Sparta vyhrála v extralize popáté v řadě, proti Litvínovu musela dvakrát otáčet

Aktualizováno 14. 1. 2024 20:56
Hokejisté Sparty porazili ve 36. kole extraligy Litvínov 6:3, vyhráli popáté za sebou a udrželi se v čele soutěže. Vítkovice doma zdolaly Liberec 2:0, Třinec uspěl na ledě Kladna 5:3.
Radost hokejistů Sparty.
Radost hokejistů Sparty. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

O šesté domácí výhře nad Vervou rozhodli Pražané ve třetí třetině, kdy dokázali třemi góly zlomit vyrovnané utkání se čtvrtým týmem soutěže na svou stranu. Gólem a asistencí se na tom podílel Roman Horák.

Diváci, kteří do O2 areny přišli až po první třetině, o nic zajímavého nepřišli. Hned v úvodu se do dvou slibných šancí dostal domácí Horák, jinak se ale nic zajímavého nedělo. Brankáři Kořenář a Zajíček bez problémů udrželi čisté konto.

Na začátku druhé části po Horákově přihrávce nedokázal zamířit přesně Najman a na druhé straně si Kořenář poradil s šancí Koblasy, poté už branky začaly padat.

Jako první se v signalizované početní výhodě prosadil hostující Kudrna, Sparta ale přidala a dokázala rychle otočit stav. Forman ještě neuspěl, ale ve 28. minutě v rozmezí 38 sekund překonali Zajíčka Konečný a po pohotové teči Buchtele, jehož gól si ještě rozhodčí zkontrolovali i videa.

Podobný obrat se ale následně podařil i Vervě. Nejprve si 17. branku připsal v přesilové hře Ondřej Kaše a poté využil zakrytého výhledu Kořenáře obránce Šalda a posunul hosty zpět do vedení.

Pražané ale ještě ve druhé třetině dokázali vyrovnat. Na konci biliárové kombinace v přesilovce byl Sobotka, jenž tak desátým gólem v sezoně oslavil podpis nové smlouvy se Spartou.

Do třetí třetiny domácí vstoupili s dvouminutovou přesilovou hrou, kterou dokázali v závěru zásluhou Horáka využít a vrátili se zpět do vedení. Přiblížit Spartu výhře mohl následně Chlapík, Zajíček ale jeho nebezpečnou střelu dokázal vyrazit.

Severočeši se tlačili do útoku, nevyužili však přesilovku a následně se prosadil Najman, při jehož objetí branky se nedokázal Zajíček včas přesunout. Hosté poté ještě více riskovali, snížit se jim ale nepodařilo. Naopak při power play inkasovali šestý gól.

Klimeš s Hrachovinou vychytali nuly

Vítkovice porazily na domácím ledě Liberec 2:0. Strůjci tříbodového úspěchu byl jednak autor vítězného gólu z 29. minuty Stuart Percy, a také gólman Lukáš Klimeš, který v závěru vynuloval drtivý tlak soupeře a připsal si druhé čisté konto v sezoně. Druhý gól domácích zaznamenal vypůjčený útočník z prvoligové Poruby Tomáš Šoustal.

Hokejisté Třince díky obratu v závěrečné třetině zvítězili v Kladně 5:3 a vyhráli třetí z posledních čtyř zápasů. Rytíři sice otočili průběžný stav z 0:2 na 3:2, ale nakonec si připsali šestou porážku za sebou. Na výhře Ocelářů se podílel dvěma góly a jednou asistencí slovenský útočník Richard Pánik a tři body za branku a dvě přihrávky si připsal také Daniel Kurovský.

České Budějovice porazily doma Karlovy Vary 3:0 a dosáhly na teprve druhou výhru z posledních šesti utkání. Energie po sérii tří vítězství podruhé za sebou nebodovala a stejně jako při páteční domácí porážce s Třincem (0:3) také neskórovala. Gólem a asistencí přispěl k úspěchu Motoru Filip Přikryl a díky 36 úspěšným zákrokům udržel čtvrté čisté konto v sezoně Dominik Hrachovina.

Olomouc doma zdolala Hradec Králové 3:2 po samostatných nájezdech a připsala si teprve druhou výhru z posledních pěti zápasů. V rozstřelu o ní rozhodl Silvester Kusko. Mountfield prohrál sedmý z uplynulých devíti duelů.

Pardubice přehrály poslední Mladou Boleslav 4:3 v prodloužení. Východočeši se třikrát prosadili v prostřední třetině, Mladá Boleslav ve třetím dějství vyrovnala. O výhře Dynama rozhodl obránce Libor Hájek 27 vteřin před koncem prodloužení svou první extraligovou brankou v kariéře. Pardubice ztrácejí na vedoucí Spartu už dva body, ale mají dva zápasy k dobru. Bruslařský klub se přiblížil třináctému Kladnu na rozdíl bodu.

Brno zvítězilo na ledě Plzně 3:2 a připsalo si třetí výhru z posledních čtyř zápasů. Domácí sice vedli, ale hosté ještě do první pauzy skóre otočili a po bezbrankové prostřední třetině nakonec vítěznou trefu zaznamenal ve 43. minutě Jakub Flek. Dlouho směrem dopředu málo nebezpeční indiáni kontaktní branku zaznamenali až při závěrečné power play a Kometě podlehli i potřetí v této sezoně.

36. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Verva Litvínov 6:3 (0:0, 3:3, 3:0)

Branky a nahrávky: 28. Konečný (Hauser, Žmola), 28. Buchtele (Mikliš, Mužík), 39. Sobotka (Řepík, Kempný), 42. R. Horák (Hauser), 52. O. Najman (R. Horák), 59. Chlapík - 25. A. Kudrna (O. Kaše, Koblasa), 36. O. Kaše (D. Kaše), 37. Šalda. Rozhodčí: Jaroš, Sýkora - Frodl, Hnát. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. Diváci: 12.087.

Sparta: Kořenář - Mikliš, Krejčík, T. Tomek, Kempný, Irving, Moravčík - Řepík, Sobotka, M. Forman - Chlapík, R. Horák, O. Najman - Mužík, Konečný, Buchtele - Hauser, M. Vitouch, Žmola. Trenér: Gross.

Litvínov: Zajíček - D. Zeman, Baránek, Jaks, Šalda, Demel, Czuczman, O. Baláž - Koblasa, T. Urban, A. Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Maštalířský - Havelka, Jurčík, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

HC Vítkovice Ridera - Bílí Tygři Liberec 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Percy (M. Kalus), 40. T. Šoustal (Dej, Vondráček). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Axman, Hlavatý. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 4685.

Vítkovice: Klimeš - Raskob, Percy, L. Kovář, Mikuš, Grman, Auvitu - Lakatoš, Chlán, Fridrich - Barinka, Krieger, Roberts Bukarts - Dej, Claireaux, M. Kalus - Vondráček, T. Šoustal, Peterek. Trenér: Trnka.

Liberec: Pařík - Knot, McCoshen, Melancon, M. Ivan, Budík, Derner, T. Galvas - Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský - Hawryluk, A. Najman, Flynn - Kelly Klíma, Bulíř, J. Vlach - D. Pekař, J. Šír, J. Pérez. Trenér: Pešán.

Rytíři Kladno - HC Oceláři Třinec 3:5 (1:2, 2:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 12. Klepiš (Ticháček, Pytlík), 35. M. Procházka (Melka, Slováček), 35. Jarůšek - 6. Pánik (Sikora, Kurovský), 8. Kundrátek (D. Voženílek), 41. J. Jeřábek (M. Růžička), 48. Kurovský (Marian Adámek, Pánik), 50. Pánik (Kurovský, Marian Adámek). Rozhodčí: Cabák, Šindel - J. Svoboda, Klouček. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 2232.

Kladno: Bow - Ticháček, T. Hejda, Veber, Slováček, T. Voráček, Martenet - Jágr, Klepiš, Tralmaks - Sideroff, Pytlík, Kusý - M. Procházka, Melka, Smoleňák - O. Bláha, Babka, Jarůšek. Trenér: O. Vejvoda ml.

Třinec: Kacetl - Smith, Polášek, Nedomlel, Kundrátek, J. Jeřábek, Marian Adámek - M. Růžička, A. Nestrašil, D. Voženílek - Kurovský, P. Vrána, Pánik - Hrehorčák, Sikora, Miloš Roman - Walega, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

Banes Motor České Budějovice - HC Energie Karlovy Vary 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Valský (M. Doudera, Hovorka), 34. F. Přikryl (Ordoš), 60. D. Simon (F. Přikryl, M. Beránek). Rozhodčí: Šír, Vrba - Lhotský, Thuma. Vyloučení: 4:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5914.

České Budějovice: Hrachovina - Pýcha, Gulaši, Kachyňa, Štencel, Hovorka, M. Doudera, Vráblík - Gulaš, Kondelík, Ordoš - Kubík, F. Přikryl, M. Beránek - Valský, M. Hanzl, D. Simon - Koláček, M. Toman, Chlubna. Trenér: Čihák.

Karlovy Vary: Frodl - Plutnar, Huttula, Stříteský, M. Rohan, Bartejs, A. Rulík, Tureček - O. Beránek, Černoch, Jiskra - Kangasniemi, Kofroň, T. Rachůnek - O. Procházka, Hladonik, T. Redlich - Kružík, R. Přikryl, Koffer. Trenér: Bruk.

HC Olomouc - Mountfield Hradec Králové 3:2 po sam. nájezdech (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Macuh (Řezníček, Kunc), 17. J. Káňa (Nahodil, Bambula), rozhodující sam. nájezd Kusko - 9. Jasper (Zachar, Pláněk), 45. Jank (Freibergs, Tamáši). Rozhodčí: Jeřábek, Kika - Lederer, Blažek. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 4202.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Ondrušek, Rašner, Řezníček, T. Černý, Švrček, Sirota - J. Navrátil, Macuh, Kunc - Bambula, Nahodil, J. Káňa - Orsava, J. Knotek, Kusko - A. Rutar, Anděl, Klimek. Trenér: J. Tomajko.

Hradec Králové: Laurikainen - Blain, Kalina, Pláněk, T. Pavelka, Freibergs, Jank, P. Marcel - Eberle, Miškář, R. Pavlík - Jergl, Tamáši, Perret - Okuliar, Estephan, Šťastný - Jasper, Pilař, Zachar. Trenér: T. Martinec.

HC Dynamo Pardubice - BK Mladá Boleslav 4:3 v prodl. (0:0, 3:1, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 24. M. Kaut (Čerešňák, Radil), 30. Radil (R. Kousal, Hájek), 38. L. Sedlák (M. Kaut), 65. Hájek (R. Kousal, Radil) - 32. O. Roman (Pyrochta, Skalický), 50. Rohdin (Gewiese, Malát), 55. Skalický (Fořt, A. Čech). Rozhodčí: Květoň, Ondráček - Hynek, Zíka. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 9128.

Pardubice: Klouček - Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, D. Musil, Vála, Hájek, J. Kolář - M. Kaut, L. Sedlák, Paulovič - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Hyka, Poulíček, Mandát - Cienciala, A. Musil, Říčka. Trenér: Varaďa.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Bernad, Pyrochta, F. Pavlík, A. Čech, Křepelka, Gewiese, Lintuniemi - Lantoši, Fořt, Skalický - O. Rohlík, O. Roman, Malát - Rohdin, Hradec, Dvořáček - J. Půček, Závora, Zvagulis. Trenér: Král.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Rekonen (Zámorský, Mertl), 58. Mertl (Pour, Zámorský) - 11. K. Pospíšil (A. Zbořil, Gazda), 17. Kollár (Marcinko, Flek), 43. Flek (Zaťovič, Ščotka). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Brejcha, Špůr. Vyloučení: 5:6, navíc Malák 5 min. a do konce utkání - K. Pospíšil do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 4266.

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Kvasnička, Dujsík, Laakso, Piskáček, Malák, Michal Houdek - Matýs, M. Indrák, Söderlund - Schleiss, Mertl, Jansa - Rekonen, Lev, Pour - K. Hrabík. Trenér: Kořínek.

Brno: Kavan - L. Kaňák, Ščotka, Gazda, Ďaloga, Osburn, Zahradníček, D. Svoboda - A. Zbořil, Marcinko, K. Pospíšil - Flek, Cingel, Zaťovič - Moses, Kollár, Kohout - Kratochvíl, Ekrt, J. Kos. Trenér: Modrý.

1. Sparta Praha 36 23 5 1 7 118:78 80
2. Pardubice 34 21 5 5 3 134:79 78
3. Třinec 36 16 7 5 8 111:90 67
4. Litvínov 36 17 4 3 12 114:104 62
5. Liberec 38 17 3 2 16 125:118 59
6. České Budějovice 35 15 2 8 10 95:96 57