reklama

Finové mají v nominaci na MS dvě posily z NHL i nadějného Kakka

Finští hokejisté na Českých hrách Finští hokejisté na Českých hrách autor: Lukáš Caha
Hokejisté Finska mají v pětadvacetičlenné nominaci na mistrovství světa v Košicích a Bratislavě dvě posily z NHL - obránce Henriho Jokiharjua z Chicaga a útočníka Juha Lammikka z Floridy. Ve výběru kouče Jukky Jalonena s řadou hráčů bez velkých mezinárodních zkušeností je také osmnáctiletý talentovaný útočník Kaapo Kakko z TPS Turku, kterého prognózy na červnový draft NHL řadí na druhé místo.

Tým doplnili nově brankář Veini Vehviläinen a obránci Atte Ohtamaa a Jani Hakanpää z poraženého finalisty finské ligy Kärpätu Oulu. Z mistrovské Hämeenlinny ve výběru nikdo není.

Oproti kádru, který se zúčastnil Carlson Hockey Games v Brně, vypadli brankář Eetu Laurikainen se zadákem Juusem Vainiem z Jyväskylä, další beci Otto Leskinen z KalPy Kuopio, Tony Sund ze Sport Vaasa a útočníci Arttu Ruotsalainen z Ilvesu Tampere a Joonas Nättinen z Nižněkamsku.

Devatenáctiletý Jokiharju má za sebou první sezonu v NHL, v které nastoupil v 38 zápasech a připsal si 12 bodů za 12 asistencí. Na přelomu získal zlato na mistrovství světa dvacítek v Kanadě. Triumfoval také na světovém šampionátu osmnáctek v roce 2016. O čtyři roky starší Lammikko také v uplynulém ročníku v NHL debutoval. Za Panthers sehrál 40 utkání a nasbíral šest bodů za šest přihrávek.

V kádru jsou ze zámoří také brankář Kevin Lankinen z Rockfordu a obránce Niko Mikkola ze San Antonia, kteří čekají na šanci v NHL v Chicagu respektive St. Louis.

Jen sedm hráčů se dosud objevilo na velké mezinárodní akci. Největší zkušenosti mají Ohtamaa a útočník Veli-Matti Savinainen z týmu KHL Kunlunu. Oba už startovali na čtyřech světových šampionátech i na loňských olympijských hrách v Pchjongčchangu. Ohtamaa má stříbro z let 2014 a 2016, Savinainen se stal vicemistrem světa před pěti lety.

Pod pěti kruhy se loni představili také obránci Mikko Lehtonen z HV 71 a Miika Koivisto z Dynama Moskva i útočníci Marko Anttila se Sakarim Manninenem z Jokeritu Helsinky, kteří mají zkušenosti i ze světových šampionátů. Další útočník Jere Sallinen z Örebro má stříbro z MS 2014.

Sedm hráčů se poprvé v reprezentaci objevilo až ve finální přípravě na šampionát. Jsou to brankáři Lankinen, Jussi Olkinuora z Pelicans Lahti, obránce Hakanpää a útočníci Kakko, Lammikko, Arttu Ilomäki z Raumy a útočníci Joel Kiviranta ze Sport Vaasa.

Další čtyři debutovali v této sezoně. Zadák Oliwer Kaski z Pelicans Lahtiu se představil poprvé na únorových Švédských hrách, útočník Eetu Luostarinen z KalPy Kuopio v prosinci na Channel One Cupu a bek Petteri Lindbohm z Lausanne s útočníkem Juhanim Tyrväinenem z IFK Helsinky v listopadu na turnaji Karjala.

Premiérový start na velkém turnaji čeká i gólmana Vehviläinena, beky Jokiharjua, Mikkolu a útočníky Kristiana Kuuselu s Nikem Ojamäkim z Tappary Tampere a Harriho Pesonena z Langnau.

Kakko z TPS Turku stejně jako Jokiharju získal v lednu titul na šampionátu dvacítek a loni byl u triumfu na mistrovství světa hráčů do 18 let v Rusku. Na turnaji se může potkat s Američanem Jackem Hughesem, který je favoritem draftu NHL.

Finové vstoupí do turnaje v pátek v 16:15 proti Kanadě. V dalších duelech v základní skupině A v Košicích se utkají s domácím Slovenskem Spojenými státy americkými, Dánskem, Velkou Británií, Francií a Německem.

Tak si Finové došli pro zlato a Češi pro bramboru. Projděte si výsledky MS v hokeji Tak si Finové došli pro zlato a Češi pro bramboru. Projděte si výsledky MS v hokeji Prohlédněte zde

Nominace hokejistů Finska na mistrovství světa v Košicích a Bratislavě (10.-26. května):

Brankáři: Jussi Olkinuora (Pelicans Lahti), Veini Vehviläinen (Kärpät Oulu), Kevin Lankinen (Rockford/AHL),

obránci: Jani Hakanpää, Atte Ohtamaa (oba Kärpät Oulu), Oliwer Kaski (Pelicans Lahti), Henri Jokiharju (Chicago/NHL), Miika Koivisto (Dynamo Moskva/KHL), Mikko Lehtonen (HV 71/Švéd.), Petteri Lindbohm (Lausanne/Švýc.), Niko Mikkola (San Antonio/AHL),

útočníci: Kristian Kuusela, Niko Ojamäki (oba Tappara Tampere), Marko Anttila, Sakari Manninen (oba Jokerit Helsinky/KHL), Arttu Ilomäki (Lukko Rauma), Kaapo Kakko (TPS Turku), Joel Kiviranta (Sport Vaasa), Eetu Luostarinen (KalPa Kuopio), Juhani Tyrväinen (IFK Helsinky), Juho Lammikko (Florida/NHL), Harri Pesonen (Langnau/Švýc.), Toni Rajala (Biel/Švýc.), Jere Sallinen (Örebro/Švéd.), Veli-Matti Savinainen (Kunlun/KHL),

reklama