reklama

Takhle blbě nalosované MS nepamatuji, říká Richter. Tým má budoucnost, Šulák může být jako Židlický

MS 2018, Česko-Švédsko: Libor Šulák a David Rittich MS 2018, Česko-Švédsko: Libor Šulák a David Rittich autor: Luboš Vácha
Dva zápasy, dva body z šesti možných. Po náročném víkendovém startu na mistrovství světa v Dánsku nemají čeští hokejisté ani poloviční úspěšnost. Herním projevem ale nezklamali. Myslí si to bývalý reprezentační útočník a také televizní expert Pavel Richter.

Dají se dva body ze dvou zápasů považovat za úspěch?

Po tom vývoji určitě. Chybělo devět vteřin, abychom prohráli se Slováky. Mohli jsme být na nule. Dva body jsou parádní výsledek.

A co herní projev týmu?

Nebyl špatný. Hráli jsme dobře se Slováky i Švédy, ale máme katastrofální první třetiny. To je neuvěřitelné. Jinak bych ale řekl, že tenhle tým má budoucnost. Je dobře složený. Možná ho Jandač ještě bude chtít doplnit, protože vypadli Pastrňák, Krejčí a Hertl. Kluci ale hrají dobře.

Na ledě jsou bezpochyby hodně aktivní. Může jim ale tenhle přístup vydržet celé mistrovství?

Určitě ano, hrají na čtyři útoky. Akorát máme blbé rozlosování - vždycky hrajeme dva dny po sobě. Ještě nikdy se snad nestalo, aby šampionát byl takhle blbě nalosovaný. Nedá se nic dělat. 

Někteří měli obavy z výkonů mladíků, zejména těch nanejvýš dvacetiletých. Bylo to opodstatněné?

Trenéři nebo i veřejnost si mysleli, že ti hráči neunesou tlak mistrovství. Je to úplně něco jiného, než když hrajete nějaké Švédské hry. Jestli hráč snese tlak, vždycky ukáže čas. Podle mě hrají všichni mladí kluci výborně.

Nový trenér reprezentace

Josef Jandač jde po sezoně do ruského Magnitogorsku. Místo reprezentačního trenéra je volné, avšak zatím neobsazené. "Nejradši bych tam viděl Martina Straku, ale ten odmítl," říká Pavel Richter. "V Plzni, kterou vlastní, má hrozně moc práce. Vláďa Růžička už to asi dělat nechce. Nikoho dalšího moc nevidím. Ale pokud by to chtěl dělat Filip Pešán, měl by důvěru dostat. Nikde nic nezkazil, všude s ním byli spokojení."

Kdybyste se mohl vrátit v čase a být tím, kdo vytváří nominaci, udělal byste něco jinak?

Trenér má kolem sebe zkušené asistenty, domluva mezi nimi funguje. Některá rozhodnutí samozřejmě musí udělat Pepík Jandač, ale myslím, že mužstvo je složené optimálně. Těch zkoušených hráčů bylo hodně a někteří prostě museli vypadnout. Nic lepšího v Česku nemáme.

Kdo vás dosud zaujal nejvíc?

Byl jsem zvědavý na hru Tomáše Plekance. Musím říct, že mě vyloženě překvapil. Hraje výborně. Dále mě překvapili beci, kteří přišli na poslední chvíli - Libor Šulák a Filip Hronek.

Vidíte je jako obránce, kteří svým ofenzivním umem můžou jít ve stopách Marka Židlického?

Jasně, hlavně mě tedy zaujal Šulák - svým bruslením a tím, jak rychle přechází do ofenzivy. Útočníkům hrozně pomáhá, patří k našim nejlepším bekům.

Když to vezmu z opačné stránky - vidíte někoho, kdo by měl přidat, případně dostat jinou roli?

Zatím až tak velkou slabinu nemáme. Gólmani jsou výborní, obránci taky. Někoho kárat bych nechtěl a vlastně ani nemusím. Myslím, že by se nic měnit nemělo.

Jeví se vám kapitán Roman Červenka jako správný vůdce mužstva?

Roman je Roman. Všichni ho známe. Umí perfektně přidržet puk, je platný v přesilovkách. Pokud jde o funkci kapitána, tak ji může mít buď on, nebo Plekanec. Nikdo jiný v tomhle týmu nepřipadá v úvahu.

Pokud by se zraněný Martin Nečas nemohl do turnaje vrátit, šlo by o citelnou ztrátu? Proti Slovákům dlouho nebyl vidět, ale pak zazářil.

Je to klíčový hráč. Myslel jsem, že po tom nárazu bude v pořádku. Že to není až tak vážné. Do dalšího zápasu snad naskočí.

Co vás na mistrovství jinak zaujalo? Rusové mají po dvou výhrách skóre 14:0, Fin Sebastian Aho už nasbíral neuvěřitelných deset bodů…

Je vidět, že na mistrovství jsou i mužstva, která jsou vyloženě slabší. Třeba Korea dostala deset gólů. Kanaďané, Rusové a Finové těmhle mančaftům dávají. Důležitější a vyrovnanější zápasy teprve přijdou.

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde
reklama