Francie si poradila i se Švýcary. Výhru Norů nad Slovinskem vidělo jen 2696 diváků

Francouzi mohou dál snít o účast i ve čtvrtfinále. Francouzi mohou dál snít o účast i ve čtvrtfinále. autor: Reuters
Domácí tým má našlápnuto postoupit z pařížské skupiny MS do čtvrtfinále, Francie v nájezdech pokořila Švýcarsko. Norové před nejnižší návštěvou turnaje rozhodli duel se Slovinci už v úvodním dějství.

Paříž - Hokejisté domácí Francie navázali na mistrovství světa v Paříži na nedělní překvapivé vítězství nad Finskem a zdolali dosud neporažené Švýcarsko 4:3 po samostatných nájezdech. V rozstřelu rozhodl svou druhou trefou v utkání Stéphane Da Costa. Švýcaři se i přes prohru posunuli na druhé místo se šesti body, Francie poskočila na čtvrtou pozici o skóre před český tým.

Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Prohlédněte zde

Norové zdolali Slovinsko 5:1 a polepšili si po třetím utkání na šest bodů. Svěřenci trenéra Pettera Thoresena rozhodli před nejnižší návštěvou turnaje 2696 diváků už v úvodním dějství, které vyhráli 3:0. Nováček elitní kategorie Slovinsko zůstává s jedním bodem předposlední.

Přetahovanou rozhodly až nájezdy

Francie vstoupila do utkání s hráč Helvétského kříže lépe a ve čtvrté minutě se ujala vedení v oslabení. Do přečíslení dvou na jednoho s Perretem se dostal Auvitu a jeho přihrávku si srazil do vlastní branky Loeffel, který předtím přišel o hokejku.

Švýcaři odolali při Richardově vyloučení a sami pak nevyužili dvě přesilové hry. Mezitím měl šanci na vyrovnání z dorážky Brunner. Francouzi nepotrestali ani Suterovo vyloučení, možnost zvýšit měl Roussel.

Po 82 vteřinách druhé třetiny Švýcaři vyrovnali, když Francouzi zaváhali v defenzivě a po Hollensteinově přihrávce se trefil před brankou nekrytý Praplan. Za 146 vteřin opět Praplan zakončil kombinaci Haase a Hollensteina a otočil stav. Odpovědět mohl Ritz. Švýcarům se nepodařilo zakončit únik Bodenmanna s Brunnerem.

Němec Hager si za faul na Mozjakina na šampionátu nezahraje dva zápasy Němec Hager si za faul na Mozjakina na šampionátu nezahraje dva zápasy Čtěte zde

Nešťastný zápas hrál ve švýcarském dresu Loeffel, při jehož vyloučení se Francie dočkala ve 44. minutě vyrovnání. Přes stínícího Roussela prostřelil Genoniho Stéphane Da Costa. Následnou švýcarskou převahu zužitkoval v 54. minutě Ambühl, který se dostal za obranu a překonal Hueta. Za 147 vteřin ale smazal ztrátu přesnou střelou k levé tyči Rech.

Na přelomu třetí třetiny a prodloužení Švýcaři odolali při Praplanově trestu a ubránili se i 33 vteřin před koncem nastavení po Diazově faulu. V rozstřelu uspěl jako jediný Stéphane Da Costa, který ve druhé sérii překonal Genoniho blafákem do bekhendu.

Šťastná volba kouče Thoresena

Do první formace Norů se k Patricku Thoresenovi a Kenu Andrému Olimbovi před duelem se Slovinci zařadil jeho brat Mathis Olimb, který s nimi v minulých duelech nastupoval jen v přesilovkách, a tah se Petteru Thoresenovi vyplatil. Hned v šesté minutě kombinaci celého tria zakončil Mathis Olimb přesnou střelou mezi Pintaričovy betony.

Další šanci měl při oslabení unikající Roest, ale zakončení mu stačil znepříjemnit Muršak. V 15. minutě se znovu radovali Norové. Patrick Thoresen uvolnil Kena Andrého Olimba, který sám před brankou nedal Pintaričovi šanci. Tříbrankový náskok zařídil Seveřanům přesnou střelou z mezikruží Forsberg.

"Byl to třetí zápas za sebou, v kterém jsme měli špatný začátek. Nehráli jsme jako tým. Nebruslili jsme a nebyli jsme připravení, jak jsme měli. Musíme bojovat o každý puk a pak můžeme uspět. Takový zápas jsme ještě neodehráli," řekl kapitán Jan Muršak oficiálnímu webu MS.

Gudasova pěst, slovenské patálie i trable Finů s alkoholem. Podívejte se na největší kuriozity MS Gudasova pěst, slovenské patálie i trable Finů s alkoholem. Podívejte se na největší kuriozity MS Prohlédněte zde

Do druhého dějství vystřídal Pintariče Krošelj a Slovinci se snažili o snížení, ale Verlič z otočky Haugena nepřekonal. Ve 28. minutě pomohla Norům horní tyč po Tičarově teči Saboličovy přihrávky.

Pak měl možnost i v oslabení Urbas, ale bekhendem minul. Při Tičarově vyloučení se ve 39. minutě po rychlém přechodu do útoku prosadil individuálně Reichenberg, nová posila pražské Sparty. Za 47 vteřin Sabolič sebral střelou z pravého kruhu Haugenovi čisté konto.

Norové si výhru bez potíží pohlídali a výsledek ještě dovršil 43 sekund před koncem Patrick Thoresen, který si stejně jako přihrávající Ken André Olimb připsal v utkání tři body za gól a dvě přihrávky.

"Myslím, že před tímto zápasem nás byla většina nervózní, co přijde. Byl to jediný náš zápas na turnaji, v kterém se od nás očekávalo vítězství. Bylo důležité, že jsme ho zvládli a může se nám dýchat o trošku líp," řekl norský útočník Andreas Martinsen, jehož tým setřásl starosti s bojem o záchranu.

Hokejová extáze posledních minut. Češi slavili obrat, Finové znovu zpytovali svědomí Hokejová extáze posledních minut. Češi slavili obrat, Finové znovu zpytovali svědomí Prohlédněte zde

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Paříž):

Slovinsko - Norsko 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Sabolič (Podlipnik, Vidmar) - 6. M. Olimb (Patrick Thoresen, K. A. Olimb), 15. K. A. Olimb (Patrick Thoresen, Nörstebö), 19. K. Forsberg, 39. Reichenberg (Holös, Haugen), 60. Patrick Thoresen (K. A. Olimb, Bonsaksen). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Gofman (Rus.) - Lhotský (ČR), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 2696.

Slovinsko: Pintarič (21. Krošelj) - Robar, Kovačevič, Vidmar, Kranjc, Pretnar, Gregorc, Tavželj, Podlipnik - Tičar, Muršak, Sabolič - Ograjenšek, Urbas, Verlič - D. Rodman, Goličič, Kuralt - Mušič, Pem. Trenér: Nik Zupančič.

Norsko: Haugen - Nörstebö, Holös, Lesund, Ödegaard, Bonsaksen, Johannesen, Sörvik - K. A. Olimb, Patrick Thoresen, M. Olimb - Bastiansen, Röymark, Rosseli Olsen - Martinsen, K. Forsberg, Reichenberg - Trettenes, Roest, Olden - Karterud. Trenér: Petter Thoresen.

Francie - Švýcarsko 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Auvitu (Perret), 44. S. Da Costa (Auvitu), 55. Rech (Meunier), rozhodující sam. nájezd S. Da Costa - 22. Praplan (Hollenstein, Loeffel), 24. Praplan (Hollenstein, Haas), 54. Ambühl (Suter, Untersander). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Öhlund (Švéd.) - Kohlmüller (Něm.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6747.

Francie: Huet - Auvitu, Hecquefeuille, Manavian, Besch, Janil, Dame Malka, Raux - A. Roussel, Bellemare, Rech - Fleury, S. Da Costa, S. Treille - Meunier, Douay, Perret - Ritz, Lamperier, T. Da Costa - Claireaux. Trenér: Dave Henderson.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Furrer, Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti - Ambühl, Bodenmann, Brunner - Praplan, Hollenstein, Haas - Suter, Malgin, Richard - Schäppi, Herzog, Almond - Rüfenacht. Trenér: Patrick Fischer.