Češi jsou velmi blízko postupu. Jediným gólem porazili Nory

FOTO Bitva s Nory v obrazech: Salák kouzlil, Sobotka rozhodl
O osudu zápasu českých hokejistů s Norskem rozhodla hned jeho první minuta,která přinesla vedoucí, a jak se později ukázalo i vítězný gól svěřenců trenéra Růžičky.
Do zápasu vstoupili Češi aktivně,...
... a po 39 vteřinách už vedli.
Jágr uvolnil z rohu Hertla, jehož střelu Söderg vyrazil a Sobotka snadno zakončil do odkryté branky.
18. 5. 2014 21:50
Čeští hokejisté jsou po výhře 1:0 nad Norskem velmi blízko postupu do čtvrtfinále mistrovství světa.

Minsk - Čeští hokejisté jsou po výhře 1:0 nad Norskem velmi blízko postupu do čtvrtfinále mistrovství světa v Bělorusku. K tomu jim stačí, aby Dánové v pondělním zápase neporazili Francii.

O výhře svěřenců Vladimíra Růžičky rozhodl už ve 1. minutě Vladimír Sobotka. Gólman Alexander Salák udržel podruhé na turnaji čisté konto.

Češi se tak posunuli na třetí místo, na němž mají tříbodový náskok před Francií, Norskem a Slovenskem. V úterý od 19:45 se pak Češi utkají právě s Francií o to, kdo obsadí třetí příčku a vyhne se ve čtvrtfinále dosud suverénnímu Rusku.

Zápas s Norskem rozhodlo první střídání

Vysněnou elitní formaci by měl kouč Vladimír Růžička skládat častěji. Proti Švédsku posunul k Jágrovi mladého Hertla a byl z toho gól po osmi vteřinách. Nyní se poprvé sešli zdraví Hertl, Sobotka a Jágr a opět první česká pětka rychle otevřela skóre.

A opět její nová akvizice – Sobotka. Ten již po 39 vteřinách dorazil do sítě zcela volný kotouč na norském brankovišti, o kterém brankář Söberg nevěděl. „Věděli jsme, že to bude těžké, ale ten gól nás uklidnil,“ přiznala po zápase pro Českou televizi sama slavná osmašedesátka.

„Oni ale hodně bruslili, byli rychlí a nepříjemní. A skvěle jim zachytal brankář,“ vyjmenoval Jágr důvody, proč vlastně nakonec zůstalo z české strany jen u této trefy. Češi byli totiž i nadále aktivnější, dobře kombinovali, chodili do brankoviště clonit Söbergovi, jenže ten odolával.

Češi byli aktivnější, trefovali ale jen tyče

V první třetině notně se štěstím, po změně stran i díky svým kvalitám, když se notně uklidnil. A také díky dobře postaveným tyčkám – ty totiž postupně trefili Kovář, Červenka a poslední dvacetiminutovce Sekáč. Oblouk branky pak při nájezdu dva na jednoho trefil také Novotný.

„Hodně jsme je přestříleli, bohužel to tam nepadalo, vyhráli jsme zápas vlastně díky prvnímu střídání,“ pousmál se při hodnocení souboje s norskými Vikingy kapitán pražského Lva. Norové měli vlastně během zápasu stoprocentní šance jen tři – v první třetině Olden v přesilovce, kdy jej ale skvěle vychytal vyrážečkou Salák.

V polovině zápasu pak hodil český brankář ve vyložené šanci hokejku pod nohy Aska a následovalo trestné střílení, ve kterém ale Salák proti Kenu Andrém Olimbovi obstál. Stejně jako o pár minutek později, kdy vychytal únik Bastiansena.

Norové na obrat neměli síly

Zasloužený český triumf v závěru nezkomplikovalo ani vyloučení Jágra za další zbytečný útočný faul. Norové se v přesilovce vůbec neprosadili a neměli následně již zjevně ani síly na nějaký drtivý závěrečný tlak.

Co toto vítězství znamená pro vývoj skupiny? Čeští hokejisté musí pro postup do čtvrtfinále bodovat v úterý v zápase s Francií, kterou ještě čekají zápasy s Dány a Slováky. Tyto dva týmy si to rozdají také ještě mezi sebou. Do hry o čtvrtfinále se mohou ještě dostat i Norové, ovšem pouze v případě senzačního triumfu nad Kanadou.

Výsledek:

Česko - Norsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 1. Sobotka (Hertl, Jágr). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Vinnerborg - Dahmen (oba Švéd.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 6000.
Česko: Salák - Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář II - Jágr, Sobotka, Hertl - Vondrka, Červenka, Klepiš - Hudler, Novotný, Sekáč - Zaťovič, Jan Kovář, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.
Norsko: Söberg - Holös, Bonsaksen, Trygg, Ödegaard, Sörvik, Espeland - Forsberg, Hansen, Röymark - M. Olimb, Bastiansen, K. A. Olimb - Ask, Olden, Skröder - Dahlström, Roest, Martinsen. Trenér: Roy Johansen, Knut Jorgen Stubdal a Per-Erik Alcén.