reklama

Král píše Bukačovi: Slyšel jsem i o korupci Vašeho syna

Tomáš Král odpověděl otevřeným dopisem Luďku Bukačovi na jeho slova ohledně korupce v českém hokeji. Král uznávanému trenérovi naznačil, že jeho syn prý také bral, ale svaz se tím nezaobíral. Tomáš Král odpověděl otevřeným dopisem Luďku Bukačovi na jeho slova ohledně korupce v českém hokeji. Král uznávanému trenérovi naznačil, že jeho syn prý také bral, ale svaz se tím nezaobíral. autor: Zlata Vostrá
Předseda Českého svazu ledního hokeje napsal otevřený dopis Luďku Bukačovi. Reaguje v něm na slova uznávaného trenéra, který v médiích řekl, že v českém hokeji existuje korupce a protekce.

Praha - Dění v zákulisí českého hokeje ohledně korupce v mládežnických výběrech se přiostřuje. Na nebývale upřímná slova doktora Luďka Bukače z pořadu České televize Máte slovo (video zde), který řekl, že korupce v českém hokeji existuje a vinni jsou všichni, kteří hokej dělají, reagoval v pondělí otevřeným dopisem prezident ČSLH Tomáš Král.

Král v dopise žádá Bukače o pomoc a upozorňuje, že anonymní slova o korupci nestačí. Což dokládá tím, že se k němu dostaly zvěsti o korupci Bukačova syna Ludka Bukače mladšího, nynějšího sportovního manažera Slavie Praha, který podle udání také peníze bral, když působil u mládežnických reprezentací.

Deník Aktuálně.cz má otevřený dopis Tomáše Krále k dispozici.

Král slibuje Bukačovi, že korupci prošetří

Král se v listu nejprve podivuje nad tím, že mu Bukač o korupci v hokeji neřekl, ačkoliv spolu v minulých dnech několikrát mluvili, a pak uznávaného kouče vyzval k tomu, aby jména trenérů, již jsou do korupce zapleteni, Svazu nahlásil.

"Chci vás ujistit, že ČSLH je připraven v podobných případech velmi razantně zakročit, a to včetně spolupráce s orgány činnými v trestním řízení, nebo soudních žalob," píše Král Bukačovi.

"Dovoluji si Vás proto oficiálně požádat, abyste nás o konkrétních případech korupce na klubové či reprezentační úrovni, o kterých jste se dozvěděl a na které se ve Vašich vyjádřeních odvoláváte, informoval a poskytl nám k nim podrobnější informace. Mohu vám slíbit, že ČSLH v nich neprodleně zahájí šetření a na jeho základě vyvodí důsledky," slibuje šéf českého hokeje.

"Jako osobnost s velkým renomé a autoritou nám v tomto směru můžete výrazně pomoci, aniž byste se musel obávat negativních dopadů, kterými se jinak často zaštiťují anonymní zdroje," dodal.

Bukač: Vinni jsme všichni

Co přesně Luděk Bukač starší řekl? V pořadu České televize Máte slovo minulý čtvrtek veřejně vystoupil proti generálnímu manažerovi Litvínova Robertu Kyselovi, který v živém vysílání prohlásil, že korupce v českém hokeji neexistuje.

"Já mluvím se stovkami rodičů dětí a znám dokonale mládežnický hokej v Česku. To, co říká manažer Litvínova, není pravda. V hokeji tento neřád máme a vinni jsou trenéři, vinni jsme všichni, kteří hokej děláme. Korupce existuje. Protekce existuje. Existuje protekce dokonce i při vybírání do reprezentačních mužstev. Zavedli to agenti a zakotvilo se to," prohlásil Bukač v živé televizní diskusi - více čtěte ZDE.

Tím však jeho kritika směrem ke korupci v českém hokeji neskončila. Bukač se k problému znovu vyjádřil také v rozhovoru na serveru iSport.cz.

"Jestli předseda svazu řekl, že o tom neví, tak já o tom vím. A proto jsem to řekl," říká v něm Bukač a pozastavuje se také u osobnosti Vladimíra Růžičky, který nyní čelí podezření, že před dvěma lety vzal od Miroslava Palaščáka 500 tisíc korun, aby jeho syn dostal šanci. Případem se už zabývá také policie.

"Vláďa Růžička je skvělý bench kouč, má dar vést tým ze střídačky. Ale je to hoch, který si celou kariéru dělal, co chtěl. A v době demokracie nevznikla síla, která by ho usměrnila. Kdyby ho usměrnila, tak by se do této situace nedostal. Ale těch případů bude zcela jistě daleko víc," říká Bukač pro Blesk, ale jména trenérů, o kterých ví, že "peníze berou", říct nechce.

"Říct jméno, to nic nevyřeší. Když někoho obviníte, soud bez důkazů stejně nevyhrajete. Ale hlavně to nezmění koncepci. A tu my potřebujeme změnit. Je nutné kompletně překopat systém mládeže, aby k tomuhle docházelo co nejméně," tvrdí Bukač a naráží mimo jiné i na přestupní řád a kritizované přestupní tabulky.

Král upozorňuje Bukače, že i jeho syn bral

Král v závěru dopisu, který na tato prohlášení Bukače reaguje, zároveň Bukače upozorňuje, že slyšel o korupci i v případě jeho syna Luďka Bukače mladšího, nynějšího sportovního manažera Slavie Praha.

"Pro přesnější představu, 'jak to v praxi chodí' bych Vás chtěl informovat, že řadu anonymních upozornění na údajné korupční ovlivňování nominace jsem obdržel i v případě mládežnických reprezentací, které v minulosti vedl Váš syn. Netřeba dodávat, že jsem je považoval za absurdní a naložil s nimi jako s jinými anonymními, reálná fakta a údaje postrádajícími informacemi. I to je jeden z důvodů, proč si Vás dovoluji požádat o spolupráci a o uvedení konkrétních případů, z nichž Vaše závěry vyvozujete," napsal Král.

reklama