Zlín i Litvínov se přiblížili předkolu, Sparta drží desáté místo

1. 3. 2019 19:41
Zlín ve vyrovnaném duelu 49. kola hokejové extraligy s Chomutovem zvítězil 2:1. Rozhodující branku vstřelil ve třetí třetině Zdeněk Okál. Útočník Herman přispěl k výhře domácích gólem a asistencí.
Sparta a Litvínov změří v lednu síly v unikátním zápase pod otevřeným nebem.
Sparta a Litvínov změří v lednu síly v unikátním zápase pod otevřeným nebem. | Foto: ČTK

Hokejisté Sparty porazili v 49. kole extraligy Karlovy Vary 4:3 po samostatných nájezdech a ukončili sérii tří porážek. O prvním úspěchu v O2 areně po čtyřech utkáních rozhodl vítězným nájezdem útočník Roberts Bukarts. Hostům nepomohly ani dva góly čtyřicetiletého kapitána Václava Skuhravého a neuspěli v desátém zápase v řadě.

Sparta byla v úvodním dějství aktivnější, o čemž svědčila i střelecká převaha 16:6. Velkou příležitost si domácí vytvořili v deváté minutě. Pech přistrčil u branky puk mezi kruhy na Formana, který zamířil nahoru, jenže šestnáctiletý gólman Bednář se blýskl výstavním zákrokem lapačkou.

Ve 12. minutě přišel nečekaný úder hostů. Vlach využil volného prostoru, najel si do obranného pásma Pražanů a z prostoru před pravým kruhem prostřelil brankáře Machovského. Blízko k vyrovnání měl Klimek, jenž z levého kruhu nastřelil tyč. Sparťané si nadále udržovali převahu a v 19. minutě se dočkali trefy na 1:1. Kapitán Piskáček zachytil ve středním pásmu karlovarské vyhození, nabruslil si do útočné třetiny a ranou k bližší tyči překonal Bednáře.

Převaha Sparty pokračovala také na začátku prostřední části, ale v 26. minutě zastavil domácí obránce Pavelka útočníka Balána v rozporu s pravidly a rozhodčí nařídil trestné střílení. K němu se postavil sám faulovaný hráč, jenže Machovský si s jeho zakončením poradil.

Energii nemusela promarněná šance dlouho mrzet. Pražané vzápětí poskytli soupeři početní výhodu a to se jim vymstilo. Skuhravý vypálil z pravého kruhu a Machovský kapituloval podruhé. Vedení vydrželo Karlovým Varům jen 42 vteřin.

Kudrna se nenechal v souboji s bekem Podlipnikem obrat o puk a z otočky z levého kruhu našel před brankou najetého Pecha, který bez problému doklepl kotouč do odkryté klece. Ve 33. minutě svěřenci trenéra Uweho Kruppa dokonali v první přesilovce zápasu obrat. K Blainovi se odrazila Klímova střela a kanadský zadák bez potíží překonal ležícího Bednáře. Blain se 11. trefou v ročníku osamostatnil od královehradeckého Zámorského v čele tabulky nejlépe skórujících obránců.

V závěru třetiny byl kousek od srovnání Kverka, jehož střela z mezikruží proklouzla Machovskému pod betonem a těsně minula branku.

Ve třetí dvacetiminutovce šly Karlovy Vary za vyrovnáním a sparťané jim krátce po sobě nabídli dvě přesilové hry. Hosté se prosadili na konci druhé z nich přesně v okamžiku, kdy vypršel Košťálkův trest. Piskáček si srazil Skuhravého střelu do vlastní branky.

V 54. minutě dostala Sparta možnost přesilové hry, ale nejblíže gólu se ocitli hosté. Rachůnek s Kohoutem ujeli v oslabení do přečíslení dvou na jednoho, Machovský však pokus druhého jmenovaného zneškodnil lapačkou.

V prodloužení si Sparta znovu zahrála při hře o jednoho muže navíc. Nadějnou šanci měl z levého kruhu pálící Bukarts, jenže Bednář se stačil přemístit na druhou stranu. Lotyšský útočník od lednového příchodu do Sparty stále čeká na první zásah ze hry.

V rozstřelu na Bednáře vyzráli Černoch a Bukarts, z hostů se prosadil jen Vlach.

Hokejisté Zlína porazili ve 49. kole extraligy Chomutov 2:1 a udělali další krok k postupu do play off. Berani vyhráli potřetí za sebou a posedmé z posledních osmi utkání. Zápas rozhodl ve 45. minutě útočník Zdeněk Okál.

Domácí byli od začátku aktivní a zpočátku svého soupeře k ničemu nepouštěli. Chomutovu nepomohla ani přesilová hra. Piráti poprvé vážněji zahrozili až ve 12. minutě, kdy brankář Peters využil střídání Zlína a vyslal dlouhou přihrávkou do šance Stránského. Jeden ze zlínských obránců se ale stihl vrátit a zablokovat jeho střelu.

Poprvé se měnilo skóre až v 17. minutě a v rychlém sledu se prosadily oba týmy. Nejprve hostující Flemming nastřelil před brankou stojícího Tomicu, od nějž se puk odrazil za Kašíkova záda. O 24 vteřin později ale bylo vyrovnáno. Honejsek našel zpoza branky Hermana, před kterým Peters nestihl utěsnit prostor u tyčky. Tentýž hráč měl navíc šanci i v závěru první třetiny, ale z první vystřelil jen mimo branku.

Druhou část zahájili Berani přesilovkou, ve které Honejsek našel přihrávkou na vzdálenější tyči Šlahaře, ale proti tomu se Peters stihl přesunout. V polovině zápasu začali Piráti opakovaně chybovat v rozehrávce, z čehož plynuly další šance pro Zlín. Peters ale vše vyřešil.

Na druhé straně Chomutov v prostřední části výrazněji nezahrozil, nejnebezpečnější pokus předvedl Flemming, který se pokusil vyjet si před branku, ale jeho pokus skončil na betonech Kašíka.

Ve třetí třetině mohl vrátit Chomutovu vedení Vantuch, poté, co se prokličkoval obranou soupeře, v poslední chvíli ale ztratil rovnováhu. Ve 45. minutě tak Berani dokonali obrat. Herman přenechal puk Okálovi, který prudkou střelou překonal Peterse. Blízko k vyrovnání měl po chybě Zlína Svoboda, ale Kašík předvedl další ze svých skvělých zákroků a domácí už si těsný náskok pohlídali.

V důležitém souboji o přímý postup do play off vyhrálo Brno ve 49. kole extraligy nad Vítkovicemi 3:1. Kometa dlouho prohrávala, v rozmezí 57 vteřin třetí třetiny se ale Jakub Orsava a Martin Zaťovič postarali o obrat. Výhru domácích poté jistil střelou do prázdné branky Martin Dočekal. Kometa si tak pojistila páté místo v tabulce, naopak Vítkovice prohrály venku posedmé za sebou a vypadly z elitní šestky.

PSG Berani Zlín - Piráti Chomutov 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Herman (Honejsek, Řezníček), 45. Okál (Herman, Ferenc) - 17. Tomica (Flemming, V. Růžička ml.). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 4:6, navíc Jank (Chomutov) 10 min. Bez využití. Diváci: 4155.

Zlín: Kašík - Nosek, Freibergs, Řezníček, Gazda, Ferenc, Valenta - Dufek, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - Okál, P. Sedláček, E. Kulda - L. Krejčík, Popelka, Václavek. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a Hrazdira.

Chomutov: Peters - Flemming, Jank, Knot, L. Kovář, Blaha, Dietz, od 21. navíc Valach - J. Stránský, V. Růžička ml., Sklenář - Klhůfek, Raška, Tomica - Duda, Vantuch, Koblasa - T. Svoboda, Gut, Marjamäki. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

HC Verva Litvínov - Bílí Tygři Liberec 6:3 (1:2, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 3. Válek (M. Hanzl, Kašpar), 24. Kašpar (J. Mikúš, Válek), 27. Graborenko (Trončinský), 35. Kašpar (Graborenko, Trončinský), 51. Jurčík (Havelka, Trávníček), 57. Trávníček (Trončinský, Šesták) - 5. Birner (L. Hudáček), 9. Valský (J. Vlach), 37. Valský (L. Krenželok, P. Jelínek). Rozhodčí: Lacina, Pražák - J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 4587.

Litvínov: Janus - Trončinský, Šesták, L. Doudera, Ščotka, Graborenko, Strejček - Myšák, V. Hübl, F. Lukeš - Kašpar, J. Mikúš, Válek - J. Petružálek, M. Hanzl, Helt - Jurčík, Havelka, Trávníček - od 41. navíc Jícha. Trenéři: Šlégr, Skuhrovec a J. Beránek.

Liberec: Will - Derner, Kolmann, Hanousek, Šmíd, Ševc, Doherty, Stříteský - Birner, L. Hudáček, Lenc - M. Kvapil, Filippi, Ordoš - L. Krenželok, P. Jelínek, Zachar - Lakatoš, J. Vlach, Valský. Trenéři: Pešán a Augusta.

HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 55. Orsava (Plášek), 56. Zaťovič (P. Holík), 60. Dočekal (P. Holík) - 29. Lev (Dej). Rozhodčí: Hribik, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:4, navíc Zaťovič (Brno) 10 min. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - O. Němec, Štencel, Z. Michálek, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - Mallet, P. Holík, Zaťovič, - Köhler, J. Hruška, Orsava - Vondráček, L. Čermák, Dočekal - Kratochvíl, Süss, Plášek. Trenéři: L. Zábranský, Horáček, Pokorný a Oslizlo.

Vítkovice: Bartošák - Trška, Výtisk, Gregorc, Šidlík, Hrabal, J. Mrázek - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, Schleiss - Szturc, Poletín, D. Květoň - Kurovský, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 42. Cibulskis (Zámorský) - 34. Allen (Kracík, Moravčík), 44. Eberle (Kodýtek). Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. Diváci: 5486.

Hradec Králové: Maxwell - Zámorský, Linhart, Nedomlel, Cibulskis, F. Pavlík, Graňák, Štindl - Smoleňák, Rákos, M. Chalupa - Vincour, Cingel, R. Pavlík - Vopelka, Kukumberg, Miškář - Paulovič, Nedvídek, J. Dvořák. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

Plzeň: D. Frodl - Vráblík, Pulpán, Jones, Allen, L. Kaňák, Moravčík - Gulaš, Jan Kovář, Pour - Eberle, Kodýtek, Preisinger - D. Kindl, Kracík, Stach - Indrák, Nedorost, Kantner. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

HC Olomouc - BK Mladá Boleslav 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 34. Vyrůbalík (Jergl, Lukáš), 57. J. Knotek, 60. Ondrušek - 42. Pláněk (D. Šťastný, T. Knotek). Rozhodčí: Horák, Hejduk - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 4175.

Olomouc: Lukáš - Škůrek, Vyrůbalík, Dujsík, Švrček, L. Rutar, Ondrušek - Jergl, J. Knotek, Ostřížek - Irgl, Strapáč, Burian - Skladaný, Nahodil, Laš - V. Tomeček, Kolouch, J. Káňa. Trenéři: Tomajko a Moták.

Mladá Boleslav: Krošelj - Kotvan, Kovačevič, Pláněk, Bernad, Kůrka, Němeček, Dlapa - Vondrka, T. Knotek, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.

HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 1. P. Sýkora (Kratochvíl, Ihnacak), 57. Kloz (Schaus) - 7. O. Kovařčík (M. Kovařčík, Chmielewski), 10. Roth (Hrňa, Werek), 23. M. Kovařčík (O. Kovařčík, Matyáš), 52. Martin Růžička (Galvinš). Rozhodčí: Bejček, Obadal - Kis, Rampír. Vyloučení: 4:8, navíc Ihnacak 5 min. a do konce utkání, Holland (oba Pardubice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6110.

Pardubice: M. Klouček - Holland, Eklund, J. Zdráhal, Porseland, Budík, Schaus - Machala, Mandát, Horký - P. Sýkora, Ihnacak (37. Kloz), Kratochvíl - Poulíček, Bubela, Rolinek - Machač, Pochobradský, Dušek. Trenéři: Lubina, Čáslava a R. Král.

Třinec: Kantor - Roth, Gernát, D. Musil, Galvinš, Matyáš, M. Doudera - Martin Růžička, Ciencala, Svačina - Hrňa, Marcinko, Dravecký - Š. Novotný, Polanský, Werek - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - Raška. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 19. Piskáček, 28. Pech (A. Kudrna, M. Forman), 33. Blain (Rousek, K. Klíma), rozhodující sam. nájezd Roberts Bukarts - 12. R. Vlach (J. Černý), 28. Skuhravý (Kozák, R. Vlach), 49. Skuhravý. Rozhodčí: Pešina, Kika - Bryška, Pešek. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 6190.

Sparta: Machovský - T. Pavelka, Piskáček, Blain, Kalina, Košťálek, Tomáš Dvořák, T. Voráček - M. Forman, Pech, A. Kudrna - Roberts Bukarts, J. Hlinka, Klimek - Černoch, Sill, Smejkal - Rousek, K. Klíma, M. Beran. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Karlovy Vary: J. Bednář - Plutnar, Šenkeřík, Eminger, Kozák, Podlipnik, Šafář, L. Forman - T. Rachůnek, Gríger, O. Beránek - J. Černý, R. Vlach, T. Mikúš - Balán, Skuhravý, Gorčík - Stloukal, Kverka, Kohout. Trenéři: Pešout a Mariška.