reklama

Dánské zklamání smíšené s lotyšskou euforií. Andersen: Věřím, že teď začne hrát hokej více dětí

Smutní Dánové po porážce s Lotyši. Smutní Dánové po porážce s Lotyši. autor: Reuters
Dánští hokejisté se loučí se šampionátem. Do čtvrtfinále měli opravdu blízko, rozhodující bitvu „kdo s koho“ s Lotyšskem ale prohráli a dveře do vyřazovacích bojů se jim zavřely. Zároveň však věří, že hokeji dali v zemi novou, a do budoucna třeba lepší tvář.

Herning (od našeho zpravodaje) - Parta kolem kapitána Regina měla postup na dosah, po překvapivé výhře nad Finy ho držela ve svých rukou. V rozhodující bitvě však udeřil jako jediný Lotyš Džerinš, který do čtvrtfinále poslal svůj tým, a nenechal opakovat rok starou situaci, kdy pobaltskému celku protekl postup mezi prsty v přímém souboji s domácími Němci. Lotyši se zaslouženě radují, Dánům zbyly oči pro pláč.

V rozhodující bitvě zazářil brankář Elvis Merzlikins, který udržel čisté konto. "Pro mě osobně ten zápas nebyl moc příjemný, protože na mě nešlo tolik střel, kolik bych potřeboval. Jsem raději v zápřahu. Dokonce si myslím, že to bylo stejně náročné jako proti Koreji. Dánové mají dobrý tým, ve třetí třetině šli na krev. My jsme však předvedli skvělou obrannou hru, pokryli jsme prostory před brankou a jsem šťastný za celý tým," řekl.

Navíc se nenechal strhnout atmosférou vyprodané haly, která hnala Dány vpřed. "Už jsem hrál v horší atmosféře, která byla kompletně proti nám. Nebylo to pro mě popravdě nic speciálního, už jsem dost dospělý na to, abych se s tím vyrovnal. Určitě jsem nervózní nebyl, to až možná ve finále, když se tam dostaneme," usmál se a sklízel pochvaly od spoluhráčů.

"Po zápase s Dány můžeme hrdě říct, že máme prostě nejlepšího gólmana na světě. Předvedl úžasný výkon, byl pozorný, trpělivý a neskutečně nás podržel," smekl před svým brankářem útočník Ronalds Keninš. "Můžete se na něj spolehnout. Víte, že když uděláte chybu, on je tu pro vás, aby to zachránil," doplnil.

Postup mezi nejlepší osmičku si Lotyši užívají poprvé za posledních devět let. "Dlouho jsme pracovali a dřeli. Já jsem poprvé hrál za reprezentaci před několika lety a tým od té doby roste. Jako parta kluků držíme spolu, složení se navíc moc nemění. Šli jsme krok po kroku, a teď konečně přišel úspěch. Chceme si to užít, zrelaxovat a kdo ví, co se stane ve čtvrtfinále," věří si Keninš.

Na Lotyše teď čeká vítěz kodaňské skupiny a dosud neporažený hvězdný výběr Švédska. "Je to velmi dobrá hokejová země, co víc k tomu mám říct? Je to jen jeden zápas, v tu chvíli jsou stejně dobří jako Dánové, žádný rozdíl tam není. Odpočineme se a dobře se připravíme," slibuje Merzlikins před nejdůležitějším utkáním turnaje.

Dánský smutek. Andersen: Věřím, že hokejově porosteme

Euforii na jedné straně vystřídal obrovský smutek v hledišti, a hlavně na ledě v podání dánských barev. "Lotyši ukázali svou kvalitu. Dali první gól, hráli aktivně a náskok si dokázali hlídat. My jsme nedokázali proměnit šance a o tom to celé bylo. Je těžké o tom jakkoliv mluvit, ale pro nás to končí," hlásil smutně brankáře Frederik Andersen, který neváhal po náročné sezoně v NHL přijet a pomoci národnímu týmu.

Zklamání na jeho tváři bylo možná největší ze všech Dánů. V posledním zápase několikrát podržel svůj celek, přesto se domácí s turnajem loučí. "Tím, že jsme měli šampionát doma v Dánsku, se nám splnil velký sen. Je to skvělá zkušenost, ale určitě jsme chtěli skončit lépe. Šance hrát čtvrtfinále byla velká, jenže je to pryč. Občas vám tolik bodů, kolik jsme letos získali ve skupině, k postupu stačí, jindy zase ne," pokrčil rameny.

Teď ale věří ve vzestup dánského hokeje, který si po celé zemi udělal slušnou reklamu. "Určitě to pomůže, doufám, že jako hokejová země porosteme. Věřím, že jsme celému Dánsku ukázali pravou tvář našeho hokeje, sport jako takový v zemi alespoň trochu zpopularizovali. Především doufám, že teď více dětí začne hrát hokej. Chceme se hokeji věnovat a produkovat ty nejlepší talenty i nadále," uzavřel s výhledem do budoucnosti.

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde
reklama