Liberec zdolal Spartu, Hradec má pátou výhru. Motor přišel o první zisk v závěru

Aktualizováno 29. 9. 2020 22:05
V úterním programu hokejové extraligy se hrála dvě utkání 5. kola a předehrávka 19. kola mezi Libercem a Spartou. Bílí Tygři porazili Pražany 3:2, hokejisté Hradce Králové vyhráli i popáté v sezoně na ledě Olomouce 6:1 a Plzeň v závěru třetí třetiny udolala nováčka z Českých Budějovic 4:2.
Dávid Gríger (zleva), Jaroslav Vlach a Adam Najman slaví gól Liberce proti Spartě. | Foto: ČTK

Hokejisté Liberce zdolali v předehrávce 19. kola extraligy doma Spartu 3:2 a drží se na druhém místě neúplné tabulky o čtyři body za vedoucím Hradcem Králové. Bílí Tygři rozhodli zápas v druhé třetině, v které otočili stav z 0:1 na 3:1. Sparta ani potřetí v sezoně venku nebodovala.

Pražané, v jejichž sestavě se objevila i dočasná posila Filip Chlapík z Ottawy, do utkání vstoupili lépe. Radovali se z gólu hned po první střele na branku. Pech našel mezi kruhy volného Buchteleho, který střelou nad Kváčovo rameno poslal Spartu do rychlého vedení.

Liberečtí mohli vzápětí odpovědět v přesilovce, nesehráli ji ale dobře a Machovského vůbec neohrozili. Podobně se poté vedlo v početní výhodě také Pražanům. V závěru první třetiny dostali domácí další příležitost přesilové hry a po Šmídově akci byl blízko vyrovnání Vlach, Machovský se ale stihl včas přesunout.

Druhá část začala náporem Bílých Tygrů, s Bulířovou šancí si ale poradil Machovský. Nepřišel si na něj ani z mezikruží střílející Najman. Na druhé straně se až za obranou domácích ocitl Dvořáček, Kváča ho však vychytal. V polovině utkání hráli Severočeši v početní výhodě a Machovský měl plné ruce práce se střelami Filippiho.

Krátce po skončení přesilovky už se domácí dočkali vyrovnání. Hanouskovu dělovku od modré čáry vyrazil Machovský pouze před sebe a Vlach už měl snadnou práci. Na opačné straně mohl Spartě vrátit vedení Tomášek, Kváča si ale připsal výborný zákrok.

V samém závěru druhého dějství pak dvakrát během 28 vteřin udeřili Bílí Tygři. Nejprve se dobře mířenou ranou k tyči prosadil Birner a hned vzápětí potrestal Košťálkovu chybu domácí kapitán Jelínek. Liberec tak rázem vedl 3:1.

Krátce po začátku závěrečné třetiny putoval na trestnou lavici Birner a Sparta měla ideální možnost ke snížení. Přesilovku ale sehrála špatně a domácí se tak v poklidu ubránili. Následně tisícovku diváků v liberecké Home Credit areně pobavila boxerská vložka domácího Jelínka s hostujícím Dvořákem.

Osm minut před koncem třetí třetiny se Pražané přece jenom dostali na dostřel. V rychlém přečíslení našel Rousek mezi kruhy Horáka a jeho rána propadla Kváčovi mezi rukou a tělem. Liberci mohl vrátit dvougólové vedení Vlach, Machovskému ale pomohla horní tyč. Necelé dvě minuty před závěrečnou sirénou sáhli hosté ke hře bez brankáře, Liberec se ale ubránil.

Růžičkova parta i nadále neporazitelná

Hokejisté Hradce Králové vyhráli v 5. kole extraligy v Olomouci 6:1, udrželi si i po pátém vystoupení v sezoně neporazitelnost a vedou neúplnou tabulku o čtyři body před Libercem a Plzní. Dvěma góly se na dalším úspěchu Mountfieldu podílel útočník Radek Smoleňák.

Domácí měli šanci otevřít skóre v sedmé minutě, kdy po Káňově akci minul Kolouch. V čase 7:42 se radovali hosté. Po střeleckém pokusu Lva se dostal ke kotouči Kevin Klíma, který neváhal a dostal puk za Konrádova záda. Olomoucký gólman potom svůj tým podržel při Cingelově šanci.

Hradečtí ale hned po 82 sekundách od první trefy zvýšili. Po vyhraném buly Orsava obkroužil s kotoučem branku a přihrál Smoleňákovi, který z úhlu zamířil přesně do odkryté branky.

O minutu později mohl další gól Hradce Králové vstřelit Perret, když se s pukem obtočil kolem branky domácího gólmana, ale těsně minul. Hostující tým vzápětí využil přesilovku, když Lev přihrál křížně Blainovi, jenž vystřelil a Nedomlel puk před domácím gólmanem tečoval do sítě. Konráda vzápětí nahradil Lukáš.

Na začátku druhé třetiny se o snížení nepříznivého stavu snažil Ondrušek, ale jeho tečovaná rána skončila u Mazance. Na Lukáše jel osamocený Perret, který ale domácího brankaře nepřekonal.

V 25. minutě už Mountfield vedl o čtyři branky. Hronek poslal puk před bránu Růžičkovi, jenž se trefil do levého horního rohu. Zkorigovat stav zkoušel střelou z mezikruží Knotek, Mazanec však puk vyrazil. Neupěl ani při dvou šancích Káňa.

Další možnosti neproměnili ve třetí časti Kucsera, který puk před odkrytou brankou hostů promáchl, a Handl. V 49. minutě upravil už na 5:0 obránce Hronek a o několik vteřin později pomohla Olomouci tyč po Jerglově pokusu.

V 54. minutě sebral Mazancovi čisté konto Gřeš, který se prosadil po individuální akci. Pět minut před koncem se dostal k puku osamocený Káňa, ale Mazanec zasáhl lapačkou. V 58. minutě dovršil výsledek tečí do brankoviště natlačený Smoleňák a gól platil i po trenérské výzvě domácích.

Budějovicím protekl první zisk mezi prsty

Hokejisté Plzně porazili v 5. kole extraligy České Budějovice 4:2 a třetí výhrou v nové sezoně udrželi domácí neporazitelnost. Hosté dlouho sahali po prvních bodech po návratu do nejvyšší soutěže.

Nadějné vedení 2:1 z úvodní třetiny drželi ještě v 47. minutě, domácí ale třemi brankami skóre otočili, když vítěznou trefu zaznamenal v čase 58:47 Matyáš Kantner. Gólem a dvěma asistencemi se v dresu Indiánů blýskl Petr Kodýtek. Hráči Motoru čekají na bodový zisk v extralize od března 2013.

Domácí se v ofenzivě obtížně prosazovali přes dobře bruslící a důrazně hrající soupeře. Naopak záhy z brejku táhlou střelou z levého kruhu protáhl Karabáček gólmana Frodla. Jeho protějšek a extraligový debutant Patera musel pořádně zasahovat až proti bekhendu Kracíka a chvíli nato teči nekrytého Eberleho. Ve 14. minutě při přečíslení dvou na jednoho Straka trefil sice jen levou tyč, ale dojíždějící Stříteský už pohotovou bekhendovou dorážkou otevřel skóre.

O pouhých 27 vteřin později však po individuálním průniku Venkrbce pohotově zblízka vyrovnal Holec. Hosté navíc devět vteřin před první sirénou dokonali obrat, když Frodla překvapil svižnou střelou přes obránce Novák.

Na začátku prostřední části hráči Motoru nezužitkovali početní výhodu a naopak se dostali pod tlak, Hosté v polovině utkání nabídli Indiánům dvěma fauly téměř půl druhé minuty dlouhou dvojnásobnou přesilovku. Patera si však dokázal poradit s dvěma pokusy Roba a zlikvidoval i Mertlovu šanci. Střelecká aktivita domácích pokračovala, ale urputně bránící Jihočeši odolávali.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky Indiáni zvládli oslabení a Pavlovo čtyřminutové vyloučení potrestal v 47. minutě po Kodýtkově ideální přihrávce ranou bez přípravy pod břevno Mertl. Za chvíli mohli hosté odpovědět při přesilové hře čtyři na tři a následné krátké pět na tři, početní výhodu však nezvládli. Obdobně si ale poté vedli domácí při dvojitém vyloučení Christova.

Zápas tak spěl do prodloužení, až 73 vteřin před koncem zaváhání Prokeše na útočné modré čáře využil k samostatnému úniku Kantner a povedeným bekhendovým blafákem rozhodl. Na konečných 4:2 upravil do prázdné branky Kodýtek při power play Jihočechů.

Předehrávka 19. kola hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 32. J. Vlach (T. Hanousek, Gríger), 39. Birner (Knot, T. Havlín), 40. P. Jelínek - 3. Buchtele (Pech, M. Jandus), 52. R. Horák (Rousek). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal - Kajínek, Hynek. Vyloučení: 7:9, navíc P. Jelínek (Liberec) 10 min. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Liberec: Kváča - Šmíd, Knot, T. Hanousek, Rosandič, Derner, T. Havlín - Lenc, Bulíř, Birner - Průžek, Filippi, Gríger - Zachar, P. Jelínek, J. Šír - Rychlovský, A. Najman, J. Vlach. Trenér: P. Augusta.

Sparta: Machovský - Košťálek, Němeček, Tomáš Dvořák, M. Jandus, Kalina, T. Pavelka - Řepík, R. Horák, Rousek - Tomášek, M. Sukeľ, F. Chlapík - A. Kudrna, Pech, Buchtele - Dvořáček, Říčka, Zikmund. Trenéři: Hořava a Jandač.

5. kolo hokejové extraligy:

HC Olomouc - Mountfield Hradec Králové 1:6 (0:3, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 54. Gřeš - 8. Kevin Klíma (Lev, Pilař), 10. Smoleňák (Orsava, Nedomlel), 15. Nedomlel (Cingel, Blain), 25. V. Růžička ml. (Kelly Klíma, Hronek), 49. Hronek (Kevin Klíma, Perret), 58. Smoleňák (Cingel). Rozhodčí: Hradil, Veselý - Rampír, Špringl. Vyloučení: 2:0. Využití: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Olomouc: Konrád (16. Lukáš) - A. Rutar, Ondrušek, Škůrek, Valenta, Dujsík, Vyrůbalík - V. Tomeček, J. Knotek, Handl - Kucsera, Kolouch, J. Káňa II - Navrátil, Nahodil, Olesz - Bambula, Gřeš, Burian. Trenéři: Moták a Tomajko.

Hradec Králové: Mazanec - Hronek, Nedomlel, Blain, Pilař, F. Pavlík, Šalda, Čáp - Smoleňák, Cingel, Orsava - Kelly Klíma, V. Růžička ml., J. Sklenář - Lev, Kevin Klíma, Perret - Jergl, Koukal, R. Pavlík. Trenér: V. Růžička st.

HC Škoda Plzeň - Madeta Motor České Budějovice 4:2 (1:2, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 14. Stříteský (P. Straka, Kodýtek), 47. Mertl (Kodýtek, Kracík), 59. Kantner, 60. Kodýtek (P. Straka) - 15. Holec (Venkrbec, Christov), 20. Martin Novák (Slováček, Suchánek). Rozhodčí: Pešina, Lacina - Zíka, Malý. Vyloučení: 5:9, navíc J. Suchánek a Pavel (oba Č. Budějovice) oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezená kapacita).

Plzeň: Frodl - Jiříček, Budík, Stříteský, V. Lang, L. Kaňák, Vráblík - Gulaš, Mertl, F. Suchý - Rob, P. Musil, Stach - Kantner, Kracík, Pour - Eberle, Kodýtek, P. Straka. Trenér: Čihák.

České Budějovice: J. Patera - Plášil, Pýcha, J. Suchánek, Pavel, Allen, Vydarený - Holec, Venkrbec, Christov - Slováček, R. Přikryl, D. Voženílek - Karabáček, Jonák, Martin Novák - M. Beránek, Prokeš, Indrák. Trenér: Prospal.

1. Hradec Králové 5 4 1 0 0 22:9 14
2. Liberec 4 3 0 1 0 17:8 10
3. Plzeň 4 3 0 1 0 15:10 10
4. Třinec 2 2 0 0 0 11:5 6
5. Mladá Boleslav 4 2 0 0 2 13:11 6
6. Olomouc 4 2 0 0 2 9:13 6