reklama

Hradecká štika atakuje čelo extraligy. Šéfa to ale nezajímá

Generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček i asistent trenéra Jiří Kučera mohou být s úvodem sezony plně spokojeni. Generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček i asistent trenéra Jiří Kučera mohou být s úvodem sezony plně spokojeni. autor: CPA Eduard Erben
Rozhovor s generálním manažerem hradeckého Mountfieldu Alešem Kmoníčkem.

Praha - Ruku na srdce, kdo čekal, že Hradec Králové vlétne do extraligy v takovém stylu...?

Letní přesun klubu z Českých Budějovic, aklimatizace na nové prostředí, silná nevole hokejové veřejnosti, žádné velké posily a navrch výprask 5:1 v úvodním kole. Mountfieldu toho do karet nehrálo mnoho.

Přesto stačilo odehrát první čtvrtinu soutěže a Hradečtí atakují samotné čelo tabulky. Před 15. kolem jim patří třetí příčka s pouhou tříbodovou ztrátou na suverénní Spartu. A pouze dvě porážky s ní zabránily tomu, aby Mountfield extralize kraloval.

Generální manažer Aleš Kmoníček se však jakékoliv euforii brání. "Žádné závěry z toho neděláme. Musíme zůstat nohama na zemi. Cílem stále zůstává postup do play off," říká v rozhovoru pro Aktuálne.cz

Na současné postavení Hradce v tabulce se vám musí dívat hodně příjemně, že?
"Na rovinu říkám, že sice vím, že jsme třetí, ale na tabulku se nedívám... Radši... Ano, jistě, je to příjemné, ale na druhou stranu si uvědomuji, že máme za sebou teprve první čtvrtinu a čeká nás ještě spousta zápasů. Jak jsme rychle nahoře, tak můžeme být rychle i dole."

Takže neděláte ani dílčí závěr, že máte za sebou úspěšný vstup do extraligy?
"Když to budu brát podle tabulky, tak jsme určitě byli úspěšní. Ale žádné závěry z toho neděláme. Chceme se soustředit na to, abychom další zápasy zvládli tak jako doteď. Zůstáváme nohama na zemi."

Před sezonou však takový rozjezd Hradce čekal málokdo. O to musíte být radši, že se vaše práce daří a nemusíte se zaobírat takovými starostmi, jako má například Litvínov, který vyhlašoval útok na titul a je zatím poslední...
"To určitě těší každého, kdo se tím nemusí zaobírat. Po tom složitém přesunu a té hektice, která nás provázela celé léta a celou přípravu, jsme rádi, že aspoň sportovně máme klid a nemusíme řešit tyto problémy. Zároveň nás to nesmí uspokojit, abychom se za další čtvrtinu nebavili úplně o něčem jiném."

Říkal jste, že tabulku nesledujete a nepodléháte euforii. Cítíte ji ale třeba mezi hráči?
"Nemyslím si, že euforii. Pochopitelně, když se sportovně daří, tak nálada v kabině je dobrá. Na druhou stranu si myslím, že trenéři i já dbáme na to, aby hráči byli na zemi a poctivě pracovali i za tohohle stavu, který nyní panuje. Nálada je určitě lepší, než kdybychom byli na opačném pólu tabulky, ale žádná euforie to není."

Přesuňme se od výsledkové stránky k celkovému pohledu na klub. Jste spokojeni s tím, jak se vám povedlo implantovat extraligový Mountfield do Hradce?
"Tohle má víc rovin. Pokud bych bral fanoušky a sportovní oblast jako takovou, tak jsme velmi příjemně překvapeni. Fanoušci jsou skvělí a atmosféra na utkáních je vynikající. Málokdo z nás si představoval, že to tak bude fungovat. Zvlášť, když jsme byli zvyklí na nižší prvoligové návštěvy. Myslím si, že v globále jsme tu sportovní stránku připravili tak, že extraligu můžeme v klidu hrát. Ať je to po stránce zimního stadionu, tak materiální, jako je třeba vybavení hráčů. Ale pochopitelně mám spoustu připomínek, které musíme odstranit, a věcí, na nichž musíme zapracovat. Některé věci jsme nestihli a hrneme je před sebou, ale postupně všechno dáváme do kupy, i když to bude ještě nějakou dobu trvat."

Můžete některé z těch problematických věci uvést?
"Hráčům nic nechybí, ale řešíme spíš marketing, obchod a tyto věci, které jsme nebyli schopni za tu krátkou dobu doladit úplně do detailu."

Po rozpočtové stránce je tato sezona už zcela zajištěna, nebo vedete ještě další jednání, která klubové finance navýší?
"To gró máme nějakým způsobem zajištěné, ale pochopitelně, že kdybych řekl, že jsme stoprocentně všechno sehnali, to ještě ne. Naše obchodní oddělení a členové představenstva intenzivně pracují na tom, aby se rozpočet, hlavně na té příjmové stránce, doladil do úplné spokojenosti. Sháníme partnera na název haly a další velké partnery. Rovněž některé firmy čekaly, jak vůbec začneme a jak to bude probíhat. Myslím si, že teď máme poměrně slušnou půdu k tomu, abychom některá jednání dotáhli do zdárného konce."

Zmínil jste fanoušky. Jejich kotel je sice početný a hlučný, ovšem především v prvních kolech to vypadalo, že si Hradečáci hledají cestu na stadion trochu obtížně. Návštěvy často nedosahovaly ani čtyři tisíce. Nečekali jste, že bude ve městě hlad po extralize větší?
"Nemyslím si, že by to zklamalo naše očekávání. Na European Trophy v rámci přípravy jsme možná čekali vyšší návštěvy, ale naše předsezonní prognózy o tom, že by mohlo chodit tři až čtyři tisíce lidí, to se od začátku plnilo. Někteří diváci logicky čekali na to, jak to vůbec bude vypadat, jestli budeme hrát slušný hokej, jestli budeme vyhrávat. Postupně se diváci nabalují a momentálně jsme velmi spokojeni, jak fandí, jak kluky vzali za své a jak je podporují. Jejich podpora doma i venku je velmi kvalitní a všichni si to dobře uvědomujeme."

Nakonec se vám podařilo získat útočníka Jaroslava Kudrnu, který se za devět zápasů podílel už na osmi brankách. Byla to pro vás tak důležitá posila?
"Vzhledem k tomu, že jsme ho chtěli, tak to byla pro nás důležitá věc, že jsme se s ním domluvili. Jednak proto, že je Hradečák, a jednak proto, že je to hráč neskutečně cenné extraligové zkušenosti. Jsme rádi, že se to nyní projevuje v Jardově produktivitě. Věděli jsme, že pokud bude zdravý, v pohodě a začlení se do mančaftu, tak že to bude hráč, který umí dávat góly. Jsme rádi, že ty prognózy zatím splňuje."

Říkal jste, že nemyslíte na to, že jste v popředí tabulky. Přesto, mění se nějak vaše ambice, když vidíte, jak se vám daří?
"Myslím si, že není důvod, abychom po první čtvrtině měnili naše ambice. Samozřejmě chceme hrát co nejvýš, to jsme říkali. Ale hrajeme extraligu teprve první sezonou, a tak je to složitější. Chceme se prostě dostat mezi deset nejlepších týmů do play off. A pokud postoupíme i do čtvrtfinále, tak budeme jenom rádi. Kdo by nechtěl se dostat co nejvýš. My ale nebudeme po první čtvrtině měnit plány. Musíme nejprve tvrdě dřít a dokázat, že do play off patříme. V tom nás čeká ještě dlouhá cesta."

reklama