reklama

Růžička: Musíme se probrat. Začátek sezony rezervuje mladým

V úvodní části reprezentační sezony si chce trenér Vladimír Růžička především vyzkoušet mladé a nové tváře V úvodní části reprezentační sezony si chce trenér Vladimír Růžička především vyzkoušet mladé a nové tváře autor: ČTK
Hokejová reprezentace připravuje letní kempy pro mladé hráče, kteří mají sbírat mezinárodní zkušenosti a poprat se o šanci startovat na MS v Praze.

Praha - Dvě letní soustředění, červencové v Praze a srpnové v Rokycanech, čekají hokejovou reprezentaci na prahu nové sezony, která vyvrcholí domácím mistrovstvím světa.

Realizační tým v čele s trenérem Vladimírem Růžičkou povolá na tyto kempy především mladé a ne příliš mezinárodně zkušené hráče. Ti pak budou tvořit základ mužstva pro rozjezd sezony na Karjala Cupu a Chennel One Cupu.

"Chceme na ně pozvat především hráče, kteří už reprezentací prošli, ať už před mistrovstvím světa nebo přímo na šampionátu, a také ty, co hráli finále extraligy a nedostali prostor. Chceme mužstvo vidět v tréninku, pořádně se na hráče podívat," vysvětlil Růžička.

Více o přípravných kempech reprezentace čtěte ZDE.

Bude v obou kempech stejný kádr?
"V Rokycanech se to asi trochu obmění, bude tam asi o čtyři hráče míň. Zároveň bych do toho týmu rád zařadil dva tři hráče z dvacítky."

Kempu se měl zúčastnit i obránce Zámorský, který z něj však vypadl kvůli svému angažmá v NHL. Věříte, že se v Rangers prosadí? A co Nosek, jenž odešel do Detroitu?
"Řeknu to na rovinu. Jejich šance vidím jako minimální. Bylo by pro mě velkým překvapením, kdyby se do prvního mužstva dostali. Samozřejmě jim ale přeju, aby jim to vyšlo. Pokud by se neprosadili a vrátili se zpět do Evropy, já bych s nimi dál počítal a mohli by figurovat v dalších výběrech."

Před olympiádou se naopak pořádal kemp pro hráče z NHL, kteří v Soči tvořili většinu týmu. Plánujete vzhledem k tomu, že půjde o domácí šampionát, uspořádat něco podobného?
"To ne. S určitými hráči z NHL samozřejmě v kontaktu jsme, zavoláme si a během sezony se uvidíme. Do zámoří máme naplánovaných několik cest, včetně juniorského šampionátu. Než se ale nějak setkávat a povídat si, tak radši chci nechat klukům volno, protože jsou v sezoně vytíženi dost. Věřím tomu, že většinou všichni reprezentovat chtějí, navíc když je mistrovství v Praze. Budeme to tedy řešit až v průběhu sezony. Samozřejmě chceme mít tamní situaci pod kontrolou."

Úvod reprezentační sezony tedy bude patřit především mladým a méně zkušeným, je to tak?
"Ano, chceme jim dát co největší prostor. Některé zkušené hráče navíc ani nebudu do Euro Hockey Tour povolávat, protože je prostě vidět nepotřebuju. Mám na mysli třeba Čáslavu apod, které začlením až v přípravě před mistrovstvím světa. Naopak potřebuju obehrát mladší kluky. Možná to bude na úkor výsledků, ale já věřím, že se ti kluci o to poperou. Už před Minskem někteří z nich ukázali velice dobrou tvář."

Vypadá to, že s řadou z nich byste rád počítal i na šampionát...
"Vůbec se neví, kdo z NHL přijede a jak se situace kolem nich bude vyvíjet. Je hezké, že mistrovství je doma, ale zároveň bude na hráče vyvíjen obrovský tlak. A my je na to musíme připravit. Protože ve své soutěži třeba hrají dobře, ale pak přijedou na mistrovství a tam je to úplně o něčem jiném."

Máte představu, kolik jmen byste chtěl během těchto turnajů a zápasů vyzkoušet?
"Přiznám se, že na některé hráče, kteří toho mají odehráno víc, bych chtěl sázet. Ale třeba pak nebudou mít formu... Chci obehrát určitý počet hráčů, ale zase aby jich nebylo hodně. Protože hráče, který bude mít třeba jen dva starty, budu brát na mistrovství těžko."

Jak moc se bude nominace na úvodní turnaj, listopadový Karjala Cup, podobat kádru, který se sejde na těch letních kempech?
"Chtěl bych do něj udělat jen hodně malý zásah. Z KHL by přibyli třeba jen tři čtyři hráči. To je moje představa, ale teprve uvidíme, jak to nakonec bude. Každopádně si ty hráče musíme vyzkoušet nejen v tréninku, ale hlavně v zápasech. Pořád si klademe otázku, jak by na MS v Minsku uspěl tým, s nímž jsme hráli utkání Euro Hockey Challenge proti Švýcarsku, Norsku nebo Dánsku. Byly to těžké zápasy a mužstvo v nich ukázalo dobrý charakter. Jsou to sice papírově slabší celky, ale potom jsme viděli, jak dobře hrály na mistrovství. Myslím si, že už nastala doba, abychom se trochu probrali a otevřeli oči. Hokejový svět už dnes není jen o pěti nebo šesti mužstvech, ale hodně se rozšiřuje."

Ostřílené hráče tedy budete zapojovat postupně až na dalších akcích?
"Ano. Jak se bude blížit mistrovství světa, tím víc budeme hráče z KHL a třicátníky zapojovat."

Přestože je tento výběr mezinárodně nezkušený, máte vytipovaného možného lídra, který by měl působit jako vůdce na ledě i v kabině? Takový typ Tomáše Rolinka.
"Nejsem teď u národního týmu ještě dlouho, proto bych si na tohle vzal chvíli čas. Hráče poznávám postupně. Ale myslím si, že nějaký takový určitě bude. Důležité je, abych to pak třeba v únoru už věděl."

S největší pravděpodobností zanikne Lev Praha, v němž působí hned několik českých reprezentantů. Nemáte obavy, že nyní neseženou dostatečně kvalitní angažmá, aby odehráli kvalitní sezonu a nabrali dobrou formu?
"Ve Lvu hrají poměrně dost zkušení hráči, kteří něco umí. Proto si myslím, že by se znovu do nějakého kvalitního týmu měli dostat."

reklama