reklama

Místo trenéra je průvodce. Sýkora ukázal Finům i Osvětim

Václav Sýkora Václav Sýkora autor: CPA Eduard Erben
Finové mají tichou a soustředěnou náturu a partu utužovali na místě, kde do smíchu nikomu není. Na mistrovství světa přijeli s ambicemi vyhrát, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Václav Sýkora.

Ostrava - "Ahoj Vašku, co děláš v květnu? Nechceš pracovat pro finský nároďák?" ozvalo se ze sluchátka. Václavu Sýkorovi volal nedávno starý známý Kari Jalonen, hlavní trenér Suomi na mistrovství světa v Praze a Ostravě.

A tak se cesty dvou trenérů, kteří před krachem loni dotáhli Lev Praha do finále Kontinentální ligy, zkřížily opět dohromady. Až na to, že práce, kterou Jalonen Sýkorovi nabídl přes telefon, paradoxně nic společného s hokejem nemá.

Uznávaný český kouč, který je blízko podpisu smlouvy s Čerepovcem, dělá Finům v Česku průvodce a stará se o jejich program. Naposledy třeba ve volném dni objednával autobus, který by hráče odvezl na výlet do koncentračního tábora v Osvětimi.

"Moc mě to baví," usmívá se v rozhovoru pro Aktuálně.cz Václav Sýkora s tím, že je to příjemné letní odreagování od hokejových povinností. "Mě tahle práce hodně zajímala a hlavně jsem se chtěl dostat na šampionát takhle blízko a tak, abych ho mohl sledovat nezaujatě," říká Sýkora a v průběhu rozhovoru se několikrát omluví. 

"Musíte chvíli vydržet, dostal jsem program na pondělí, musím zavolat řidiči autobusu a na policii, kdy budeme vyrážet do arény," říká a asi za pět minut má vyřízeno, aby rozhovor pokračoval.

Vaše práce s hokejem nemá nic společného, že?
Ne, ne, vůbec. Hokejové je to jenom pro mě, že tady sleduju zápasy a některé tréninky. Co se týče přípravy finského týmu, nedělám vůbec nic.

Neříkejte, že hru finského týmu s Jalonenem neprobíráte...
Tak bavíme se o zápasech a výkonech některých hráčů, ale vyloženě mimo. To vůbec nesouvisí s přípravou. Já jsem tady takový organizační pracovník (směje se).

Jaký problém jste musel řešit naposledy?
Jsou to detaily, prakticky denně řeším jenom nějaké posuny odjezdu autobusů na zápas nebo trénink, jinak už je všechno zaběhlé. Nejhorší byly první tři dny šampionátu a dny před ním, když se tady navážely materiály a přijeli kustodi, musel jsem řešit, jak sem dopravit poslední hráče. Teď už je to rutina.

Jde vůbec dělat průvodce v Ostravě? Ve městě, které vy osobně neznáte?
To naštěstí není tak důležité, ale přiznám se, že jsem si do auta přivezl navigaci, protože bez ní bych byl úplně nešťastný. My tady ale máme servis v hotelu a v hale zajištěný, takže když něco potřebujeme zajistit, obracíme se na konkrétní lidi. Neřešíme detaily, jen posouváme problémy na jiné lidi.

A ty se řeší rychle, že? Zatím mistrovství světa v Praze a Ostravě neprovázel jediný problém, ještě nikdo si nestěžoval. Opravdu to mají pořadatelé tak skvěle zvládnuté?
Určitě, nemůžu mluvit za všechny týmy, ale my - Finsko - jsme neměli vůbec žádný problém.

Jak na vás vůbec působí tým Finska, když už se vás zeptám jako uznávaného a úspěšného hokejového trenéra?
Velice dobře. Já si myslím, že tady přijeli s vysokými ambicemi a všichni si to uvědomují. Je z nich cítit taková vůle za tím cílem jít. Jsou hodně soustředění na zápasy i tréninky, jsou velmi disciplinovaní. Ti kluci jsou zvyklí se připravovat sami, co se týče přípravy na zápas, rozcvičení a podobně. Oni to mají v krvi, jsou na to zvyklí a jsou to všichni profíci, přípravu na každý zápas dělají opravdu důkladně, tráví spoustu času u videa. To jako klobouk dolů. 

Proto už čtyři zápasy nedostali gól?
Hrají organizovaně v obraně a mají vynikající gólmany.

To je celé?
To je to, co je potřeba. Aby mužstvo dodržovalo systém a hrálo v nasazení. Každý hráč tíhne spíše k ofenzivní činnosti, ale pak je důležitá ta vnitřní disciplína každého hráče. A oni ty obranné úkoly plní na sto procent, to se jim vyplácí.

Vy jste zažil ještě loni tripy se Lvem Praha, to bylo v podstatě české mužstvo, se kterým jste také trávili na hotelech v Rusku i deset dnů. Je mezi českým a finským mužstvem velký rozdíl?
No rozdíl tam je, to určitě! Ony se ty nátury hodně liší. Naši kluci se u toho dokážou více bavit, je tam více srandiček a vtípků. Finové jsou v tomhle takoví zdrženlivější.

Jak se to projevuje?
Většinu času tráví na pokojích, buď odpočívají, nebo sledují na tabletech internet. Zjistil jsem, že chodí i dost často ven a půjčují si v Ostravě kola, aby jezdili na projížďky. To se ještě od českých týmů moc neliší, já spíš myslím ty bezprostřední chvíle před zápasem. Když třeba odjíždějí na zápas z porady, je v autobuse klid a ticho jako před bouří. To je obrovský rozdíl. 

Všichni Finové, kteří loni působili ve Lvu a se kterými jsem i já mohl trávit čas na tripech hlavně v play off, byli jiní než ostatní hráči. Takoví tiší. To je asi ono, že?
Za Kemppainenem tady chvíli před vámi na hotel přijeli rodiče, seděli u kávy na recepci a byli ticho, moc se spolu nebavili. Oni jsou takoví uzavřenější, to je jejich nátura.

Během volného dne v Ostravě se prý sami hráči rozhodli, že se pojedou podívat do koncentračního tábora v Osvětimi. To je pravda?
Byli tam. Ti hráči přišli sami s myšlenkou, že by se tam chtěli jet podívat. Takže se to řešilo, protože na cestování je to dlouhé. Jeli asi dvě a půl hodiny tam a dvě a půl hodiny zpátky, ale stejně byli rádi, že tam jeli a že to viděli. Byl to pro ně silný zážitek.

Koncentrační tábor ale není zrovna místo, kam se jezdí na výlety pro úsměvy. Jak to na tým zapůsobilo?
No právě. Byl to pro ně silný zážitek, já mluvil jen s lidmi z vedení, a ne s hráči. Ale jak jeli domů, už se o tom nebavili.

Takových výletů bylo více?
Ne, ne. Stihli už jenom týmovou večeři, která se jim líbila. Na tohle si oni taky potrpí. 

Řeší už Finové potenciálního soupeře pro čtvrtfinále, které už mají jisté?
Nejsem u jejich porad, ale myslím si, že to teď vůbec neřeší. Oni řeší jen další zápas, navíc v té naší skupině je ta situace ještě pořád tak otevřená, že bude jasno asi až po posledním úterním zápase, kdo na jaké pozici bude.

Co budete dělat, když narazí na český tým?
(usměje se) Co bych dělal? Budu se těšit ze zápasu, protože to bude jeden z vrcholů šampionátu. Já už jsem ale řekl několikrát, přál bych si, aby tyhle dva týmy na sebe narazily ve finále.

Když by na tento souboj došlo, využijí nakonec vašich rad?
Ne, já si myslím, že ne. Oni tady mají svého skauta, který byl i na zápasech v Praze. Mají možnost mít všechny zápasy na mistrovství, hráli s našima poslední dva zápasy před mistrovstvím. Mají hodně podkladů a materiálů na to, aby si to rozebrali sami.

Co skaut hlásil, když se vracel z Prahy?
To nevím. Oni si dělají takový celkový obrázek a sledují všechny potenciální týmy, ale konkrétní přípravu na ten zápas řeší až před zápasem. Teď spíš sbírají informace, které budou prezentovat hráčům těsně před zápasem. Za to hodně důkladně. 

reklama