Česko
5:4
2:2, 2:0, 1:2
Rusko

Vítejte u online přenosu utkání mistrovství světa do 20 let mezi Českou republikou a Ruskou federací.

Nominace českého týmu:

Brankáři: Josef Kořenář (Benátky nad Jizerou), Jakub Škarek (Jihlava), Milan Klouček (Pardubice).

Obránci: Lukáš Doudera (Litvínov), František Hrdinka (Mladá Boleslav), Jakub Galvas (Olomouc), Vojtěch Budík (Prince Albert, WHL), Ondřej Vála (Kamloops, WHL), Radim Šalda (Saint John, QMJHL), Libor Hájek (Saskatoon, WHL), Filip Král (Spokane, WHL).

Útočníci: Filip Helt (Litoměřice), Petr Kodýtek (Plzeň), Daniel Kurovský (Vítkovice), Martin Kaut (Pardubice), Martin Nečas (Kometa Brno), Radovan Pavlík (Hradec Králové), Marek Zachar (Sherbrooke, QMJHL), Albert Michnáč (Mississauga, OHL), Ostap Safin (Saint John, QMJHL), Filip Chytil (Hartford, AHL), Kristian Reichel (Red Deer, WHL), Filip Zadina (Halifax, QMJHL), Kryštof Hrabík (Liberec), Jakub Lauko (Chomutov)

Nominace ruského týmu:

Brankáři: Alexej Melničuk (SKA Petrohrad), Michail Berdin (Sioux Falls Stampede), Vladislav Suchačov (Čeljabinsk).

Obránci: Nikita Makejev, Alexander Šepelev, Arťom Minulin, Jegor Zajcev, Anatoli Jelizarov, Nikolaj Knyžov, Dmitrij Samorukov, Vladislav Sjomin.

Útočníci: Dmitrij Sokolov, Arťom Manukjan, Vitalij Abramov, Georgij Ivanov, Michail Malcev, Andrej Svečnikov, Andrej Altybarmakjan, German Rubtsov, Marsel Šolochov, Klim Kostin, Alexej Poloďan, Artur Kajumov.

Jednou z opor Čechů bude útočník Halifaxu Filip Zadina.

Čeští reprezentanti odpočítávají minuty do prvního zápasu na mistrovství světa do 20 let v Buffalu.

Několik statistik

Čísla posledních let dělají rozhodně větší radost Rusům než Čechům. Český tým čeká na medaili z juniorského šampionátu od roku 2005. Naopak Rusové získali medaili pokaždé z posledních sedmi let. Tu nejcennější ovšem naposledy v roce 2011, tehdy se šampionát shodou okolností konal také v Buffalu. Dalším hostitelským městem byl Lewinston.

Zahajovací sestava Česka

Kořenář (Škarek) - Hájek, Budík, Král, Galvas, Šalda, Vála (A) - Zachar (C), Chytil, Safin - Zadina, Nečas, Pavlík - Kaut, Reichel (A), Lauko - Kurovský, Kodýtek, Hrabík

Zahajovací sestava Ruska

Melničuk (Suchačov) - Zajcev (C), Knyžov, Makejev (A), Samorukov, Šepelev, Minulin, Jelizarov, Sjomin - Malcev (A), Altybarmakjan, Poloďan - Abramov, Sokolov, Rubcov - Manukjan, Ivanov, Svečnikov - Šolochov, Kostin, Kajumov.

Do utkání zbývá půl hodiny. Je třeba podotknout, že Češi vyslali na mistrovství světa do Buffala jeden z nejsilnějších výběrů za posledních několik let. Novináři v zámoří je pasují na medailové kandidáty. Více se dočtete v článku Daniela Poláčka.

Před startem utkání si ještě představme trenéry na obou stranách. Český tým vede na MS Filip Pešán. Trenér a sportovní manažer Bílých Tygrů Liberec. Bývalý hráč se ve 30 letech stal nejmladším koučem extraligové historie.

Ruský výběr vede Valerij Bragin. Jako hráč působil v Rusku (Spartak Moskva) a Dánsku (Rodovre). Ve Spartaku Moskva působil také jako trenér a v od roku 2004 vedl různé mládežnické výběry ruské reprezentace. U juniorského týmu působí dlouhodobě a získal s ním také poslední zlatou medaili před šesti lety v Buffalu a Lewinstonu.

Česká sestava proti Rusku ještě jednou, tentokrát v grafické podobě.

Do úvodního hvizdu ještě pár minut zbývá. Utkání začně podle zámořského zvyku později, přibližně v 18:08.

Oba týmy už jsou na ledě. Vyslechneme si státní hymny a zábava započne.

Češi nastoupí v červeném, sborná v bílém.

0:01

Utkání začíná.

0:58

Filip Chytil získal puk v rohu kluziště, vybruslil si před bránu a pokusil se puk na bližší tyči procpat do sítě. Neúspěšně.

2:47

Kajumov pronikl po levém mantinelu a prověřil pozornost Kořenáře. Ten úspěšně zasáhl.

2:56

Další jistý zákrok Kořenáře, ale Rusové zůstávají v útočném pásmu.

3:29

Český útok zastavil ofsajd, zároveň se Altybarmakjan provinil faulem a Češi budou mít přesilovku.

3:42

Rusové se osvobodili a Češi střídají. Do hry jde druhá přesilovková formace s Nečasem.

3:59

Hájkovu střelu Rusové tečovali mimo.

4:42

Česko jde do vedení! Rychlá kombinace končí brankou. Zadinovu šanci ještě ruský gólman vyrazil. Sled přihrávek poté ještě chvíli pokračoval a přihrávku zpoza brány Martin Nečas z první uklidil za Melničuka - 1:0!

5:21

Rusko vyrovnává! České vedení netrvalo moc dlouho. Rusové na druhé straně překonali Kořenáře a také se radují z první branky na turnaji. Alexej Poloďan vystřelil od modré čáry a tečovaná rána skončila v české síti. Bez asistence.

6:00

Hra se na chvíli uklidňuje. Rusové vyhodili přes celé hřiště a Češi zakládají vlastní útok.

7:28

Češi si berou vedení zpět! Hodně důrazný a zároveň pohotový byl před ruskou brankou Ostap Safin. Chytilova přihrávka před bránu byla sražena. Poskakující puk dorazil za bezmocného brankáře český útočník Safin a vrátil Čechům vedení. Bez asistence.

7:49

Obrovský zmatek způsobili před Kořenářem Rusové a český brankář se měl co ohánět. Poradil si i se střelou mezi kruhy a puk následně skryl před nebezpečnou dorážkou.

9:36

Rusko vyrovnává! Opět krátce po buly se prosadili Rusové a znovu rychle odpověděli na českou branku. Marcel Šolochov propálil Kořenáře - 2:2.

10:32

Safin zahákoval soupeře v brejku a také Rusové si zahrají přesilovku.

11:08

Rusové kombinují, ale prozatím bez toho aniž by ohrozili českou bránu. Ivanov mířil těsně mimo a následně Galvas poslal puk až za ruskou bránu.

12:30

Střelu od modré Kořenář kontroloval a chvíli před návratem Safina do hry puk skryl ve výstroji.

13:13

Sokolovova rána na vzdálenější tyč z levého kruhu pořádně protáhla Kořenáře. Stav zůstává stále 2:2.

14:08

Rusové přebírají iniciativu. Jejich další útok ovšem zastavil ofsajd.

14:08

Kristián Reichel se provinil faulem a Rusové si zahrají druhou přesilovku v zápase. Tu první nevyužili.

14:45

Kostin se protáhl mezi několika českými hráči a bekhendem zakončil. Kořenář střelu z krátké vzdálenosti škrtl lapačkou mimo branku.

15:35

Malecovu střelu Nečas zblokoval, ruská kombinace ale pokračuje.

15:51

Další pokus srazila česká obrana do zadního mantinelu a odražený puk nebyl pro Kořenáře nebezpečný.

16:12

Jeden z českých hráčů v závěru oslabení přišel o helmu a Češi chvíli bránili ve třech. Prudkou ránu Makejeva ale český gólman viděl a chytil.

16:42

Češi po delší době navštívili ruské obranné pásmo, ale jednalo se jen o krátkou pozorovací misi, po které se puk opět vrátil na polovinu brankáře Kořenáře.

17:45

Propagační pokusy z ruských holí neměl ruský gólman potíže zlikvidovat. Na druhé straně se útok zadrhl záhy.

19:00

Hrabíkova rána z pravého kruhu mířila na delší tyč a ruský gólman vyrážečkou poslal puk mimo.

19:29

Alexej Makjev míří na trestnou lavici, druhá přesilovka pro Česko. První využil Nečas.

19:51

Nečas unikl soupeři po pravé straně a prudkým švihem ohrozil Melničuka, ale zamířil těsně mimo.

20:00

První třetina skončila.

První třetina měla dvě různé části. V první byli aktivnější Češi, jako první se prosadil v přesilovce Nečas, jenže vedení netrvalo ani dvě minuty. Odpověděl ruský Poloďan. Vedení Čechům vrátil pohotový Safin, jenže poté se znovu prosadili Rusové, když se po vhazování prosadil Šolochov.

Po první třetině hrají Češi s Ruskem 2:2.

Střely na bránu

Česko - Rusko 5:15

20:01

Druhá třetina začíná.

20:15

První český útok zastavili Rusové přerušením na modré, puk mezi diváky.

20:52

První přesilovková formace střídá, aniž by se usadila v útočném pásmu.

21:44

Češi přesilovku nevyužili, ale napadají ruské hráče vysoko a nedovolují jim rozehrát.

22:20

Safin vystřelil tvrdě od mantinelu a trefil Melničuka do masky. Ta to odnesla nějakým poškozením, hra se přerušuje.

22:39

Zakázané uvolnění českého týmu, vhazování před Kořenářem.

23:10

Rusové kombinovali u mantinelu, ale do šance se nedostali. Následný útok Čechů také neskončil ohrožením Melničuka.

24:02

Nečas se dostal k puku a ve velké šanci ho fauloval Zajcev. Třetí přesilová hra pro Česko.

24:30

Po střele Krále a dorážce Safina to před Melničukem pořádně vřelo, ale Rusové se osvobodili.

25:10

Čechům se nedaří usadit v útočném pásmu. Kautova střela ale nebyla přesná.

25:34

Češi si potřetí v zápase berou vedení! Svižná přesilovková kombinace končí brankou. Puk dostal před brankou Nečas. Místo zakončení našel ještě lépe postaveného Filipa Zadinu, který pověsil puk do odkryté části Melničukovy brány. Asistence: Nečas, Kaut.

25:55

Filip Chytil zůstal po srážce s ruským hráčem na ledě. Vypadá to na zranění v obličeji, Chytilovi teče krev.

26:17

Chytil odešel do kabiny a Češi se provinili zakázaným uvolněním.

27:11

Lauko vysokou holí zasáhl Ivanova. Třetí početní výhoda pro Rusy.

27:25

Po pravé straně se protáhl Manukjan a vystřelil, ale pro Kořenáře tato střela nemohla představovat nebezpečí.

28:30

Hájek hraje v českém oslabení bez hokejky a Čechům se nedaří vyhodit.

28:55

Zachar nakonec vyhodil a Češi prostřídají, včetně Hájka.

29:29

Kořenář předvedl sérii dobrých zákroků, ale puk neudržel ve výstroji. Pokračuje se ve hře.

30:04

Galvas vyvezl puk do útočné třetiny. Kurovský vybruslil do střely bekhendem, ale Melničuk zasáhl.

31:22

Chytil už je zpátky na ledě, ale jeho střelu Melničuk vyrazil. Protiútok Rusů zastavil těsný ofsajd.

32:09

Manukjan dostal v situaci dvou na jednoho puk na střelu z první, ale jeho rána zamířila pouze do výstroje Kořenáře. Češi přežili velkou šanci.

33:35

Češi napadají vysoko. Ruský útok se zastavil na vlastní modré, ale potom Král také rychle přišel o puk.

34:33

Proti Zajcevovi se vytáhl zákrokem Melničuk, ale nebyl příliš jistý a puk srazil jen do strany.

34:51

Závar před Melničukem vyústil v krátkou šarvátku, ale sudí vše rychle uklidnili. Vhazovat se bude před ruskou bránou.

35:35

Střelu Zadiny srazil Samorukov do rohu.

36:41

Samorukov rozehrál od vlastní brány. Makejev hned za modrou vystřelil, ale Kořenář neměl potíž puk vyrazit.

37:26

Česko navyšuje vedení! Zachar pláchl obráncům soupeře. Natlačil se před Melničuka, který vyrazil puk do strany, poradil si i se Safinovou dorážkou, ale na nekompromisní dorážku Filipa Chytila už byl krátký. Asistence: Zachar, Safin.

38:17

Češi jdou vzápětí do oslabení po faulu Hájka.

38:40

Kořenář se vytáhl proti řadě velkých šancí Rusů a drží stav 4:2 v pokračujícím oslabení Čechů.

40:00

Konec druhé třetiny.

Druhou třetinu zvládli lépe Češi. Nejprve přesilovku využil po krásné kombinaci Zadina. Následně ze hry kvůli zásahu do obličeje odstoupil Chytil, brzy se ale vrátil na led a přidal branku na 4:2.

Filip Zadina potvrzuje skvělou formu.

Statistiky po druhé třetině:

Česko - Rusko. Střely na bránu: 16:26. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0.

Rusové střídají brankáře. Melničuk sedí na střídačce. Suchačov začne mezi tyčemi.

40:01

Třetí třetina začíná.

40:33

Zachar byl blízko dorážce, ale puk před bránou minul.

41:08

Nečas se proháčkoval do útočné třetiny, v rozhodující chvíli ale přišel o puk.

41:42

Hrozí také Rusové, ale dorážka Malceva nebyla úspěšná. Kořenář se stihl vrátit k tyči.

42:12

Budík je potrestán za zdržování hry.

42:41

Zachar se uvolnil ve vlastním oslabení a opět se natlačil před Suchačova, ale neprocpal puk kolem tyčky.

43:21

Kodýtek obětavě padl do střely od modré.

44:00

Kořenář skvěle proti Zajcevově střele. Malcevovu střelu o chvíli později vyrazil do rohu.

44:46

Rubcov vypálil z vrcholu kruhu a Kořenář musel vytáhnout další zákrok.

45:40

Chytil s Kautem a Galvasem udrželi puk v útočném pásmu, ale Rusové je vytlačili ze střeleckých pozic.

46:16

Češi přidávají další gól! Na chvíli se usadili v ruském obranném pásmu a ihned skórovali. Martin Kaut posunul na Filipa Krále, který z vrcholu útočného postavení od modré propálil Suchačova.

46:37

Kurovský mohl přidat další gól českého týmu! Ukázal skvělou práci s holí a zakončil mezi betony Suchačova. Mezírku trefil, ale ruský brankář tečoval puk těsně mimo tři tyče.

48:40

Hájek prověřil nahozením od modré Suchačovu pozornost. Brankář Ruska si zaslouží jedničku. Puk má v lapačce.

48:50

Další oslabení českého týmu. Hájek trefil Šolochova u mantinelu bez kotouče a Rusové mají další početní výhodu.

49:43

Češi vyhodili a Kodýtek se Zacharem skvěle forčekovali. Rusové ztratili hodně času a následně se provinili ofsajdem.

49:51

Hrabík vyhodil a Češi se za pukem hbitě vydali. Získali tak vhazování před Suchačovem.

50:15

Makejevova střela od modré trefila Kořenáře do masky. Český gólman se oklepal a po chvilce musel vyrážet další střelu ruského obránce.

50:43

Českému týmu se podařilo ubránit další ruskou přesilovku. Zachar dostal puk za těsně za modrou a Rusové se vystavili do ofsajdu.

51:27

Češi zakládají další útok, ale je znát, že směrem dopředu to od českých mladíků bude s blížícím se koncem základní části čím dál opatrnější.

52:22

Reichel dostal puk do útočného pásma, ale upadl a pro pryž se vydali Rusové. Češi střídají.

53:27

Přihrávka do jízdy pro Hrabíka byla dlouhá a puk do útočného pásma zavezl Abramov. Střelu od modré bez potíží chytil Kořenář.

53:59

Češi přenesli hru do útočného pásma a Zachar dobruslil k puku před Suchačovem, který jej raději přikryl.

55:15

Rusové to ještě nevzdali. Malcev hledal spoluhráče před brankou, ale nenašel je. Střelu od modré zase skryl před dorážejícími soupeři Kořenář.

55:53

Kodýtek hledal před bránou Nečase, který byl před Suchačovem dotěrný, ale puk do sítě nepropašoval.

56:59

Dva čeští hráči, Zachar a Chytil, se srazili v útočném pásmu. Rusové se hnali čtyři proti dvěma, ale sami se vystavili do ofsajdu.

57:06

Po zakázaném uvolnění se vhazuje před Kořenářem.

57:19

Češi se dostali do útočného pásma, ale s ofsajdem. Hra opět přerušena.

57:48

Rusové snižují! Kombinaci zakončil střelou z předbrankového prostoru Artur Kajumov. Trefil přesně mezeru pod betonem přesunujícího se Kořenáře a dal Rusům naději. Asistence: Manukjan, Rubcov.

58:12

Rusové to zkoušejí v šesti bez brankáře.

59:02

Rusové snižují na rozdíl jediné branky! Rusku se powerplay vyplatila a český tým čeká horká poslední minuta. Vladislav Sjomin prostřelil z levého kruhu Kořenáře a dává Rusům naději.

59:52

Kodýtek fauloval soupeře v útočné třetině a Rusové jedou před Kořenáře, kde rozhodčí vhodí osm vteřin před koncem utkání buly.

59:55

Češi vyhráli vhazování do rohu. Okamžitě se tam sjeli obránci a snaží se udržet puk v rohu.

60:00

Konec zápasu.

Česko porazilo v prvním zápase mistrovství světa Rusko 5:4 a připsalo si první tři body do tabulky. Program, výsledky a tabulky celého juniorského mistrovství světa v Buffalu si můžete prohlédnout v pečlivě připravené grafice.

Utkání začalo divokou první třetinou. Český tým poslal do vedení Nečas, ale na jeho branku během necelých dvou minut odpověděl Poloďan. Čechy v 8. minutě poslal opět do vedení Safin, ale Rusové ještě v 10. minutě srovnali na 2:2 gólem z hole Šolochova. Ve druhé třetině Češi odskočili díky Zadinovi Chytilovi. Ve třetí části vedení 5:2 dal Čechům Král. Jenže v dramatickém závěru snížili během minuty a čtrnácti vteřin Kajumov se Sjominem. Češi ovšem zvítězili 5:4.

Jedním z pohledných momentů utkání byla tato klička Daniela Kurovského.