reklama

Lener má švédský trumf. Hvězda NHL bude učit české trenéry

Erik Karlsson: Přední hvězda NHL i olympiády v Soči. Jako obránce si drží průměr bodu na zápas. Teď bude učit hrát hokej talentované české obránce. Erik Karlsson: Přední hvězda NHL i olympiády v Soči. Jako obránce si drží průměr bodu na zápas. Teď bude učit hrát hokej talentované české obránce. autor: Reuters
Nejproduktivnější obránce a hvězda NHL Erik Karlsson je ve spojení se Slavomírem Lenerem. V létě bude školit české trenéry, jak vyrábět beky jeho formátu.

Praha - Jestli tohle klapne, trumfy Slavomíra Lenera jako šéftrenéra hokejového svazu nikdo nepřebije. Lener oslovil švédskou superstar Erika Karlssona: V létě bude radit českým trenérům, jak z talentovaných hokejistů vychovat obránce jeho formátu.

"Je to v současnosti zřejmě nejlepší obránce na světě," řekl Lener Aktuálně.cz s tím, že je s Karlssonem v telefonickém kontaktu a už s ním domlouvá termíny.

Karlsson by měl pro Český hokejový svaz natočit instruktážní video, ve kterém bude mluvit o tom, jak k němu přistupovali trenéři v mládežnických kategoriích i teď v Ottawě, kde ofenzivní bek suverénně kraluje statistikám obránců celé NHL.

"Znám se s ním i s jeho trenérem a předběžně jsme se domluvili, že bychom mohli něco podniknout. Zrovna to dávám do kupy a hraji si s tím, aby vznikl co nejlepší dokument," prozradil Lener.

Karlsson v bodování porazil i Malkina s Kopitarem

Čtyřiadvacetiletý Švéd je přední hvězdou NHL. Technicky i bruslařsky výborně vybavený hokejista vyniká svým přehledem i rozehrávkou a drží si fantastický průměr téměř bodu na zápas.

V NHL jich letos Karlsson nasbíral 74 (za 20 gólů a 54 asistencí) a nechal za sebou v tabulce produktivity i útočná esa soutěže v čele s Jevgenijem Malkinem či Anže Kopitarem.

Právě Karlsson je podle Lenera učebnicovým příkladem moderního obránce a snahou je, aby i Češi v příštích letech jednoho takového měli.

"Bohužel se nám ho letos nepovede dostat do Česka, ale instruktážní videa pro nás natočí ve Frölundě, kde v letních měsících trénuje a připravuje se na sezonu," říká Lener. Pomohly mu k tomu známosti a jméno, které si za úspěšná léta ve Skandinávii vypracoval.

Radit bude i Židlický. Ten přijede osobně

Lener přiznává, že právě kvalita obránců je v současnosti největší bolístko českého hokeje a v souvislosti se změnou pravidel a posunutím modrých čar se to ještě více projeví. "Stoprocentně. Světový hokej v tomhle postoupil obrovsky dopředu. Vezměte si právě toho Karlssona," říká.

"Trenéři ve Švédsku i v Ottawě žijí s jeho pozitivy na úkor toho, že mu občas někdo kotouč sebere," vysvětluje Lener, že moderní obránce by se neměl bát tvořit a i pod tlakem řešit situace hokejově. Tak jako švédská hvězda NHL.

V souvislosti s tím chystá Lener na toto léto semináře, na kterých bude mládežnické trenéry k tomuto nabádat. Jednoho z nich, pravděpodobně v Břeclavi v souvislosti s Memoriálem Ivana Hlinky, by se měl zúčastnit i nejlepší český obránce Marek Židlický

Český zlozvyk: Obránci musí puky jen vyhazovat

"Chci využít jeho zkušenosti, aby řekl trenérům, jak trenéři pracovali s ním, jaký mu dávali prostor, když rozvíjel útok, když se do něj zapojoval, jak sjížděl mezi kruhy.  Jeho a Karlssonova hra by měla být motivačním prvkem, jak hrát hokej a jak u něj nepanikařit," věří Lener.

S jeho slovy souhlasí i sám Židlický, který nabídku pomoct českým trenérům bez váhání přijal.

"U nás je zvykem, že se na ně hodně tlačí, aby nedělali chyby a bez přemýšlení vyhazovali puky. Já bych byl rád, kdyby jim naopak dali trošku volnost, aby byli víc kreativní," řekl Židlický tři týdny nazpět v Karlových Varech.

Prvními českými nadějemi, kteří by mohli kráčet v jeho stopách jsou třeba Milan Doudera či Petr Zámorský. "Je ale třeba takové hráče vyhledávat dál a dávat jim prosor. Švédové i Finové nám v tom už utekli," říká Lener.

Facebooková stránka autora - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

reklama