reklama

Bronzové povzbuzení pro juniory. Devatenáctka získala na turnaji v Kanadě historickou medaili

Bronzová radost české devatenáctky po vítězství nad Ruskem Bronzová radost české devatenáctky po vítězství nad Ruskem autor: Hokej.cz / Hockey Canada Images
Česká hokejová reprezentace do 19 let zvládla svůj vrchol sezony a na turnaji World Junior A Challenge v Kanadě vybojovala bronzové medaile. Svěřenci Miloše Říhy mladšího a Aleše Krátošky vyhráli svou skupinu, prohráli semifinále, ale v zápase o třetí místo zdolali Rusy. Češi získali na tomto turnaji vůbec první cenný kov v historii a některé hráče možná za odměnu potká nominace na juniorské mistrovství světa.

Truro (Kanada) - Čeští hokejisté do 19 let zaznamenali výborný úspěch na turnaji World Junior A Challenge ve východní Kanadě. Na neoficiálním mistrovství světa této věkové kategorie obsadili třetí místo a získali pro český hokej první medaili v historii turnaje. Češi se utkali s Američany, kanadským výběrem a v boji o třetí místo přehráli Rusy.

Prvenství ve skupině a semifinálový výpadek

České mužstvo odcestovalo za oceán bez hlavního trenéra Václava Varadi, tým proto vedli Miloš Říha mladší a Aleš Krátoška. Kanadská reprezentace je na turnaji tradičně rozdělena na východ a západ. Češi v úvodním utkání utkali se západní Kanadou a zvítězili 5:2. Ve druhém zápase zdolali Američany 4:1 a postoupili přímo do semifinále.

"Všichni hráči hrají velmi obětavě a bojují za celý tým," pochvaloval si Říha po skupinové fázi. Devatenáctka dostala dva dny volna a v semifinále narazila znovu na Kanadu západ. Češi od poloviny zápasu prohrávali, ve třetí třetině vyrovnali na 1:1, ale v posledních devíti minutách čtyřikrát inkasovali. Odveta vyzněla lépe pro javorové listy.

V zápase o bronz potkali Češi soupeře, kterého po vítězství ve skupině stihl stejný osud. Rusové, kteří hráli s o rok mladšími hráči, podlehli v semifinále Američanům a unikl jim i bronz. Češi zvítězili 4:2. "Za celkový výkon na turnaji jsme si medaili zasloužili," poznamenal Říha. Ve finále se dnes od 20:00 střetnou Američané a výběr západní Kanady.

Češi navázali na mladší kolegy

Devatenáctka získala na World Junior A Challenge vůbec první českou medaili v historii. "Byly tady velmi silné týmy a každého vítězství si velmi vážíme," komentoval trenér Říha fakt, že hráli Češi se starším mužstvem než Rusové nebo Švýcaři a že jsou Kanaďané rozděleni na dva celky.

Po 15 letech stojí v Praze nový zimák. Hvězdám, mládeži či hobby hokejistům nabízí dva ledy Po 15 letech stojí v Praze nový zimák. Hvězdám, mládeži či hobby hokejistům nabízí dva ledy Prohlédněte zde

Už před měsícem přitom přivezli z Kanady domů bronzové medaile hokejisté do 17 let. Dorostenci pod vedením trenéra Petra Hakena třikrát prohráli ve skupině, ale ve čtvrtfinále šokovali vítěze druhé skupiny, Rusy. Neměli pak daleko ani k postupu do finále, ale po výhře nad výběrem Kanada White byli rádi za třetí místo a první medaili po jedenácti letech.

Mužstvo devatenáctky tvořili hráči ročníků 1998 a 1999 se stopou čtyř hráčů podepsaných pod zlatý triumf z loňského Memoriálu Ivana Hlinky. Jmenovitě obránce Jan Bednář a útočníci Jaroslav Dvořák, Jan Hladonik a Jan Kern. Další, včetně Filipa Chytila, Martina Nečase či Jakuba Škarka, už se připravují na šampionát juniorů.

Klouček si pozvánku do Buffala vysloužil

Trenér juniorů Filip Pešán výkony devatenáctky sledoval a už předem avizoval, že jeho mužstvo před vrcholem sezony v Buffalu doplní aspoň brankář Milan Klouček. Ten v letošní sezoně pozvedl extraligové Pardubice a na World Junior A Challenge držel český tým ve dvojici s Adamem Brízgalou. Kdo další si v Kanadě řekl o posun výše?

Mohli by to být obránci Dalimil Mikyska s Matyášem Zelingrem, v útoku se dařilo Tomáši Havránkovi, Janu Hladonikovi nebo Davidu Kofroňovi. "Vedle Kloučka budeme zvažovat zařazení dalších kluků. Ale není to tak, že bychom extrémně sledovali hráče devatenáctky a měnili složení v průběhu přípravy," řekl Pešán v rozhovoru pro Hokej.cz.

Zisk bronzových medailí je každopádně ze strany devatenáctky povzbuzením do boje juniorů. Mladíci posílají vzkaz, že to jde, že by mohla i česká dvacítka po třinácti letech zažít medailovou radost.

reklama