Vary ztratily tříbrankové vedení, ale Jihlavu zdolaly. Litvínov zabral proti Kladnu

13. 4. 2018 20:40
Karlovy Vary porazily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu Jihlavu 5:4 na nájezdy a udržely se v čele tabulky. Druhé zůstává Kladno navzdory domácí porážce 1:3 proti Litvínovu.
Václav Skuhravý zařídil Varům výhru na nájezdy proti Jihlavě.
Václav Skuhravý zařídil Varům výhru na nájezdy proti Jihlavě. | Foto: Milan Kammermayer

Karlovy Vary/Kladno - Hokejisté Karlových Varů porazili v 8. kole baráže Jihlavu 5:4 po samostatných nájezdech a udrželi se v čele čtyřčlenné tabulky. Jihlava zůstala po čtvrtém nezdaru za sebou třetí. Litvínov zvítězil na ledě Kladna 3:1 a po dvou zápasech bez bodu zabral. Verva si polepšila a ztrácí na třetí místo zajišťující udržení bod.

Energie promrhala nadějný náskok

Západočechům se ideálně vydařil vstup do zápasu. Již po 49 sekundách hry jim zajistil vedení Beránek, nabruslil si za hostující obránce a střelou mezi betony Škarka poprvé rozjásal KV arénu. Ve 4. minutě to bylo již 2:0, když se prosadil bekhendovou střelou Gríger. Pohodu Energie poté zvýšil v 18. minutě Balán, který tečoval Krejčího střelu od modré a využil první přesilovou hru.

Druhou dvacetiminutovku začala aktivněji Jihlava a hned v jejím úvodu vyraženou střelu Straky vrátil za záda Novotného pohotový Skořepa. O chvíli později ujížděla na karlovarskou branku dvojice Hlinka - Rys, ale Novotný jejich šanci zlikvidoval. Ve 27. minutě se navíc prosadil Flek a vypadalo to, že Karlovy Vary udělají opět další krok k návratu do extraligy.

Dukla však nerezignovala a ve třetí třetině se dokázala vrátit do zápasu. V rozmezí 3:09 minut hosté vyrovnali. Po přesných kombinacích se postupně prosadili Hubáček, Anděl a "zmrtvýchvstání" Jihlavy dokončil Stříteský. Její galapředstavení nezastavil ani oddechový čas domácích.

Po čtvrté inkasované brance nahradil Novotného Závorka a Karlovým Varům se podařilo tlak soupeře zastavit. V prodloužení ani jeden z týmů nedokázal využít přesilovou hru, vítěze tak určily nájezdy, v nichž uspěli domácí. Jediným úspěšným exekutorem byl Skuhravý.

Litvínov se zvedl v pravý čas

Kladno, na jehož lavičce opět nechyběl po boku trenérů zraněný útočník a majitel Rytířů Jaromír Jágr, nastoupilo jen bez útočníka Miloslava Hořavy mladšího. Ten nesmí hrát po příchodu z Litvínova podle dohody mezi kluby. Hosté hráli oproti minulému duelu v hodně pozměněné sestavě.

Litvínov se v úvodu ubránil při Hanzlově vyloučení, při kterém si poradil Kantor s Kubíkovým pokusem. Rytíři se dostali do vedení v deváté minutě, kdy Strnad z levé strany přihrál mezi kruhy Přikrylovi, na jehož přesnou ránu neměl litvínovský gólman šanci reagovat.

Severočeši za 144 vteřin odpověděli. Hübl ideálně uvolnil Lukeše, který se natlačil před Cikánka a zblízka vyrovnal. Při Sörvikově vyloučení mohl Lukeš ve vlastním oslabení i otočit stav, když se šikovně uvolnil, ale v zakončení mu chyběla přesnost.

V úvodu druhé třetiny Litvínov odolal při Hüblově trestu a při své přesilovce po špatném střídání Rytířů obrátil skóre. Nejdříve sice měli šanci z přečíslení domácí Strnad s Kautem, pak ještě neuspěl kapitán Vervy Trávníček, ale obránce Baránek už ano. Dostal prostor projet za modrou čáru a střelou zápěstím překonal Cikánka.

Další šance hostů měli Mikúš, Černý či Matoušek, na druhé straně nedotáhl únik do úspěšného zakončení Tůma. V 35. minutě minutě se dostal do přečíslení Litvínov, Lukeš si po Hüblově přihrávce našel ideální pozici pro zakončení a upravil na 3:1.

Rytíři se snažili v závěrečném dějství tlačit za snížením, ale Litvínov je do velkých šancí nepouštěl a střelecké pokusy pochytal Kantor. Severočeši měli k dispozici dvě početní výhody, ale svůj náskok při trestech Repeho a Bláhy nezvýšili.

V 55. minutě v souboji s Pekrem rozbil padající Černý bruslí plexisklo a týmy odešly na deset minut do kabin. Kladno krátce po opětovném zahájení hry sáhlo k power play. Tu ještě umocnil Gulův trest, ale skóre se nezměnilo. Největší šanci neproměnil Kloz.

8. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Energie Karlovy Vary - HC Dukla Jihlava 5:4 po sam. náj. (3:0, 1:1, 0:3 - 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Beránek (M. Rohan, Podlipnik), 4. Gríger, 18. Balán (Krejčí, Stloukal), 27. Flek (Stloukal), rozhodující nájezd Skuhravý - 21. Skořepa (P. Straka, Diviš), 47. R. Hubáček (D. Kajínek, Čachotský), 48. Anděl (Čachotský, Váňa), 50. Stříteský (P. Straka, Diviš). Rozhodčí: Hodek, Šír - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 5128.

Karlovy Vary: Novotný (50. Závorka) - Šafář, Podlipnik, Plutnar, M. Rohan, Kovačevič, Krejčí, A. Rulík - Flek, Balán, T. Rachůnek - Kohout, Gríger, Beránek - Vrdlovec, Skuhravý, Vachovec - Šik, Kverka, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.

Jihlava: Škarek - De la Rose, Suchánek, Stříteský, D. Kajínek, Šidlík, Váňa, J. Zdráhal - P. Straka, Skořepa, Diviš - Čachotský, A. Zeman, Anděl - D. Čermák, R. Hubáček, Seman - Hamill, M. Hlinka, Rys. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Přikryl (Strnad, Pekr) - 12. F. Lukeš (V. Hübl, Sörvik), 26. Baránek (Gula), 35. F. Lukeš (V. Hübl). Rozhodčí: Pešina, Pražák - Brejcha, Pešek. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Kladno: Cikánek - Štich, Zelingr, Repe, Svedlund, Lenďák, Kehar - Kružík, T. Kaut, Redlich - D. Tůma, Kubík, J. Kloz - Bláha, Machač, Zikmund - Pekr, Přikryl, Strnad. Trenéři: M. Hořava st. a Patera.

Litvínov: Kantor - Sörvik, Baránek, Gula, Frolo, Z. Sklenička, Čutta - M. Hanzl, J. Mikúš, Marek Růžička - Jánský, V. Hübl, F. Lukeš - Řehoř, Gerhát, Trávníček - Matoušek, Válek, J. Černý. Trenéři: Šlégr, Weissmann, Skuhrovec a D. Stránský.