadil Šindelář, který dochytal předchozí duel. V pardubickém táboře neměli po prolomení série porážek, jež čítala dohromady se základní částí devět zápasů, důvod nic měnit.

Povzbuzení z posledního utkání si přenesli pardubičtí hokejisté i do domácího duelu a od úvodního vhazování byli lepší. Sýkora nejprve nastřelil při přesilovce tyče, ale v páté minutě už se z rychlého protiútoku prosadil Gašparovič. Odpověď hostů měl záhy na hokejce mladík Zdráhal, ovšem samostatný únik zakončil jen do gólmana Vejmelky.

Stejně jako v předchozích dvou utkáních získaly Pardubice dvoubrankové vedení. Aktivní útočník Tybor obral soupeře na modré čáře o puk a střelou k tyči překonal Šindeláře. Vítkovičtí zareagovali už za 15 vteřin, když do branky prošla střela obránce Pastora.

Zápas gradoval ve třetí třetině

Gólové představení pokračovalo i po přestávce. Domácí nejprve uklidnila branka Radila, který se trefil z mezikruží, a na tříbrankový rozdíl poté zvýšil v přesilovce Sýkora. Hosty ale ztráta nerozhodila, naopak. Výborný výkon čtvrtého útoku korunoval vstřelenou brankou důrazný Vandas a chvíli po polovině utkání snížil na 3:4 Kolouch, který dorazil střelu od modré.

Od tohoto momentu šancí ubylo. Oba týmy nevyužily přesilové hry, Pardubice dokonce promarnily půl minuty dvojnásobné výhody. Největší šanci měl vítkovický Hlinka, trefil však jen tyč.

Vyrovnaný duel gradoval ve třetí třetině. Pojistit vedení Pardubic odmítli postupně Starý a Marcinko, kteří neuspěli v bezprostřední blízkosti branky. Důrazem na brankovišti se prosadil až v 51. minutě Venkrbec. Vítkovice vrhly síly do útoku, ale pět minut před koncem inkasovaly znovu, když přečíslení zužitkoval Marcinko. Pardubice vedou v sérii 2:1 a v neděli mohou rozhodnout o postupu do čtvrtfinále.

Boleslav rozhodla ve třetí třetině

Mladá Boleslav sice v duelu s Plzní ztratila vedení 2:0, ale pak rozhodla ve třetí třetině, kterou vyhrála díky gólům Lukáše Pabišky a Jiřího Kučného.

Domácí vstoupili do třetího utkání série opatrněji, velkou šanci měl v oslabení plzeňský Hollweg, ale s přitvrzující se hrou a přesilovkami se Mladá Boleslav rozehrála. V početních výhodách Středočechů byl tradičně hodně vidět především kapitán Výborný, jehož přesilovková střela z hranice pravého kruhu v 17. minutě prošla až do brány.

Krátce po Johnsonovi musel na trestnou lavici i Mozík. Plzeň sice dvě minuty v oslabení zvládla, ale pokračující tlak z přesilovky po návratu Mozíka na led využil Pacovský, jehož bekhendová střela z mezikruží prošla po ledě za záda gólmana Machovského.

Ve druhé třetině vydrželo domácím vedení 2:0 jen 39 vteřin. Aktivní plzeňský nástup proměnil v rychlé snížení Kadlec, který si sjel před bránu na přihrávku Jána Sýkory a pohotově prostřelil Růžičku.

Hosty gól nakopnul, do dvou šancí se dostal Kubalík, proti němuž pokaždé zasáhl Růžička. Nestačil až na přesilovkovou střelu Jána Sýkory, který ve 34. minutě z pravého kruhu mířil pod horní tyč a srovnal na 2:2. V závěru prostřední části mohl vrátit vedení na stranu Středočechů Klimenta, ale na brankovišti nestihl zamést puk za Machovského.

Závěr zvládli bruslaři zkušeně

Kadlece, který skóroval brzy po začátku druhé třetiny, mohl v úvodu třetího dějství napodobit Simon, který se snadno dostal před Růžičku a trefil tyč. V oslabení měl velkou šanci i Bližňák, ale z levé strany přestřelil. Domácí nevyužili dvě přesilovky v rychlém sledu, ale i to je dostalo zpátky do tempa. V 53. minutě pak přiblížil Mladou Boleslav k vítězství Pabiška, který po zadovce Kašpaříka z pravého kruhu trefil vzdálenější horní roh branky a vrátil vedení na stranu domácích.

Ti zvládli koncovku zápasu zkušeně, v posledních minutách se vytrvalým držením puku v útočném pásmu prokombinovali až k šanci Kučného, jenž povedenou trefou z levého kruhu potvrdil mladoboleslavskou výhru 4:2.

Předkolo play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Vítkovice Steel 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Gašparovič (Tybor, Marcinko), 19. Tybor, 22. Radil (Nahodil), 25. P. Sýkora (Benák, Nahodil), 51. Venkrbec (Gregorc), 56. Marcinko (Gašparovič) - 19. Pastor (Húževka), 28. Vandas (Húževka, Kucsera), 31. Kolouch (Olesz, Kovář). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 6983. Stav série: 2:1.

Pardubice: Vejmelka - Gregorc, Čáslava, Benák, Čutta, Kolafa, Ščotka, Havlík - P. Sýkora, T. Zohorna, Venkrbec - Radil, Nahodil, Starý - Tybor, Marcinko, Gašparovič - Poulíček, Moučka, Cetkovský. Trenéři: Říha st. a Říha ml.

Vítkovice: Šindelář - Kovář, Stehlík, Zíb, Kudělka, Čerešňák, Dlapa, Pastor, Štencel - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Kolouch, Svačina - T. Svoboda, E. Němec, P. Zdráhal - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 17. D. Výborný (Holub), 20. Pacovský, 53. Pabiška (Kašpařík, Mikulík), 60. Kučný (Broš, M. Látal) - 21. Kadlec (J. Sýkora, Johnson), 34. J. Sýkora (Simon). Rozhodčí: Šír, Mrkva - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 4200 (vyprodáno). Stav série: 2:1.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - Vidmar, Kučný, Holub, Kočí, R. Čermák, Robar - M. Látal, Broš, Klimenta - Pacovský, D. Výborný, Bárta - Mikulík, Kašpařík, L. Pabiška - Hyka, Musil, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Boháč - J. Sýkora, Simon, Johnson - Indrák, Bližňák, Schleiss - Beran, Lev, Kubalík - Hollweg, T. Sýkora, Culek. Trenéři: Michal Straka a Čihák.