reklama

Zachrání českou čest Hemský? Posmívali se mu, ale v play off je efektivní, zní z Kanady

Podívejte se na bizarní gól Dallasu, na kterém měl podíl i Aleš Hemský. YouTube.com
Největší trumfy jsou pryč. Jaromír Jágr vypadl v prvním kole, svá mužstva nespasili ani brankáři Petr Mrázek a Michal Neuvirth. Kdo teď hokejové NHL ukáže, že Češi nejsou s rostoucím tlakem do počtu? Slušně vykročil Aleš Hemský, který v klíčové fázi sezony nastupuje po deseti letech. Byť bojuje až ve třetí lajně, konečně může připomenout kritikům, že v rozhodujících chvílích umí zahrát.

Praha – Největší trumfy jsou pryč. Jaromír Jágr vypadl v prvním kole, svá mužstva nespasili ani brankáři Petr Mrázek a Michal Neuvirth. Kdo teď hokejové NHL ukáže, že Češi nejsou s rostoucím tlakem do počtu? Slušně vykročil Aleš Hemský, který v klíčové fázi sezony nastupuje po deseti letech.

Loni v bojích o Stanley Cup zářil Ondřej Palát, ale letos v ofenzivě spíš tápe. Větší rozruch tak vzbudil Hemský, jenž bodoval třikrát (1+2) v šesti zápasech a zatím těsně vede produktivitu Čechů.

V Dallasu dokáže sbírat body, přestože mu čas na ledě (v průměru 14:33) značně krátí přítomnost větších ofenzivních es, jakými jsou Jamie Benn, Tyler Seguin, Jason Spezza či Patrick Sharp. Český šikula bojuje až ve třetí lajně, ale konečně může připomenout kritikům, že v rozhodujících chvílích umí zahrát.

Pod palbou kritiky

Mnozí to zpochybňují už léta, neboť zručný forvard sedmkrát v řadě neprošel s Edmontonem do play off, mnohdy přitom měl být největším tahounem. Proto leckdy přitahoval negativní pozornost.

"Kritizoval se jeho přístup, jeho pracovní morálka, jeho schopnosti," napsal minulý týden deník Edmonton Journal. "Když hrál navzdory zranění, byl kritizovaný za slabou produktivitu. Když kvůli zranění hrát nemohl, posmívali se mu, že je příliš měkký. Jednou, kdy byl Edmonton v závěru roku konkurenceschopný, hrál (Hemský) měsíc se zlomenou kůstkou v chodidle poté, co blokoval střelu. Během té doby nebyl příliš produktivní, a proto mnozí fanoušci a někteří novináři ostře zpochybňovali jeho vůdčí schopnosti a charakter."

"Přitom podle objektivních měřítek je Hemský efektivním hráčem pro play off, bylo to tak v podstatě vždy," pokračuje zámořský list.

Ano, český křídelník nikdy nepolevil, když šlo do tuhého. Při loučení s kanadskou juniorkou ovládl týmové bodování v play off. Později získal cenu pro nejužitečnějšího muže v bojích o extraligový titul. Na svém posledním mistrovství světa i olympiádě byl nejproduktivnějších Čechem.

Že by nestačil na zběsilé tempo honu za Stanley Cupem? Ani to není pravda. Když se Edmonton po výluce snažil v play off zaskočit favorizovaný Detroit, prohrával v závěru šestého klání 2:3. Sedmý zápas na půdě soupeře číhal za rohem, ale pak úřadoval Hemský. Dvěma góly zařídil kanadskému mančaftu postup. Při jízdě do finále nakonec posbíral 17 bodů.

Velí česko-francouzské lajně

Od té doby Oilers nikdy neproklouzli mezi nejlepší šestnáctku. Proč? "Není to kvůli tomu, že nejlepší hráči klubu postrádají charakter," má jasno Edmonton Journal. "Spíš jde o špatný tým, který trvale nenaplňuje potenciál, protože nemá dostatek dobrých hráčů. Byla to pravda, když Hemský oblékal barvy Oilers, a je to pravda i nyní."

Kvalitní parťáky teď český šikula nepostrádá, a tak může usilovat o svůj první Stanley Cup. Silnému Dallasu, který vyhlíží bitvu se St. Louis, pomáhá ve třetí formaci, v níž připravuje puky pro krajana Radka Faksu a francouzského tvrďáka Antoina Roussela.

Všichni plní spíš defenzivní úkoly, ale jejich čas přichází, když soupeř věnuje příliš pozornosti první, nejnebezpečnější lajně s hvězdným Bennem.

Hračička Hemský může těžit i z toho, že v případě nutnosti zvládne roli v prvním či druhém útoku. Dokáže ve 32 letech navázat na předchozí výkony ve vyřazovacích bojích? Sluší se dodat, že hraje rovněž o nominaci na zářijový Světový pohár.

reklama