Pardubice si po dvou prohrách spravily chuť v Kladně, Hyka nasázel hattrick

Aktualizováno 29. 10. 2023 20:54
Hokejisté Pardubic vyhráli v 15. kole extraligy v Kladně 6:2 a zabrali po dvou porážkách. Hattrickem zazářil v barvách Dynama útočník Tomáš Hyka. Sparta i podruhé v sezoně zdolala Třinec, Liberec udržel náskok proti Hradci. Uspěly také Kometa, Olomouc, Vítkovice a Plzeň.
Tomáš Hyka.
Tomáš Hyka. | Foto: Roman Mareš/Rytíři Kladno

Východočeši zdolali Rytíře pošesté v řadě. Kladno neuspělo po sérii tří vítězství a skončila sedmizápasová bodová série, která byla pro něj nejdelší od ledna 2008.

Symbolicky ve 14. minutě aplaudovali diváci vestoje Tomáši Plekancovi, který v sobotu oznámil ze zdravotních důvodů konec kariéry. Na kostce na ledem se centr, který nastupoval s číslem 14, rozloučil s fanoušky ve videonahrávce a následně jim zamával z VIP prostorů, odkud utkání sledoval s rodinou. V hledišti byli i Travelling Jagrs, slavná skupina fanoušků majitele Rytířů a druhého nejproduktivnějšího hráče historie NHL Jaromíra Jágra.

V úvodu bylo nebezpečnější Kladno a Willa prověřil Klepiš. Potom se dostali Rytíři v 6. minutě do tlaku, při kterém opět pálil Klepiš a z dorážky neuspěl Kusý. Před Willa se snažil natlačit i Tralmaks. Dynamo se ubránilo i při Kousalově trestu, při němž si hostující gólman poradil se Sideroffovou ránou a Tralmaks svou bombou minul branku.

Při Hejdově trestu se dvakrát natlačil před Bowa Sedlák, ale kladenský gólman odolal. Vyrazil i tvrdou ránu Kousala. Už při plném počtu hráčů na ledě nevyužil další šanci hostů osamocený Vondráček. V čase 19:24 při Tralmaksově trestu už se Východočeši dočkali a Sedlákovu přihrávku usměrnil do branky Hyka. Před pauzou mohl ještě vyrovnat Dotchin, ale Will zasáhl.

Ve 24. minutě opět při Tralmaksově pobytu na trestné lavici zvýšil z dorážky z levého kruhu Říčka. Vzápětí vyslal Ticháček do úniku Pytlíka, forhendovým blafákem ale Willa nepřekonal. Rytíři se dočkali v čase 26:38, kdy se po Ticháčkově nabídce trefil z pravého kruhu Tralmaks. Vzápětí v přečíslení našel Klepiš Kusého, ale ten ztroskotal na Willovi.

Při Sedlákově vyloučení na dvě plus dvě minuty v 29. minutě Rytíři vyrovnali. Kusý nabil z pravého kruhu na levý Klepišovi a ten si připsal první branku v sezoně. Ve zbytku trestu Sedláka i při vyloučení Ciencialy už hosté odolali. Otočit stav potom mohl Smoleňák. V 39. minutě se mohlo vrátit do vedení Dynamo, protože při Martenetově trestu trefil Říčka z levého kruhu bližší tyč.

Po 91 sekundách už se Pardubice prosadily a Bowa překonal z pozice mezi kruhy po Ciencialově přihrávce Kousal. Za dalších 94 vteřin našel Sedlák zpoza branky Hyku, který se prosadil podruhé v utkání. V 48. minutě se dočkal snadného gólu Vondráček. Bow zvedl lapačku z přikrytého puku a pardubický útočník jej poslal do branky.

Kladnu se nepodařilo snížit při Kousalově trestu a své šance potom nevyužili ani Melka a Kusý. Rytíři v závěru zkusili dlouhou power play, 72 sekund před koncem do prázdné branky dovršil výsledek i svůj hattrick Hyka.

Sparta vyzrála na Třinec i podruhé

Sparta porazila Třinec 3:2 v prodloužení. Pražané zvítězili potřetí za sebou. Oceláři přes porážku posedmé za sebou bodovali, z toho pětkrát vyhráli. Už po 52 sekundách poslal úřadující šampiony do vedení Andrej Nestrašil, ale Josh Kestner v přesilovce a obránce Michal Moravčík skóre ještě do první přestávky otočili. V 57. minutě vyrovnal Nestrašil, o výhře domácích rozhodl v čase 61:32 Kestner. První vzájemný souboj skončil v Třinci stejným výsledkem, ale v nájezdech.

Liberec zdolal na svém ledě Hradec Králové 5:4. Bílí Tygři tak navázali na páteční vysoké vítězství 8:0 z Mladé Boleslavi, kde ukončili sérii tří porážek. Naopak Mountfield se i nadále trápí a prohrál počtvrté z posledních pěti zápasů. Severočeši položili základ vítězství již v první třetině, kterou vyhráli 2:0. Domácí se poté dostali do vedení 5:2, Východočeši ale nesložili zbraně a dvěma góly v závěru zápas ještě zdramatizovali. Vyrovnat už ale nedokázali.

Brno přehrálo v souboji sousedů v tabulce Karlovy Vary 3:0 a oplatilo jim porážku z úvodu sezony. O výhře Komety rozhodly dvě branky ve druhé třetině. Kometa vyhrála podruhé za sebou a bodově se dotáhla na čtvrtý Třinec. Energie klesla na sedmé místo. Gólman Dominik Furch udržel potřetí v sezoně čisté konto.

Olomouc porazila doma České Budějovice 5:2. O rozdílový gól se ve druhé třetině postaral Lukáš Nahodil, který skóroval poprvé v tomto ročníku. Hanáci na svém ledě zvítězili podruhé za sebou, ale celkově to pro ně byla teprve druhá výhra z posledních sedmi duelů. Jihočeši čekají už osm utkání na plný bodový zisk a jen jednou během této série vyhráli.

Vítkovice vyhrály na ledě poslední Mladé Boleslavi 3:2 a ukončily sérii tří extraligových porážek. Ve druhém duelu pod hlavním trenérem Pavlem Trnkou, který se posunul do nové role po rezignaci Miloše Holaně, poprvé uspěli. Rozhodl o tom v čase 58:54 kapitán Ostravanů Dominik Lakatoš. Bruslařský klub popáté za sebou doma nebodoval a prohrál deváté z uplynulých deseti utkání.

Plzeň porazila Litvínov 5:2 a zvítězila již počtvrté z posledních pěti zápasů. Po bezbrankové první třetině si domácí rozhodující náskok vypracovali třemi trefami během prostřední dvacetiminutovky. Střelecky aktivnější hosté nedokázali zareagovat a připsali si druhou porážku z uplynulých tří kol a klesli na druhé místo tabulky za Pardubice. Vítězný gól indiánů zaznamenal finský obránce Aleksi Laakso, jenž ještě díky trefě do prázdné branky zaznamenal premiérové dvě extraligové trefy.

15. kolo hokejové extraligy:

Rytíři Kladno - HC Dynamo Pardubice 2:6 (0:1, 2:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 27. Tralmaks (Ticháček, Sideroff), 29. Klepiš (Kusý, Dotchin) - 20. Hyka (L. Sedlák, Čerešňák), 24. Říčka (Cienciala), 42. R. Kousal (Cienciala), 44. Hyka (L. Sedlák), 48. Vondráček (O. Rohlík), 59. Hyka (Čerešňák). Rozhodčí: Pražák, Pilný - Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:2. Diváci: 2956.

Kladno: Bow - Dotchin, T. Hejda, Ticháček, Martenet, Veber, Slováček - Kusý, Klepiš, Tralmaks - Frolík, Pytlík, Sideroff - Jarůšek, Babka, Strnad - M. Procházka, Melka, Smoleňák. Trenér: O. Vejvoda ml.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Hrádek, Vála, J. Kolář - Hyka, L. Sedlák, Říčka - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Paulovič, Cienciala, M. Kaut - Vondráček, O. Rohlík, Mandát. Trenér: Varaďa.

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Kestner (R. Horák, Kempný), 19. Moravčík (D. Vitouch, R. Horák), 62. Kestner (J. Lajunen, Moravčík) - 1. A. Nestrašil (Kundrátek, L. Hudáček), 57. A. Nestrašil (Daňo, L. Hudáček). Rozhodčí: Jeřábek, Kika - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 11.023.

Sparta: Jakub Kovář - Mikliš, Kempný, Moravčík, Krejčík, Mozík, Němeček, Irving - Řepík, Sobotka, Chlapík - P. Kousal, R. Horák, D. Vitouch - M. Forman, O. Najman, Buchtele - Kestner, J. Lajunen, Konečný. Trenér: Gross.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, Marian Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel - M. Růžička, D. Voženílek, Pánik - Daňo, L. Hudáček, A. Nestrašil - Hrehorčák, P. Vrána, Miloš Roman - Kurovský, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 5:4 (2:0, 2:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 4. A. Najman (Bulíř), 8. J. Dvořák, 23. Filippi (Rychlovský), 29. Bulíř (Budík), 45. Budík (McCoshen) - 26. Miškář (Blain, Jergl), 36. Okuliar (Miškář), 55. Okuliar (Jergl, T. Pavelka), 57. Lalancette (Miškář, Blain). Rozhodčí: Mrkva, Cabák - Frodl, Lederer. Vyloučení: 4:1. Využití: 0:1. Diváci: 5026.

Liberec: D. Král - Knot, McCoshen, Melancon, M. Ivan, J. Dvořák, Budík, Derner - Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský - Bulíř, A. Najman, Birner - Kelly Klíma, J. Vlach, J. Pérez - T. Galvas, J. Šír, Plos. Trenér: Pešán.

Hradec Králové: Kiviaho (29. P. Bartošák) - Blain, Jank, F. Pavlík, Kalina, Freibergs, T. Pavelka, P. Marcel - Eberle, Miškář, R. Pavlík - Jergl, Tamáši, Okuliar - Zachar, Lalancette, Perret - M. Chalupa, Estephan, Jasper. Trenér: T. Martinec.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Ščotka (Zaťovič, Lintuniemi), 21. Marcinko (Kohout, Kučeřík), 31. Holík (Zaťovič, Flek). Rozhodčí: Šindel, Květoň - Klouček, Thuma. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 6278.

Brno: D. Furch - Lintuniemi, Ščotka, Holland, Kučeřík, Gazda, Ďaloga, L. Kaňák - Moses, Cingel, K. Pospíšil - A. Zbořil, Marcinko, Kohout - Flek, Holík, Zaťovič - Kratochvíl, Vincour, Okál. Trenér: Modrý.

Karlovy Vary: Frodl - Huttula, Plutnar, Stříteský, D. Mikyska, Dlapa, Havlín, Benda - O. Beránek, Černoch, Jiskra - Hladonik, Gríger, T. Rachůnek - Koffer, Kofroň, O. Procházka - Zetterberg, R. Přikryl, T. Redlich. Trenér: Bruk.

HC Olomouc - Banes Motor České Budějovice 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 17. Plášek (Řezníček), 31. Navrátil (Anděl, Rašner), 36. Nahodil (Orsava, Rašner), 46. Kusko (Macuh, Kucsera), 59. Macuh - 26. Ordoš, 33. Pýcha (Kondelík, Vopelka). Rozhodčí: Obadal, Šír - Axman, Blažek. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4526.

Olomouc: Konrád - Rašner, Ondrušek, Řezníček, Sirota, A. Rutar, Švrček, L. Mareš - Orsava, Nahodil, J. Káňa - Bambula, J. Knotek, Kunc - Navrátil, Anděl, Plášek - Kucsera, Macuh, Kusko. Trenér: J. Tomajko.

České Budějovice: Hrachovina - Pýcha, Gulaši, Vráblík, Štencel, Hovorka, M. Doudera, Štich - Kubík, Harris, Ordoš - Gulaš, Kondelík, F. Přikryl - M. Beránek, Pech, Koláček - M. Toman, M. Hanzl, Vopelka. Trenér: Čihák.

BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Ridera 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Skalický (Bernad, Lantoši), 43. Pláněk (Malát) - 12. Raskob (Mueller, M. Kalus), 40. Krieger (Percy, Chlán), 59. Lakatoš (Raskob, Mikuš). Rozhodčí: Ondráček, Stano (SR) - Kajínek, Špůr. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 2479.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Osburn, Pyrochta, R. Jeřábek, Jánošík, Pláněk, Bernad, A. Čech - Skalický, Suchý, Šmerha - Rohdin, Lantoši, Malát - J. Stránský, O. Roman, Dvořáček - Gardoň, Závora. Trenér: Kalous.

Vítkovice: Machovský - Grman, Percy, Raskob, Mikuš, L. Kovář, Gewiese, Zeleňák - Mueller, Chlán, Roberts Bukarts - Lakatoš, Krieger, R. Půček - M. Kalus, M. Přibyl, Fridrich - Vehovský, Krejsa, Lednický. Trenér: Trnka.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 22. Jansa (K. Hrabík), 26. Malák (Piskáček, Pour), 35. Laakso (Schleiss, M. Indrák), 51. Söderlund (Holešinský), 59. Laakso (Piskáček) - 30. O. Kaše (D. Kaše), 59. Kirk (Maštalířský, Abdul). Rozhodčí: Hribik, M. Sýkora - Hynek, Zíka. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. Diváci: 5264.

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Kvasnička, Laakso, A. Jiříček, Malák, Piskáček, Michal Houdek - Holešinský, Mertl, Söderlund - Matýs, Lev, Schleiss - Rekonen, M. Indrák, Pour - K. Hrabík, Jansa, Šiler. Trenér: Kořínek.

Litvínov: M. Tomek - Demel, Zile, Jaks, Baránek, D. Zeman, Czuczman, Šalda - Koblasa, Gut, A. Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Maštalířský - Havelka, Jurčík, Válek. Trenér: Mlejnek.

1. Pardubice 15 10 1 3 1 57:34 35
2. Litvínov 15 10 2 0 3 56:39 34
3. Sparta Praha 15 8 3 0 4 48:32 30
4. Třinec 14 5 3 3 3 42:37 24
5. Brno 15 7 1 1 6 41:37 24
6. Liberec 16 6 2 2 6 51:51 24