reklama

Jágr dostává 20 milionů, Pardubice a S+S za hokej platí

Jaromír Jágr musí mít jako majitel hokejového klubu radost. Z městského rozpočtu Kladna dostává ročně nejvíc z celé extraligy - 35 milionů korun. Jaromír Jágr musí mít jako majitel hokejového klubu radost. Z městského rozpočtu Kladna dostává ročně nejvíc z celé extraligy - 35 milionů korun. autor: CPA
Jaromír Jágr čerpá na provoz svého klubu na Kladně 35 milionů korun z veřejných peněz, Pardubice městu naopak 9 milionů doplácejí.

Praha - Nebýt podpory města, hokejová extraliga by se na Kladně nejspíš už dávno ani nehrála. Klub hokejové legendy Jaromíra Jágra tam na provoz profesionálního mužstva i mládeže ročně z městských, tedy veřejných, peněz vyčerpá rovných 20 milionů korun. Město tam navíc dalšími patnácti miliony ročně hradí provoz zimního stadionu.

Dohromady to dává sumu, která v jiných klubech tvoří téměř polovinu ročního rozpočtu a zároveň jsou to peníze, jakými žádné jiné město v republice hokejový klub nedotuje. 

Vyplývá to z průzkumu finanční politiky jednotlivých "extraligových" měst, do kterého se na začátku nové hokejové sezony pustil internetový deník Aktuálně.cz. 

Podle něj se mezi nejhokejovější města v extralize vedle Kladna řadí také Zlín, který do rozpočtu Beranů pumpuje ročně 25 milionů, a také Hradec Králové, kde se Mountfield v létě po stěhování z Českých Budějovic dočkal vřelého přivítání ve výši bezmála 19 milionů.

Pardubice městu platí, Sparta a Slavia uvidí peníze až letos

V porovnání s konkurencí jsou na tom nejhůře naopak oba pražské kluby a Pardubice. Tam hokejový klub městu za propagaci v nejvyšší české soutěži vinou vysokého nájmu v městské aréně dokonce devět milionů korun ročně doplácí. Jinde přitom kluby hrají v městských halách vesměs zadarmo.

V Praze se Sparta a Slavia na první peníze z veřejných zdrojů mohou těšit až letos. 

"Hokejové kluby v Praze letos od Magistrátu hlavního města Prahy obdrží dotaci ve výši 1,4 milionu korun na provoz stadionu a zároveň finanční podporu na práci s mládeží. V případě Sparty a Slavie jde o částku ve výši okolo 3,7 milionu korun v závislosti na velikosti mládežnických oddílu," řekl Aktuálně.cz zastupitel hlavního města Prahy a zároveň předseda představenstva Sparty Petr Bříza

"Tyto peníze by měly pomoci především tomu, aby byl hokej s jinými sporty konkurenceschopný. Díky nim budou nastaveny pevně dané členské poplatky, aby hokej v Praze nebyl pouze pro děti bohatých rodin. Zbytek peněz kluby investují do platů kvalitnějších mládežnických trenérů."

Redakce internetového deníku Aktuálně.cz se bude financemi v českém hokeji nadále podrobně zabývat. Kompletní přehled, jak jednotlivá extraligová města své kluby dotují, vyšel v placeném deníku deníku Insider.

reklama