reklama

Medveděv: KHL ani Lev nefungují jen díky Gazpromu

Alexander Medveděv Alexander Medveděv autor: Lev Praha
Šéf KHL se exkluzivně vyjádřil Aktuálně.cz o současném stavu Kontinentální ligy.

Praha - Má se za to, že Gazprom a jeho zástupce a zároveň šéf Kontinentální hokejové ligy Alexandr Medveděv rozhodují v soutěži o všem. I podílník Lva Praha, firma A-Energy, má být Gazpromu prodlouženou rukou.

„Není správné si myslet, že liga existuje díky Gazpromu. Hlas Gazpromu se neliší od hlasů jiných zakladatelů,“ říká ovšem Medveděv v exkluzivním rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Gazprom má stejný hlas jako ostatní

Jako každý rok si Alexandr Medveděv nenechal ujít Mezinárodní turnaj plynárenských společností v hokeji. Letos jeho 14. ročník hostila Plzeň. „O byznys mezi námi tady ale nešlo. Obchodní jednání vyžadují důslednou přípravu, turnaj není vhodná příležitost,“ říká v rozhovoru pro server Aktuálně.cz Medveděv.

Při zápasech KHL, kde Medveděv už neobléká helmu, dres a rukavice, ale oblek, to je jiná. Není tajemstvím, že o byznysu a vytvoření prostředí pro byznys je celá Kontinentální hokejová liga především.

„KHL založilo deset klubů - účastníků ligy, a také velké společnosti, jak soukromé, tak státní. Gazprom, který je spoluzakladatelem ligy, vložil do KHL určitý kapitál. Při jejím založení činil základní kapitál ligy 850 milionů rublů - ani o rubl víc. Všechny ostatní peníze přicházely od komerčních sponzorů, z prodeje licence na přenos utkání a reklamních předmětů. Takže není správné si myslet, že liga existuje jen díky Gazpromu. Hlas Gazpromu se neliší od hlasů jiných zakladatelů,“ vysvětluje ale Medveděv po právě skončeném šestém ročníku ambiciózního hokejového projektu.

Sníží se platový strop

Druhou sezonu už je součástí KHL také pražský klub Lev. Letos dokonce tento tým sahal po Gagarinově poháru pro vůbec nejlepší klub celé sezony. Prohrál ale poslední rozhodující zápas finále ligy s Magnitogorskem a skončil druhý. Společný podnik firem ČKD Group a A-Energy i přes nesporný úspěch zatím neoznámil, zda a jak bude v KHL pokračovat dál. Spekuluje se o odchodu A-Energy, česko-švýcarské firmy napojené právě na Gazprom, z klubu.

Samotný Gazprom, jeden z největších energetických koncernů v Rusku a v Evropě je podobným způsobem sponzorem případně spoluinvestorem řady klubů KHL. Jaké prostředky ale do propagace své značky skrze hokej firma dává, zřejmé není. „Řeknu k tomu pouze to, že pasivně sledovat rozvoj KHL není možné. Liga se za tu dobu přeměnila na ziskový mezinárodní projekt. A samozřejmě se snažíme a je v našem zájmu tomu pomáhat,“ konstatuje Medveděv.

Gazprom prostřednictvím Medveděva mluví do organizace ligy i jinak. Firma s ním konzultuje vhodné lokality pro expanzi ligy, vedení ligy se může i díky penězům Gazpromu zaručit za kluby, které mají krátkodobé problémy s financováním. Medveděv prý ví o pěti takových klubech, které momentálně řeší své financování. O jaké kluby konkrétně jde, ale prozrazovat nechce. Mluví se přitom třeba o Spartaku Moskva nebo také bratislavském Slovanu.

Tak, jako se moc neví o konkrétnější budoucnosti Lva Praha, případně dalších klubech, které mohou mít problémy ufinancovat vysoké nároky KHL, neví se ani příliš o parametrech ligy pro další sezonu. Tématem posledních týdnů byly limity na počty cizinců v klubech. Ty se zatím měnit nemají. Ví se také, že přibudou tři nové kluby. Finský Jokerit Helsinky a Lada Togliatti a Delfin Soči.

Reakcí na finanční problémy některých stávajících klubů pak má být snížený platový strop. A to už hned od příští sezony. Dosud byl tento strop na úrovni 1,39 miliardy rublů (v přepočtu 770 milionů korun). „Potřebujeme ještě souhlas majitelů klubů. Konkrétní částku zatím uvádět nechci. Fungovat to ale bude tak, že když kluby překročí platový strop, zaplatí pokutu, která poputuje na podporu klubů, které jsou v problémech s financováním,“ prozrazuje Medveděv.

Fotbalový šampionát nebude problém

KHL není pro Gazprom jediná sportovní propagace. Ještě víc peněz investuje firma do fotbalu. Sponzoruje Zenit Petrohrad, Schalke 04, Chelsea. Je sponzorem Ligy mistrů. Jedním klíčových projektů v rámci podpory fotbalu je spolupráce s FIFA, kterou Gazprom uzavřel nedávno a která začne fungovat od roku 2015.

Její součástí je také participace na organizaci mistrovství světa ve fotbale v roce 2018 v Rusku. "Olympiáda ukázala možnosti Ruska a schopnost uspořádat velkou sportovní akci. S fotbalovým šampionátem by neměl být problém,“ je si jistý Medveděv.

reklama