Hradec v souboji o čelo přetlačil Liberec. Zlín ocenil Čajánka a skolil Pardubice

Aktualizováno 13. 1. 2019 20:37
Hradečtí hokejisté otočili utkání proti Liberci a v tabulce extraligy se na svého soupeře bodově dotáhli. Pardubice prodloužily ve Zlíně mizérii.
Brandon Maxwell vychytal hokejistům Hradce vítězství nad Libercem.
Brandon Maxwell vychytal hokejistům Hradce vítězství nad Libercem. | Foto: ČTK

Hradec Králové vyhrál pátý extraligový zápas za sebou, když ve 35. kole zdolal vedoucí Liberec na svém ledě 3:1. Hostům nepomohlo vedení po dvou třetinách, Mountfield ve třetí části otočil skóre třemi trefami a bodově se na Bílé Tygry dotáhli. Gól a nahrávku zaznamenal bek Petr Zámorský, dvě asistence připojil útočník Petr Koukal.

Zápas začal velkým tlakem lídra soutěže. Liberec byl celou úvodní třetinu jednoznačně lepší než domácí a v prvních sedmi minutách si vytvořil tři velké šance. Nejprve měl možnost útočník Kvapil, ale gólman Maxwell, jenž se do brankoviště vrátil po zranění třísel, zasáhl. Podobně se mu vedlo i při dvou soubojích s Filippim. Liberecký útočník na něj nevyzrál střelou z kruhů ani ranou v přesilovce. Stejně dopadl také jeho spoluhráč Krenželok, když Maxwell vychytal jeho samostatný únik.

Na začátku druhé třetiny měl největší libereckou příležitost Kvapil. Ve středním pásmu obral chybujícího Zámorského, jel sám na bránu, jenže Maxwell stačil včas uzavřít mezeru mezi betony. Hradec byl pod tlakem, za což mohla i častá vyloučení. Například útočník Rákos byl na trestné lavici třikrát. Jeho třetí trest byl také potrestán. Obránce Šmíd se trefil ve 32. minutě přesně do horního rohu.

Ve třetí třetině pokračoval úporný boj. V útoku byl častěji Liberec, jenže Hradečtí byli čím dál nebezpečnější. V 50. minutě se jim povedlo vyrovnat, když Paulovič tečoval střelu Zámorského. O tři minuty později přišel zlomový moment: liberecký útočník Hudáček jel z pravé strany sám na Maxwella, ale domácí brankář zasáhl lapačkou. Hned z protiútoku Mountfield udeřil, když Koukal vypálil z kruhu a jeho pokus dorazil Chalupa.

Hosté měli poté několik šancí, tou největší byla Birnerova teč, kterou chytil Maxwell. Dvě minuty před koncem začali hrát Severočeši bez gólmana. Srovnat mohl Filippi, jenže zblízka přestřelil. Výhru Mountfieldu pak potvrdil střelou přes celé hřiště Zámorský.

Tyborův hattrick a zlínské vítězství pro Čajánka

Hokejisté Zlína rozstříleli poslední Pardubice 5:1. Berani tak jasně porazili Dynamo i potřetí v sezoně, shodně dlouhou sérii pěti porážek obou celků tak uťali oni. Už v čase 16:11 vedl Zlín 3:0, který slavil na den přesně 90 let od svého prvního oficiálního zápasu.

Před zápasem byl do síně slávy zlínského hokeje uveden trojnásobný mistr světa a kapitán zlínského mistrovského týmu z roku 2014 Petr Čajánek. Jeho dres s číslem šestnáct byl vyvěšen pod strop tamního stadionu a číslo navždy vyřazeno z užívání. "Jsem rád, že jsem tu mohl být s rodinou. Děkuji moc fanouškům za tu atmosféru, kterou vytvořili," vzkázal Čajánek.

Mladá Boleslav porazila Chomutov na jeho ledě 5:3. Piráti tak čtvrtou výhru v řadě nepřidali, Středočeši uspěli potřetí za sebou především díky povedené druhé třetině, kterou vyhráli 3:0. Bruslařský klub tak vyhrál sedmý z posledních devíti zápasů, k čemuž velkou měrou přispěl dvougólový střelec Pavel Musil. Hostující forvard přidal navíc i asistenci.

Vítkovice zvítězily nad Karlovými Vary 4:1. O výhru se zásadně přičinil slovenský útočník Radoslav Tybor, který v rozmezí osmnácti minut zaznamenal klasický hattrick. U všech gólů mu asistoval Ondřej Roman. Energie tak prodloužila svou aktuální nepříznivou bilanci na pět proher v řadě a naplno už nedokázala zabodovat osm utkání za sebou. V Ostravě navíc čeká na výhru od prosince 2013.

Hokejisté Brna v pátém domácím zápase po sobě poprvé nebodovali, Litvínov po výhře 5:3 naopak poprvé v sezoně nevyšel z duelů s mistrem naprázdno. Gólem a asistencí se o to postaral útočník Lukáš Kašpar, který ještě na podzim oblékal dres Komety, dvakrát v dresu vítězů skóroval Viktor Hübl. U všech tref Brna byl forvard Petr Holík - jednu sám dal, u dvou dalších asistoval.

Plzeňští zvítězili  na ledě Olomouce přesvědčivě 4:0. Škoda bodovala popáté za sebou, z toho čtyřikrát zvítězila, Hanáci naopak prohráli počtvrté v řadě a podruhé za sebou doma neskórovali. Západočeši potvrdili výhru třemi trefami v samém závěru. Gól a nahrávku si připsal útočník Jan Eberle, třetí čisté konto v sezoně vychytal díky 36 zákrokům Dominik Frodl.

Třinec udolal doma Spartu Praha 2:1 a vrátil se díky lepšímu skóre do čela soutěže před Liberec, který nedosáhl na body v Hradci Králové. Hosté, za které v brance nastoupil poprvé Jakub Sedláček, zůstali na devátém místě. Oceláři rozhodli o jedenácté domácí výhře v řadě ve 35. minutě, kdy nerozhodný stav zlomil útočník Aron Chmielewski.

35. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 50. Paulovič (Zámorský, Koukal), 53. M. Chalupa (Koukal), 60. Zámorský (Cingel) - 32. Šmíd (L. Hudáček, L. Krenželok). Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva - J. Frodl, Špringl. Vyloučení: 6:2. Využití: 0:1. Diváci: 5551.

Hradec Králové: Maxwell - Zámorský, Linhart, Graňák, Cibulskis, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel - Smoleňák, Koukal, M. Chalupa - Vincour, Cingel, Dragoun - Paulovič, Bičevskis, Miškář - Vopelka, Kukumberg, Rákos. Trenéři: T. Martinec, P. Svoboda a Krátoška.

Liberec: Will - Stříteský, Derner, Hanousek, Šmíd, Doherty, Ševc, Maier - Lenc, L. Hudáček, Birner - Valský, Filippi, M. Kvapil - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Zachar, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Augusta.

Piráti Chomutov - BK Mladá Boleslav 3:5 (1:1, 0:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. Klhůfek (Flemming), 42. Tomica (Raška, Duda), 55. Jank (T. Svoboda) - 17. Dlapa (Najman, P. Musil), 22. P. Musil (Hrdinka, M. Látal), 28. P. Musil (Najman, M. Látal), 29. D. Šťastný (Žejdl), 57. Žejdl. Rozhodčí: Pavlovič, Hejduk - Gerát, Hynek. Vyloučení: 0:4. Bez využití. Diváci: 4651.

Chomutov: Peters - Flemming, Jank, Knot, Antropov, Trefný, Dietz, Buchtela - T. Svoboda, V. Růžička ml., Marjamäki - J. Stránský, Sklenář, Raška - Duda, Vantuch, Tomica - Klhůfek, Huml, Koblasa. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

Mladá Boleslav: Krošelj - Bernad, Němeček, Pláněk, Hrdinka, Kurka, Dlapa - Vondrka, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, Najman - P. Kousal, T. Knotek, Flynn. Trenéři: M. Hořava st., Rulík a Patera.

PSG Berani Zlín - HC Dynamo Pardubice 5:1 (3:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Šlahař (Fryšara), 15. Valenta (Lakatoš), 17. Fořt (J. Ondráček), 31. Anděl (Fryšara, Řezníček), 32. Kubiš (J. Ondráček, Freibergs) - 24. Ihnacak (J. Mikuš). Rozhodčí: Hodek, Veselý - Kis, D. Klouček. Vyloučení: 4:6, navíc Holland (Pardubice) 5 min., 10 min. a do konce utkání, hráčská lavice Pardubic (trenér Lubina) do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 5316.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Freibergs, Řezníček, Žižka, Valenta, M. Zbořil, M. Novotný - J. Ondráček, Fořt, Kubiš - E. Kulda, P. Sedláček, Lakatoš - Šlahař, Fryšara, Anděl - Werbik, Popelka, Herman. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a Hrazdira.

Pardubice: Hamerlík (17. Kacetl) - Holland, Eklund, Schaus, J. Mikuš, Cardwell, Budík - Hovorka, Marosz, Rolinek - Machala, Ihnacak, Daniel Voženílek - Mandát, Poulíček, Kusý - Koffer, Dušek, Perret. Trenéři: Lubina a Čáslava.

HC Vítkovice Ridera - HC Energie Karlovy Vary 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. P. Zdráhal (Schleiss), 16. Tybor (Roman, Šidlík), 25. Tybor (J. Mrázek, Roman), 34. Tybor (Lev, Roman) - 35. Balán (Kohout). Rozhodčí: Obadal, Šír - Jindra, Zíka. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 7003.

Vítkovice: Dolejš - D. Krenželok, Výtisk, Gregorc, Šidlík, T. Černý, J. Mrázek, Trška - Dej, Lev, Olesz - Tybor, Roman, D. Květoň - Poletín, Baláž, Kucsera - P. Zdráhal, Š. Stránský, Schleiss. Trenéři: Petr a Trnka.

Karlovy Vary: Kuchař - Šenkeřík, Plutnar, Kozák, Kovačevič, M. Rohan, Šafář, Podlipnik - Flek, Gríger, T. Rachůnek - Kohout, Balán, O. Beránek - J. Černý, Skuhravý, Stloukal - Lapšanský, Roman Vlach, T. Mikúš. Trenéři: Pešout a Mariška.

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 1. Gulaš (D. Kindl, Jan Kovář), 55. V. Němec, 57. Kodýtek (Eberle), 59. Eberle. Rozhodčí: Úlehla, Hribik - Ganger, V. Hanzlík. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 3953.

Olomouc: Lukáš - Staněk, Jaroměřský, J. Galvas, Ondrušek, Švrček, Rutar, Vyrůbalík - Jergl, J. Knotek, Ostřížek - Irgl, Strapáč, Burian - V. Tomeček, Kolouch, Holec - B. Mráz, Skladaný, Laš. Trenéři: Tomajko a Moták.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Pulpán, Allen, N. Jones, Kaňák, Vráblík, Kvasnička - Gulaš, Jan Kovář, D. Kindl - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Indrák, Kracík, V. Němec - Kantner, Preisinger, Pour. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík, Špaček a Pejchar.

HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov 3:5 (1:3, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 18. P. Holík (Zaťovič, Mueller), 40. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 54. O. Němec (P. Holík) - 9. V. Hübl (F. Lukeš), 10. Kašpar (Helt), 19. Válek (Piché, F. Lukeš), 54. M. Hanzl (Kašpar), 60. V. Hübl (Trávníček, Graborenko). Rozhodčí: Horák, Pešina - Gebauer, Lederer. Vyloučení 4:6. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Dostál (21. Vejmelka) - O. Němec, Baranka, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Mallet, Plekanec, Střondala - Vondráček, L. Čermák, J. Hruška - Köhler, R. Zohorna, Kusko. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Oslizlo a Horáček.

Litvínov: Petrásek - Graborenko, Piché, L. Doudera, Ščotka, Suchánek, Baránek - Válek, V. Hübl, F. Lukeš - Kašpar, J. Mikúš, Helt - J. Petružálek, M. Hanzl, Trávníček - Jícha, Havelka, Jurčík. Trenéři: Razým a Skuhrovec.

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Svačina (Polanský), 35. Chmielewski (Galvinš, Martin Růžička) - 17. Piskáček (Pech). Rozhodčí: Hradil, Nikolic (Rak.) - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 2:5, navíc D. Musil 5 min. a do konce utkání - B. Jones 10 min. a do konce utkání. Bez využití: Diváci: 4751.

Třinec: Hrubec - Krajíček, Gernát, D. Musil, Galvinš, Roth, M. Doudera - Martin Růžička, M. Kovařčík, Hrňa - Svačina, Polanský, Adamský - Dravecký, Hladonik, Roberts Bukarts - O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

Sparta: Sedláček - Delisle, Piskáček, Blain, Kalina, Košťálek, Tomáš Dvořák, T. Pavelka - A. Kudrna, P. Vrána, Buchtele - Forman, Klimek, Smejkal - Rousek, Pech, Kumstát - Kevin Klíma, Sill, B. Jones. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.