reklama

Procházka: Sestup Kladna je průšvih. A ty Jágrovy řeči?

Kde jsou ty časy, kdy kladenský hokej chrlil supertalenty jako třeba Martina Procházku. Také jemu je ze sestupu Rytířů hodně smutno. "Je to průšvih," řekl doslova v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Kde jsou ty časy, kdy kladenský hokej chrlil supertalenty jako třeba Martina Procházku. Také jemu je ze sestupu Rytířů hodně smutno. "Je to průšvih," řekl doslova v rozhovoru pro Aktuálně.cz. autor: CPA Eduard Erben
Milan Nový, Miloslav Hořava a Martin Procházka očekávají, že boj Kladna o návrat do extraligy bude hodně těžký.

Praha - Velké zklamání, sportovní tragédie, průšvih. Takto mluví o sestupu Kladna z extraligy jeho legendy. Také ony pociťují po pádu do 1. ligy smutek.

"Myslel jsem si, že to zvládnou. Tohle nikdo nečekal," zůstává v šoku bývalý útočník Milan Nový, jenž Kladnu v 70. letech vystřílel šest ligových titulů. "Všichni si říkali, že se nemusí povést sezona, ale pak že se to nějak uhraje. Jenže ostatní celky byly lepší. Hrály s větším nasazením a srdcem."

Stejně jako další slavní reprezentanti Martin Procházka a Miloslav Hořava soudí, že návrat do nejvyšší soutěže bude velmi těžký. "Budeme muset v létě hodně přidat, abychom hráli nahoře a o postup," myslí si.

Pokles formy, zranění, odchody

Rytíři přitom nevstoupili do sezony špatně. Za první čtvrtinu nasbírali 19 bodů a byli osmí. Vypadalo to spíš na boj o play off. "Připadalo mi, že Kladno během sezony nehrálo až tak špatně," říká Hořava, jenž na Kladně hrál i trénoval.

Rovněž Nový byl na podzim optimisticky naladěn. "Čekal jsem, že skončíme do desátého místa a zahrajeme si předkolo."

Jenže v dalších fázích se už Středočeši podobnému zisku ani nepřiblížili. Mužstvu se přestalo dařit, hlavně střelecky, z čehož vyplynul postupný pád k beznadějně poslednímu Chomutovu.

"Přidala se zranění, odchody některých hráčů do zahraničí, a tak mužstvo nebylo úplně konsolidované. K tomu se vyměnil trenér a bylo to jedno s druhým," shrnul kladenské problémy čtyřnásobný mistr světa a olympijský vítěz Procházka.

"Chyběl klid a pohoda, to se pak nedaří vůbec nic. Nějaké zápasy jsem viděl a bylo mi těch hráčů líto. Když už se jim povedlo vyhrát, tak jen jednou nebo dvakrát, nebyly tam žádné vítězné série," říká bývalý obránce Hořava, mistr světa z roku 1985. Jeho synové Miloslav a Petr hrají právě v kladenském dresu.

Špatný konec ligy, katastrofální začátek baráže

Už v závěru základní části Rytíři prakticky věděli, že se baráži nevyhnou. "To hráčům na motivaci určitě nepřidá. Soupeři si pak na takový tým i víc věří," vysvětlil Procházka, proč hned v šesti zápasech v poslední čtvrtině vyšli Kladenští střelecky naprázdno.

"Myslím si, že svůj díl viny nesou také trenéři. Přece když se nedaří, tak víc trénuju, pracuju s týmem a dostanu to z něho," vytýká mužstvu rezervy Nový.

Bídnou formu si Kladno přeneslo i do play out a následné prolínací soutěže. První bod získalo ve čtvrtém kole a úvodní tříbodovou výhru až v osmém. "Začátek baráže byl katastrofální, to se pak nemohlo pomýšlet na záchranu," krčí rameny Hořava.

Procházkovi se útok na titul nelíbil

Ještě nesmyslněji tak nyní vypadá prohlášení majitele Jaromíra Jágra, který před sezonou vyhlašoval útok na titul.

"Já jsem byl na tahle slova vždycky trochu opatrný. Je to majitel oddílu a může si říkat, co chce. Ale nejsem si jistý, že to od něj bylo dobře řečeno. Mně se to moc nelíbilo," neskrývá svůj nesouhlas Jágrův vrstevník Procházka.

Za hodně nadnesené považoval Jágrovo vyjádření i Nový. "Když jsem byl na semifinále Sparty s Brnem, tak bylo poznat, že týmy, které hrají o titul, jsou někde jinde."

"Ono je těžké říkat před sezonou nějaké prognózy. Všichni říkají to samé, že ´se budeme snažit bojovat, dostat se do play off a pak se uvidí´, tak Džegr chtěl říct něco jiného," zastává se Jágra Hořava.

Šéfování ze zámoří? No problem

Současný asistent trenéra v Litvínově nevidí problém ani v tom, že Jágr řídí klub ze zámoří a jeho prodlouženou rukou přímo v Kladně je výkonný ředitel Václav Bartoš.

"Loni to bylo stejné. Sice byla výluka NHL a všichni říkali, že když posily odjedou, tak Kladno půjde dolů, ale nakonec to hráči zvládli a dostali se do play off. Myslím, že Venca Bartoš je výborný pracovitý kluk."

Návrat bude těžký

Kladno tak s největší pravděpodobností čeká nejméně rok v 1. lize. A místní legendy snadný návrat rozhodně neočekávají. "Cesta zpátky je vždycky těžká. Viděl jsem několik zápasů 1. ligy a jsou tam dobré týmy," hodnotí budoucí konkurenci Nový.

"Hlavním cílem by měl být okamžitý návrat, protože pak by to bylo ještě těžší. Podívejme se na třeba na Jihlavu," hrozí se ještě horšího scénáře Procházka. "A potom v dalších sezonách v extralize by to chtělo konsolidovat kádr."

Na rozdíl od kanonýra s nezaměnitelným bekhendovým blafákem si Hořava myslí, že vhodnější by byla dlouhodobější koncepce budování kádru, který by pak bojoval o postup až v horizontu dvou tří let.

"To by bylo rozumnější, i když by mě to hodně překvapilo. Nevěřím, že by se kádr udržel pohromadě. Spíš bych to viděl na radikálnější řez. Zároveň nevěřím, že by se podařilo vrátit se hned za rok, protože to je strašně náročné. Momentálně je ale těžké říct, jakým směrem se to bude ubírat."

Musí makat jako Jágr

Nejlepší český střelec všech dob Nový má jasno o tom, že současný stav věcí v kladenském hokeji je velmi neuspokojivý. "Kladno má hokejovou tradici, město mu vždy pomohlo, ale spousta věcí se asi bude muset zlepšit."

To si uvědomuje i majitel Jágr, jenž v létě slibuje velké změny. "Asi ví, kam by se to mělo ubírat," věří Nový.

"Kdyby kluci tady makali jako on, tak bychom nebyli tam, kde jsme," dodal Nový.

reklama