reklama

Jak vychovat nové Jágry? První hokejová liga se rozšíří, dvacítku převzal Pešán

Filip Pešán Filip Pešán autor: Milan Kammermayer
Novým trenérem české hokejové reprezentace do 20 let bude Filip Pešán, který vede extraligového mistra Liberec. Český svaz ledního hokeje po pondělním zasedání jednání výkonného výboru oznámil i další změny: první hokejovou ligu bude hrát víc účastníků, reforma čeká i juniorskou extraligu.

Praha - Liberecký kouč Filip Pešán nahradí na lavičce hokejové dvacítky Jakuba Petra. Ten u týmu končí po dvou letech, během nichž se mu ani jednou nepodařilo přejít na MS přes čtvrtfinále.

Čekání na medaili se protahuje. Áčko i mládež zatím sbírají maximálně brambory Čekání na medaili se protahuje. Áčko i mládež zatím sbírají maximálně brambory Prohlédněte zde

Vítkovický kouč Petr přešel ke dvacítce od výběru do 18 let, se kterým získal na světovém šampionátu v roce 2014 stříbrnou medaili. 

Devětatřicetiletý Pešán v minulosti vedl dva roky národní tým do 19 let, od roku 2015 se ale plně soustředí na angažmá v Liberci, kde je hlavním trenérem i sportovním ředitelem. V minulé sezoně dovedl Bílé Tygry k historickému triumfu v nejvyšší soutěži, v tomto ročníku Severočeši znovu ovládli základní část extraligy.

Pešán již naznačil, že má v plánu působit u národního týmu i v Liberci. "Je pro mě velkou ctí a výzvou pracovat s budoucností českého hokeje, zároveň se však samozřejmě jedná o velký závazek. Vím také, že se tato funkce bude zároveň určitým způsobem překrývat s mou pozicí v klubu, zejména pak v období mistrovství světa a během kempu před ním," uvedl Pešán na libereckém webu s tím, že mužstvo Bílých Tygrů při jeho absenci bez problémů zvládne vést asistent Karel Mlejnek.

Výkonný výbor odhlasoval i další změny, které souvisejí s nízkým počtem mladých hokejistů v nejvyšších soutěžích dospělých. První liga se každým rokem rozšíří o jednoho účastníka, už od následující sezony tak bude nesestupová, ale postup do ní zůstane zachován. Systém bude platit do MS juniorů, které Česko uspořádá v roce 2020.

Dohráno: Kometa získala mistrovský titul, Jihlava hlásí návrat do extraligy a Vary sestupují Dohráno: Kometa získala mistrovský titul, Jihlava hlásí návrat do extraligy a Vary sestupují Prohlédněte zde

"Úprava vytváří prostor pro širší zapojení juniorů ve druhé nejvyšší soutěži a zjednodušení jejich přechodu do dospělého hokeje," uvedl Tomáš Král, prezident ČSLH.

Juniorská extraliga přežila. Ale změní se 

Mezi zvažované varianty patřilo i úplné zrušení juniorské ligy, nakonec ale zvítězila umírněnější cesta, tedy transformace. Soutěž zahájí dvoukolová základní část s osmnácti účastníky. Dvanáct nejlepších mužstev se následně utká ve dvou šestičlenných skupinách, šest zbývajících ve skupině o umístění. Extraliga vyvrcholí play off, do něhož postoupí osm nejlepších účastníků z osmifinálových skupin.

Starší dorostence zase čekají pravidelné souboje se zahraničním soupeřem. Výkonný výbor ČSLH totiž schválil žádost klubu EC Red Bull Salcburk o zařazení jeho družstva do extraligy staršího dorostu. "Jde o završení tříleté spolupráce a dlouhodobého zájmu hokejové akademie Salcburk o účast v naší soutěži," doplnil Král.

reklama