Jágr a Židlický se znovu trefili, Češi porazili Lotyšsko!

První výhra! Češi si v základní skupině poradili s Lotyšskem 4:2.
Na to, aby dal gól proti Lotyšsku, musel český hráč projít dresem Kladna. Tedy až na jednu výjimkou, kterou byl Martin Erat.
Právě Erat (91) v 11. minutě otevřel skóre druhého zápasu českých hráčů na hrách v Soči.
Jenže už za tři minuty Janis Sprukts český optimismus zchladil.
Lotyš nastřelil kameru v bráně, od které se puk odrazil ven a zdálo se, že to byla tyč. Až videorozhodčí upozornil, že šlo o gól.
Adam Sušovský Adam Sušovský
14. 2. 2014 11:15
Hokejisté vyhráli na olympiádě první zápas. Lotyšsko porazili 4:2.

Soči - Dobrá práce! Čeští hokejisté v Soči zvládli druhé utkání ve skupině a porazili urputné Lotyše celkem v pohodě 4:2. O výhru se postupně svými góly zasloužili Martin Erat, Jaromír Jágr, Jakub Voráček a Marek Židlický.

Gólman Ondřej Pavelec v české bráně proti defenzivně laděnému soupeři moc práce neměl a připsal si 18 úspěšných zákroků.

"Celé mužstvo dnes mělo od začátku velmi dobrý přístup, nasazení, bruslení i pohyb. Lotyšsko není jednoduchý soupeř," řekl po utkání novinářům trenér Alois Hadamczik. "Já i předešlí (reprezentační) trenéři jsme s tímto soupeřem zažili větší nervy než dnes, kdy jsme se nemuseli strachovat až do konce o výsledek."

Utkání jsme sledovali on-line - čtěte TADY.

Hadamczik oproti utkání se Švédskem kompletně zamíchal s útočnými formacemi a Češi v úvodu utkání nečekaně až moc snadno probíjeli lotyšský val ve středním pásmu.

Kuriózní moment. Na gól Lotyšů upozornil videorozhodčí

Z herní převahy na začátku utkání dokázali Češi vytěžit také první branku. Martin Erat v jedenácté minutě zaskočil gólmana Masalskise ne moc tvrdou střelou mezi betony, ale odpor houževnatého soupeře zdaleka neodrazil.

Lotyše vzápětí nakopla výborně sehraná přesilová hra a kuriózní moment při vyrovnávací brance. Janis Sprukts po rychlé kombinaci trefil televizní kameru uvnitř brány, ale v domnění, že nastřelil jen tyč, hrál dál. O tom, že Lotyši vstřelili gól, pak bezmála po minutě v následujícím přerušení upozornil rozhodčí na ledě až jejich kolega u videa.

Čechy tenhle moment na malou chvíli zbrzdil, velké problémy s napadáním soupeřů měli především obránci. V poslední minutě se ale ke slovu přihlásil také v přesilové hře Jaromír Jágr, který si ve své typické pozici na pravém křídle zpracoval puk, sjel mezi kruhy a vypálil přesně ke vzdálenější tyči.

Od druhé třetiny už hráli jenom Češi

Lotyši se do zápasu poté vrátili ještě jednou. Hned na začátku druhé třetiny využil dalšího zaváhání obránců a dobré práce spoluhráčů při forčekingu Herberts Vasilijevs. Ondřej Pavelec byl i proti jeho na milimetr přesné ráně k levé tyči opět úplně bezmocný.

Ze strany Lotyšů bylo tohle ale vše a další průběh zápasu už poměrně jednoznačně diktovali jasní papíroví favorité. Vítězný gól zařídil v polovině zápasu krásnou tečí Jakub Voráček a ještě do přestávky přidal uklidňující čtvrtý gól po obrovském důrazu Martina Hanzala na brankovišti druhý dorážející Marek Židlický.

"Oproti zápasu se Švédskem jsme hráli daleko kompaktněji, chodili jsme lépe do útoku a měli hodně šancí. Byli jsme lepší i okolo branky, to nám pomohlo," věděl dobře kapitán Tomáš Plekanec.

Češi ubránili i dlouhé oslabení ve třech

Ve třetí třetině se už tak záživný hokej nehrál. Lotyši potřebovali útočit, ale šance měli spíše Češi. Při chuti byl zvlášť Židlický, který byl blízko i druhému gólu v utkání, jenže tvrdou bombou od modré trefil jen konec hole Masalskise, ten si pak na brankové čáře lapačkou vychutnal ve velké šanci i Jágra.

V závěru Češi zvládli ještě jeden kritický moment a dlouhé oslabení tři na pět, aniž by měl Pavelec moc práce. V závěru oslabení pak mohli Češi dokonce sami ještě podtrhnout vítězství. Roman Červenka ale v přečíslení po přihrávce Plekance trefil pouze hruď gólmana.

"Ve hře je ještě co zlepšovat, pořád to není ideální. Hodně puků jsme ztráceli ve středním pásmu a dávali jsme Lotyšům šanci na nepříjemné brejky. Měli hodně šancí, Ondra Pavelec byl ale výborný. Proti lepším týmům by se nám to ale možná nemuselo vyplatit," prohlásil obránce Michálek.

V sobotu v 18:00 zakončí Češi boje v základních skupinách soubojem o druhé místo se Švýcarskem, do brány by se měl opět postavit Ondřej Pavelec.

ČR - Lotyšsko 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Erat (Krejčí, Hemský), 20. Jágr (Židlický, Plekanec), 28. Voráček (Z. Michálek), 37. Židlický (Hanzal, Nedvěd) - 14. Sprukts (M. Redlihs, Darzinš), 24. Vasiljevs (Pujacs). Rozhodčí: Pell (USA), Rönn (Fin.) - Schrader (Něm.), Wheler (Kan.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1.

ČR: Pavelec - Židlický, Šmíd, Rozsíval, T. Kaberle, Z. Michálek, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Eliáš, Erat - Nedvěd, Hanzal, Frolík. Trenér: Alois Hadamczik.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Ozolinš, Bartulis, Kulda, Sotnieks, Pujacs, K. Redlihs - M. Redlihs, Sprukts, Darzinš - Karsums, Girgensons, Daugavinš - Indrašis, Vasiljevs, Keninš - Cipulis, Štals, Pavlovs. Trenér: Ted Nolan.

Více o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči čtěte ZDE.