reklama

Zázraky se dějí, říká Pešán k boji o finále. Češi zkusí rozhodit podivína v bráně Kanady

Kryštof Hrabík testuje Cartera Harta v přípravě na MS juniorů 2018. Kryštof Hrabík testuje Cartera Harta v přípravě na MS juniorů 2018. autor: ČTK
Čeští junioři chtějí z mistrovství světa v Buffalu medaili. Mají dva pokusy. Jestliže v semifinále neporazí supersilnou Kanadu, budou hrát o bronz.

Praha - Kurz na výhru Česka víc než deset ku jedné, devět porážek z posledních deseti zápasů, debakl v přípravě 0:9, byť s absencí lídrů.

Nemá smysl přešlapovat kolem zřejmého faktu, že dvacítka rozehraje semifinále světového šampionátu proti Kanadě jako jasný outsider. Duel začíná v noci na pátek, konkrétně ve 2.00 SEČ.

"Zázraky se stávají," pomrkává kouč reprezentantů Filip Pešán.

Jeho švýcarský kolega Christian Wohlwend byl před čtvrtfinále pesimističtější. "Kanada nás přejede," prohlásil. Výsledek 2:8 mu dal za pravdu. "Vidíte?" pousmál se na novináře a o pár chvil později dodal: "Myslím, že Kanada vyhraje celý turnaj."

Nepochybuje tedy o tom, že Češi v semifinále neuspějí. Pešán však netasí bílou vlajku a vymýšlí, jak zámořského obra senzačně skolit: "Nesmíme dělat hloupé fauly. Musíme hrát aktivně a nečekat, co udělá soupeř. Pokud zůstaneme jen u bránění, budeme celý zápas pod tlakem. Takhle se nevyhrává. Musíme být silní a sebevědomí na puku. Budeme připravení, chceme vyhrát."

Pešánův výběr má nevýhodu v tom, že tahle parta Kanaďanů nikoho nepodceňuje. Slováky deklasovala 6:0, Dány 8:0, Švýcary 8:2.

"Jsme mentálně vyspělí," podotýká trenér hokejové kolébky Dominique Ducharme. "Víme, o co hrajeme. Víme, co musíme udělat. Víme, jaký přístup nám zajistí úspěch. V semifinále ho ukážeme."

Reprezentace Kanady v Buffalu je trochu jiná než obvykle. Chybějí megahvězdy jako Connor McDavid či Taylor Hall. Hlavními trumfy jsou týmovost a taktická zdatnost.

Především jedno jméno ale stojí za zmínku - Carter Hart.

Talentovaný podivín

Brankář draftovaný Philadelphií drží v kanadské juniorce WHL nevídanou úspěšnost zákroků přes 96 procent a na mistrovství kvalitu potvrzuje.

Největší pozornost ale poutá kvůli něčemu jinému - svému podivínství. Od deseti let pracuje se sportovním psychologem, je takřka posedlý rutinou. Před zápasem má naplánovanou - s trochou nadsázky - každou minutu.

Improvizaci nepřipouští ani ve stravování. Už čtyři roky má každý den stejnou snídani: dvě vajíčka, dva tousty a čokoládové mléko. 

Hartovu preciznost v dodržování rutiny šlo spatřit ve čtvrtfinále proti Švýcarsku. Rodák z Edmontonu je zvyklý, že led vždy opouští jako poslední. Po první třetině proto čekal, až do šatny odkráčí soupeřův naschvál zdržující náhradník. Aby ho popohnal, předstíral vlastní odchod. Když soka přelstil, konečně se na ledě mohl sklouznout jako poslední:

Finové chtěli ve skupině rozhodit Harta podobně. "Před šampionátem se mi tohle stalo jen jednou, ale tady hned dvakrát," poznamenal 19letý gólman.

Budou jeho rituál narušovat také Češi? "Uvidíme," řekl Pešán zámořským novinářům. "Nebudu vám prozrazovat naše plány. Uvidíme, co se stane. Možná najdeme způsob, jak tohohle kluka překonat. Vím o něm hodně. Znám jeho slabiny a doufám, že je využijeme." 

O Hartovi leccos ví i bek Libor Hájek. Nastupuje proti němu ve WHL a má jen slova respektu: "Je úžasný. Snad bude mít špatný den nebo tak něco."

Jak uhlídat Zadinu?

Upírání zraku k soupeřovým oporám funguje oboustranně. Mladíci Kanady řeší, jakým způsobem rozpráší kouzlo maskovaného hrdiny Josefa Kořenáře, případně jak zastaví manévry dua Martin Nečas - Filip Zadina. První z nich už nastřádal devět bodů, druhý dal pět gólů. Taková čísla nemá ani jeden Kanaďan.

Lekci, jak ubránit Zadinu, dával parťákům Drake Batherson, jenž také nastupuje v juniorské lize QMJHL: "Vím o něm hodně a klukům určitě poradím, jak ho zastavit. Je to skvělý hráč."

Ví to i trenér brankářů kanadské dvacítky Éric Raymond, jenž Zadinu zná přímo z Halifaxu, kde český střelec dominuje. "Od Érica už (o Zadinovi) mám nějaké interní informace," prohlásil hlavní kouč Ducharme.

Zdá se, že semifináloví soupeři se nemůžou překvapit.

Podívejte se, jak hokejisté slavili po výhře nad Finskem:

Hokejoví junioři vyřadili Finsko a postoupili do semifinále. V jejich šatně tryskala euforie IIHF |  01:38
Češi jsou po debaklu čtvrtí, Kanada má zlato. Projděte si výsledky MS juniorů Češi jsou po debaklu čtvrtí, Kanada má zlato. Projděte si výsledky MS juniorů Prohlédněte zde
reklama