reklama

Hokejové Pardubice jsou v kritické situaci, město jim půjčilo dalších 15 milionů

Tomáš Rolinek Tomáš Rolinek autor: ČTK
"Situace je kritická, ale klub přežil i horší stavy," řekl k půjčce hokejovému Dynamu primátor Pardubic Martin Charvát. Extraligový klub skončil v sezoně 2016/17 ve ztrátě asi 14 milionů korun, kumulovaná ztráta převyšuje 40 milionů.

Pardubice - Zastupitelé Pardubic dnes schválili další půjčku místnímu extraligovému hokejovému klubu. Město společnosti Hockey Club Dynamo Pardubice poskytne 15 milionů korun, aby mohla zaplatit dluhy vůči Rozvojovému fondu Pardubice, který je vlastníkem hokejové arény. Finanční stav klubu je velmi špatný, podle ekonomických hledisek splňuje podmínky pro podání návrhu na insolvenci.

Extraliga: Program, výsledky, tabulky Extraliga: Program, výsledky, tabulky Prohlédněte zde

"Situace je kritická, ale klub přežil i horší stavy," řekl primátor Martin Charvát. Půjčka je úročena sazbou 2,55 procenta ročně, splácet se bude do roku 2025. Zajištěna bude majetkem společnosti.

V lednu Pardubice získaly většinový podíl v extraligovém klubu, když od tehdejšího majoritního vlastníka společnosti Romana Šmidberského odkoupily za 9,36 milionu korun 38,8 procenta akcií a mají nyní celkově 73,6 procenta. Po 6,5 procentech akcií získali bývalý hokejista Dušan Salfický a stále aktivní hráč Petr Čáslava. Dalším akcionářem je Jaroslav Šuda. Město chce později svůj podíl opět prodat strategickému partnerovi.

Podle v srpnu přijatého stabilizačního plánu se měli na finanční pomoci pardubickému hokeji podílet všichni akcionáři. Měli navýšit kapitál až o deset milionů korun, z toho pět milionů mělo být formou příplatku a o stejnou sumu se mělo zvýšit základní jmění.

Menší vlastníci to však odmítli, proto nyní muselo situaci zachraňovat město. Pro novou půjčku hlasoval i Salfický, který je radním města, zaměstnancem klubu a menšinovým akcionářem. Před hlasováním prohlásil, že se necítí být zaujatý.

Klub skončil v sezoně 2016/17 ve ztrátě asi 14 milionů korun, kumulovaná ztráta převyšuje 40 milionů. Při koupi majoritního podílu v lednu přitom byly zastupitelům předloženy informace, že klub skončí s výsledkem mezi minus pěti a plus dvěma miliony korun.

Za akcie město zaplatilo skoro deset milionů korun, zavázalo se rovněž k převzetí půjčky deset milionů korun, kterou podnikatel Šmidberský prostřednictvím své firmy klubu poskytl. Zároveň Dynamu zastupitelé schválili půjčku pět milionů korun. Klub dluží městu i další miliony z minulosti.

reklama