reklama

Češi schytali od Kanady debakl. Ve čtvrtfinále narazí na silné Švédsko

Ilustrační fotografie. Ilustrační fotografie. autor: Matt Zambonin/HHOF-IIHF Images
Dalšího zámořského soupeře nepřekvapili a ve skupině skončili čtvrtí. Čeští junioři na domácím mistrovství světa podlehli Kanadě vysoko 2:7. Silvestrovském klání navíc kvůli zranění nedochytal brankář Lukáš Pařík. Ve čtvrtfinále narazí Češi na dosud neporažené Švédsko.

O šanci na výhru dnes český tým připravily především fauly a góly inkasované v oslabení. Kanaďané, kteří se ve čtvrtfinále utkají se Slovenskem, v početních výhodách vstřelili pět branek. O české góly se zasloužili Vojtěch Střondala a Libor Zábranský.

O osudu utkání bylo rozhodnuto velmi rychle. Kanaďané nejprve bez problémů přežili českou přesilovku a pak sami v početních výhodách udeřili. V 5. minutě otevřel skóre Veleno, v 10. minutě přidal druhý gól Foote.

"Vnímali jsme, že kluci dnes hrozně chtějí, že se proti Kanadě, které na turnaji zatím jeden zápas vyšel a druhý ne, chtějí porvat o dobrý výsledek. Dostali jsme se ale hned na začátku fauly a nedisciplinovaností do úzkých," litoval Varaďa.

Následně navíc dostal pětiminutový trest za sekání Šik a zámořští hráči toho dokonale využili. Třetí branku kapitána Haytona sice rozhodčí uznali až po dlouhé kontrole u videa, o dalším úspěchu McMichaela ale nebylo pochyb. Při snaze zachránit situaci se navíc zranil brankář Pařík a do hry tak musel poprvé na turnaji Malík.

Češi se snažili zápas zdramatizovat a podařilo se jim to. Dvě Raškovy šance ještě gólem neskončily, ale při Velenově trestu pohotově dorazil Kubíčkovu střelu na MS debutující Střondala a snížil. O 14 sekund později se navíc počtvrté na turnaji prosadil Zábranský a domácí byli zpět ve hře.

Bohužel však jen deset sekund. Chyba Malíka, jenž vyjel za branku pro puk, který se ale od mantinelu nečekaně odrazil jiným směrem, využil Foudy. "Víme, že tady jsou plexiskla všelijaká, jsou tam švy uprostřed, odráží se to. Nestalo se to poprvé, bohužel. Já vyjel z brány, špatně se to odrazilo, Kanaďan tam byl první a dával do prázdné. Bohužel, stane se," pokrčil rameny Malík.

Kouč Varaďa se navíc pokusil platnost gólu zmařit trenérskou výzvou a odkazem na možný ofsajd, který ale kontrola u videa neodhalila. Češi šli za trest do oslabení, Kanaďané se popáté prosadili v početní výhodě a získali zpět čtyřgólové vedení.

"Věděli jsme, že můžeme dostat trest, ale cítili jsme, že jsme po snížení získali momentum, které jsme mohli hned ztratit. Kdyby gól neuznali, mohli jsme se zase chytit," vysvětlil Varaďa.

Ve třetí části stanovil definitivní skóre McIsaac.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let:

Skupina B (Ostrava):

Česká republika - Kanada 2:7 (0:4, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 32. Střondala (Kubíček, Teplý), 32. Zábranský (Myšák, Klikorka) - 5. Veleno (Hayton, Addison), 10. Foote (Byram, Smith), 14. Hayton (Cozens, Veleno), 15. McMichael (Cozens, Hayton), 32. Foudy (Smith, McIsaac), 33. Cozens (Addison, Hayton), 50. McIsaac (Cozens, Veleno). Rozhodčí: Fatajev (Rus.), Tscherrig (Švýc.) - Bowles (USA), Merten (Něm.). Vyloučení: 7:4, navíc Šik (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:5. Diváci: 8693 (vyprodáno).

ČR: Pařík (15. Malík) - Zábranský, Klikorka, Kubíček, Kučeřík, Haš, Dajčar - Teplý, Čajka, Blümel - Pytlík, Střondala, Plášek - Raška, Pavel, Myšák - Pekař, Šik. Trenér: Varaďa.

Kanada: Hofer - Bernard-Docker, Byram, Smith, McIsaac, Addison, Bahl, Drysdale - Dudas, Dellandrea, Lavoie - Cozens, Valeno, Foudy - Foote, Hayton, McMichael - Mercer, Thomas, Byfield. Trenér: Hunter.

Konečná tabulka:

1. Kanada 4 3 0 0 1 17:13 9
2. USA 4 2 1 0 1 17:13 8
3. Rusko 4 2 0 0 2 16:8 6
4. ČR 4 1 0 1 2 12:18 4
5. Německo 4 1 0 0 3 9:19 3
reklama