27. 4. 2008 8:51
Detroit-Colorado 5:1, Montreal-Philadelphia 2:4
Detroit slaví. V sérii už vede 2:0
Detroit slaví. V sérii už vede 2:0 | Foto: Reuters

Detroit - Stejně jako v prvním utkání sérii povrdili i v sobotu hokejisté Detroitu roli favorita v souboji semifinále play off Západní konference NHL s Coloradem.

Hvězdou celé série je zatím švédský forvard Johan Franzén, jenž se ve dvou zápasech trefil už pětkrát. Zejména díky jeho sobotnímu hattricku mohli hráči "Rudých křídel" slavit vysokou výhru 5:1 a vedení v sérii 2:0.

Osmadvacetiletý Švéd otevřel skóre utkání již v páté minutě v přesilové hře, když na trestné lavici seděl hostující obránce Jeff Finger.

Druhou branku pak přidal Franzén ve stejném čase druhé části hry. A znovu to bylo při přesilové hře. Tentokrát pykal za zdržování hry Ben Guite, když vyhodil puk přes plexisklo. U druhé branky švédského křídla asistoval i Jiří Hudler.

Když přidali další dva góly Valtteri Filppula a Henrik Zetterberg, svítil v polovině zápasu na ukazateli skóre už stav 4:0 pro domácí.

To už bylo příliš pro brankáře Colorada José Theodora, který po čtvrté inkasované brance zamířil na střídačku a nahradil ho Slovák Peter Budaj.

Vyburcovat k lepšímu výkonu zkusil své spoluhráče Cody McCormick, který vyzval na bitku detroitského Darrena McCartyho. Z ní však odešel poražen a výsledkem zvýšené agresivity hráčů "Lavin" bylo pouze několik dalších vyloučení.

Na začátku třetí třetiny však Coloradu přeci jen svitla naděje, když čisté konto Chrise Osgooda, jenž v brance "Rudých  křídel" znovu dostal přednost před Dominikem Haškem, překazil Ian Laperriere.

V 49. minutě však brankou v oslabení završil svůj hattrick Franzén a naděje Colorada nefinitivně utnul.

Philadelphia sérii vyrovnala

Druhé utkání sérii viděli také diváci v Montrealu, kde domácí přivítali Philadelphii. Hostující "Letci" první utkání prohráli až v prodloužení, když si nechali vzít dvoubrankový náskok.

A stejně se vyvíjel i sobotní zápas. Po brankách R.J. Umbergera a Jeffa Cartera vedli Flyers v deváté minutě už 2:0. Do konce první třetiny pak sice ještě snížil kapitán Canadiens Saku Koivu, ostatní střelecké pokusy domácích však likvidoval skvělý brankář Biron.

Naopak v minutě 34. se radovali znovu hosté, když přihrávku Václava Prospala využil ke vstřelení sedmé branky v letošním play off Daniel Briere. V bráně "Letců" nadále zářil Biron a také ve druhé třetině předvedl několik výborných zákroků. Vychytal i samostatný únik Tomáše Plekance.

Znovu snížit se Canadiens podařilo až na začátku třetí třetiny, kdy se po vyloučení Romana Hamrlíka a hostujícího Dowda hrálo čtyři na čtyři. Zblízka se trefil ruský obránce Andrej Markov.

To bylo však ze strany domácích vše, naopak Umberger se dvě minuty před koncem střetnutí prosadil podruhé a stanovil konečné skóre. Brankář Flyers Martin Biron byl po zásluze vyhlášen první hvězdou zápasu, když si připsal 34 úspěšných zákroků.

Východní konference:
Montreal - Philadelphia 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
17. S. Koivu, 42. A. Markov - 6. a 58. Umberger, 9. J. Carter, 34. Briere (Prospal)
Stav série: 1:1.

Západní konference:
Detroit - Colorado 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)

Branky: 5. Franzén, 25. Franzén (Hudler), 26. Filppula, 31. Zetterberg, 49. Franzén - 43. Laperriere
Stav série: 2:0