reklama

V Rusku je to jen hotel, letadlo a zimák. Finančně ale úplně jiná dimenze, přiznává Ondřej Němec

Ondřej Němec (HC Kometa Brno) Ondřej Němec (HC Kometa Brno) autor: ČTK
V Kontinentální hokejové lize odehrál včetně play-off přes 350 zápasů. V prestižní soutěži patřil k velmi ceněným ofenzivním obráncům. Přesto se Ondřej Němec rozhodl pro návrat domů. "Měl jsem několik nabídek na pokračování v KHL. Chyběla mi ale rodina, už jsem potřeboval domů," říká. O životě v Rusku, volbě dalšího zaměstnavatele i reprezentaci mluvil 32letý bek Komety Brno v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A.cz: V extralize jste zpátky po šesti letech v KHL. Jak se soutěž změnila?

Tak v prvé řadě jsem zestárl (smích). Je tady spousta šikovných mladých hráčů, které jsem nezažil. Těch šest roků venku je dlouhá doba. Řekl bych, že liga jde s dobou. Hokej už tu není tak technický, jako tomu bylo dřív. Hraje se víc agresivně.

Je to herně oproti KHL velký rozdíl?

Těžká otázka. Jsou lepší a horší zápasy. V Rusku, když potkáte kvalitního soupeře, tak se hraje nahoru dolů a je to fakt skvělý hokej. Možná bych řekl, že přeci jen jsou Rusáci ještě o něco víc techničtější. Chodí tam ti nejlepší hráči z Evropy a hraje se na velkých hřištích, takže tam ten kontakt není takový.

Jak jste z osobního hlediska zvládl Rusko? Mnoha hráčům dělá země problémy a rychle se vrací domů...

Já bych to svoje působení rozdělil na dvě hodně odlišné etapy. Čtyři roky v Rusku a dva roky ve Lvu Praha. I když jsme hráli KHL a lítali tam často, neberu to jako Rusko. To se mi moc líbilo. Když jsem hrál přímo v Rusku, bylo to jiné. Já tam šel ve 26 letech jako nezkušený zelenáč a bylo to pro mě něco totálně nového. Byl jsem rád, že tam vůbec můžu být.

Z dorostu rovnou do mužské extraligy. Rozdíl to je obrovský, ale učím se, říká brněnská kometa Nečas Z dorostu rovnou do mužské extraligy. Rozdíl to je obrovský, ale učím se, říká brněnská kometa Nečas Čtěte zde

Po konci Lva jste ale v Rusku zůstal ještě dva roky...

Ano. Neříkám, že to byla chyba, ale od počátku sezony 14/15 jsem cítil, jak mě to táhne domů. Loni už jsem pak najisto věděl, že končím. Už mě nebavilo trávit všechen čas jen v hotelu, v letadle a na zimáku. Chtěl jsem být i doma a konečně si taky užívat rodinu.

Po návratu do Česka jste se upsal Kometě. Od ledna se však nahlas mluvilo také o velkém zájmu Třince. Co nakonec rozhodlo pro Brno?

Je fakt, že v lednu jsme něco řešili. Ve hře ale bylo víc adeptů, nejen Třinec. Nakonec jsem se ale rozhodl, že zůstanu v Moskvě a nějak to tam dohraju. Po sezoně se začalo znovu jednat a mě prostě přesvědčilo jednání Libora Zábranského. Řekl mi, jak by to podle něj mělo v Brně vypadat a jakou má vizi. Mě to oslovilo a dohodli jsme se. Navíc to mám blízko domů, do Vsetína.

Kdo všechno měl o vaše služby zájem?

Měl jsem na stole dvě nabídky ze Švýcarska a čtyři od klubů KHL na další dva roky. Agentovi jsem ale oznámil, že se chci vrátit. Vstoupili jsme do jednání s několika týmy, které splňovaly moje ambice.

Můžete je jmenovat?

To nechci, nezlobte se. Nebylo by to vůči nim nefér. Řeknu vám jen, že nakonec zůstaly ve hře tři, ze kterých jsem vybíral.

Góly, skvělé zákroky gólmanů a drama do poslední chvíle. To nabídl extraligový souboj lídrů Góly, skvělé zákroky gólmanů a drama do poslední chvíle. To nabídl extraligový souboj lídrů Prohlédněte zde

Na stole jste měl i nabídku na pokračování v Čerepovci. Jak moc se finančně lišila od té brněnské?

I když mám v Kometě dobrou smlouvu, ten rozdíl byl veliký. Rusko je prostě Rusko, je tam jiná daňová zátěž a mnoho dalších věcí. Finančně je to jiná dimenze. Já už jsem se ale vůbec nerozhodoval podle peněz. Mám dvě děti a poslední rok už jsem byl v Čerepovci 95 procent času sám. Chtěl jsem prostě hrát doma.

Majitel, manažer a v jedné osobě i trenér Libor Zábranský dopředu avizoval, že chce na vás postavit celou obrannou hru Komety. Necítíte na sebe tlak po takových slovech?

Já jsem na takový tlak zvyklý. V Rusku jsem to měl na talíři den co den. Tam cizinec musí hrát vždycky prim, jinak se s vámi hned rozloučí. Mám takový press rád, k hokeji podle mě patří. Abyste mohl být nejlepší, musíte být pod tlakem, který vás pak vybičuje k top výkonům.

Máte už v hlavě plán pro další roky? Chcete ukončit kariéru doma ve Vsetíně?

Já bych zatím Vsetín moc řešit nechtěl. Mám dlouholetou smlouvu v Brně a tak daleko se ještě nedívám. Žiju přítomností.

Erat: Mladým chybí vytrvalost, až skončím, chci trénovat děti. Tady nebo v USA Erat: Mladým chybí vytrvalost, až skončím, chci trénovat děti. Tady nebo v USA Čtěte zde

A co reprezentace? To taky ještě není uzavřená kapitola, ne?

Repre bych taky neřešil. K nějaké nominaci se musí vždycky sejít tři věci: forma, zdraví a zájem. Pokud se tohle spojí, tak se můžeme bavit.

Sledoval jste výkony Čechů na Světovém poháru?

Jasně, něco jsem viděl. Kluci bojovali, makali. Zaslouží pochvalu.

Ze všech stran ale slyšíme, že nám chybí kvalitní ofenzivní obránci. Co si o tom myslíte?

Stala se někde chyba ve vývoji. Řekl bych, že jsme začali hrát příliš destruktivně. Beci, jako byli Kabelka nebo Židla, nejsou. Věřím ale, že mladí kluci typu Štencela či Kempného to zase zvednou.

reklama