Zázrak v Paříži, Francouzi nastříleli Finům pět branek. Kanaďané bez problému přehráli Slovinsko

Francouzi se radují z branky do sítě Finska.
Francouzská hokejová reprezentace se proti Finům postarala o dosavadní největší překvapení mistrovství světa.
Historické vítězství Francie řídila elitní formace domácích. Dvě branky vstřelil Antoine Roussel. Tedy spoluhráč Radka Faksy a Aleše Hemského z Dallasu.
Hlavním hrdinou zápasu byl ale brankář Francie Florian Hardy, který si připsal 42 zákroků. A jeden opravdu senzační, když střelu do prázdné branky zastavil hokejkou.
Francouzi oproti úvodní prohře s Norskem nastoupili bez zkušeného brankáře Cristobala Hueta a střelce Stéphana Da Costy.
Aktualizováno 7. 5. 2017 20:36
Kanadský forvard Nathan MacKinnon zazářil čtyřmi body. Javorové listy porazily outsidera 7:2. O prvotřídní senzaci se postarali domácí Francouzi, kteří vyhráli nad Finskem 5:1. O překvapivé tři body se postarala elitní francouzská formace.

Paříž -Hokejisté domácí Francie se postarali o dosavadní největší překvapení mistrovství světa, když zvítězili v Paříži nad Finskem 5:1. Dvěma góly zařídil úspěch útočník Antoine Roussel z Dallasu a spolupořadatel šampionátu si ve druhém vystoupení na šampionátu připsal první body. Finové budou v pondělí od 20:15 třetím soupeřem českého týmu ve skupině B.

Velký podíl na tříbodovém zisku Francie měl také brankář Florian Hardy, který si připsal 42 zákroků. Úřadující vicemistři světa Finové budou v pondělí od 20:15 třetím soupeřem českého týmu ve skupině B.

Francouzi oproti sobotnímu večernímu úvodnímu duelu s Norskem (2:3) nastoupili bez zkušeného brankáře Hueta i střelce obou branek Stéphana Da Costy, ale jejich spoluhráči je dokonale zastoupili.

"Byli jsme celý zápas v dobrém rozpoložení. Hráli jsem jednoduše a soustředili jsme se na malé detaily hry. Všichni naplno bojovali. Musíme u takového způsobu hry zůstat, pokud chceme nadále vyhrávat," řekl Roussel, který vítěznou trefou zařídil i překvapivý výsledek 2:1 proti Rusku na MS v roce 2013 v Helsinkách. I tehdy chytal Hardy.

V úvodu se domácí výběr ubránil při trestu exkladenského a exsparťanského Sachy Treilleho a dokázali se vyrovnat i s desetiminutovým pobytem jedné ze tří posil z NHL Roussela na trestné lavici za nesportovní chování.

Útočník Dallasu sledoval z trestné lavice nejdříve nevyužitou přesilovku při Ohtamaaově trestu a v 15. minutě i radost AccorHotels Areny po úvodní trefě Bellemareho. Forvard Philadelphie se po střele Hecquefeuilleho prosadil z dorážky před brankovištěm.

Po faulech Bouveta a Mananviana se Francouzi ještě v závěru úvodního dějství ubránili i 114 vteřin v oslabení tří proti pěti, kdy si Hardy poradil s Filppulovým pokusem i dorážkou Pyoräläho. "Blokovali jsme střely a hráli jsme perfektně oslabení. To bylo klíčové," uvedl Roussel.

Ještě před pauzou dokázal francouzský gólman vleže hokejkou zlikvidovat Osalovo zakončení do odkryté branky. "Už jsem věděl, že nemám šanci se přesunout. Tak jsem tam jen strčil hokejku, vždycky je šance, že ten zákrok vyjde. Třeba jeden ze sta," usmíval se hrdina utkání Hardy.

Po 93 sekundách druhé části ale už vyrovnal střelou od modré čáry Lehtonen. Finové, kteří v pátek na úvod turnaje zdolali Bělorusy po boji 3:2, ale nebyli nadále v ideálním rozpoložení. Korpisalo sice zlikvidoval další šance Francie, odolal i při Filppulově vyloučení, ale ve 34. minutě už kapituloval. Střelu Bellemareho vyrazil před Russela, který snadno vrátil Francii vedení.

Na konci druhé třetiny zvýšil v přesilové hře čtyř proti třem tečí Janilovy střely Claireaux a finská snaha o odvrácení překvapení ve třetí třetině byla marná.

Po tlaku Suomi ujel ve 49. minutě Roussel a blafákem do bekhendu upravil na 4:1. Finové sáhli už pět minut a 10 sekund před koncem k power play, ale v 58. minutě dovršil skóre do prázdné branky Fleury. Pro francouzské fanoušky i spoluhráče byl hrdinou zápasu Hardy a Bellemare se při ceremoniálu vzdal v jeho prospěch i ceny pro nejlepšího hráče Francie.

Finové pocítili hořkost porážky na MS s Francií podobně jako před čtyřmi roky Rusové, nebo i v roce 2014 v Minsku Kanaďané, kteří podlehli 2:3 po samostatných nájezdech. "Jejich gólman chytal skvěle, ale my jsme nehráli tak dobře, jak jsme měli. Francouzům určitě dodali energii fanoušci, atmosféra byla vynikající," uvedl finský útočník Sebastian Aho.

Kanada znovu bez větších potíží

Kanaďané přehráli ve svém druhém vystoupení na MS v Paříži tým Slovinska hladce 7:2. Hvězdou zápasu byl coloradský útočník Nathan MacKinnon který dal tři góly a ještě na jeden nahrál.

Slovinci se v úvodu utkání ubránili při vyloučení kapitána Muršaka, který se po návratu z trestné lavice dostal do úniku, ale gólmana Johnsona mezi betony neprostřelil. V páté minutě už udeřil favorit. Simmonds ještě odkrytou branku netrefil, z levého kruhu však už zamířil přesně Barrie.

Kanada se pak ubránila při Mathesonově trestu a v 15. minutě zvýšila. MacKinnon napoprvé ještě Krošelja nepřekonal, ale dostal se v brankovišti k dorážce a dotlačil puk za brankovou čáru. Za 98 vteřin zvýšil Point, jehož přihrávku na Marnera si srazil do vlastní branky Vidmar. Ještě před první pauzou pomohla slovinskému brankáři po střele Barrieho tyč.

Další branku přidali Kanaďané ve 25. minutě, kdy Girouxův pokus po parádní otočce Krošelj ještě vyrazil, ale MacKinnon doklepl puk do odkryté branky. Za 59 vteřin dovršil útočník Colorada hattrick, když přesnou střelou z levého kruhu potrestal Muršakovo vyloučení.

"Myslím, že se ke mně puk dnes odrážel. Dal jsem dva snadné góly. Jeff Skinner a Claude Giroux mi to usnadnili a Mitch Marner mi také krásně přihrál na gól," řekl MacKinnon oficiálním stránkám MS.

V polovině utkání Slovinci nevyužili 62 vteřin trvající přesilovku pěti proti třem, ale v 36. minutě už sebrali Johnsonovi čisté konto. Po Saboličově průniku se trefil Muršak. "Nečekali jsme, že bychom mohli Kanadu porazit. Mají kvalitní hráče, všechny z NHL a my nemáme žádného," řekl Jan Muršak.

"Chtěli jsme to nějak přežít. Byli jsme u všeho druzí a Kanaďané si vytvořili řadu šancí. Doufejme, že se proti Norsku dáme dohromady a začneme hrát svůj nejlepší hokej a získáme nějaké body," dodal Muršak.

Pětibrankový náskok vrátil Kanadě Marner, který si parádně položil Krošelja a zakončil do odkryté branky. V závěrečném dějství inkasovali Slovinci už jen jednou a hodně nešťastně. Skinnerovu přihrávku tečoval Mušič a kotouč zapadl nad Krošeljovým ramenem do branky. Výsledek zkorigoval v 58. minutě z dorážky Urbas.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Paříž):

Slovinsko - Kanada 2:7 (0:3, 1:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 36. Muršak (Sabolič, Pretnar), 58. Urbas (Kranjc, Pretnar) - 5. Barrie (Simmonds, Konecny), 15. MacKinnon (Skinner, Barrie), 17. Point (Konecny), 25. MacKinnon (Giroux, De Haan), 26. MacKinnon (Barrie, Marner), 38. Marner (Konecny), 48. Skinner (MacKinnon, Barrie). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Wehrli (Švýc.) - Kohlmüller (Něm.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 9168.

Slovinsko: Krošelj - Robar, Kovačevič, Vidmar, Kranjc, Pretnar, Gregorc, Tavželj, Podlipnik - Ograjenšek, Tičar, Sabolič - Urbas, Muršak, Verlič - D. Rodman, Goličič, Kuralt - Mušič, Pem. Trenér: Nik Zupančič.

Kanada: Ch. Johnson - Demers, Vlasic, De Haan, Barrie, Matheson, Morrissey - Duchene, Scheifele, O'Reilly - Skinner, Giroux, MacKinnon - Marner, Point, Konecny - B. Schenn, Simmonds, Killorn. Trenér: Jon Cooper.

Francie - Finsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Bellemare (Rech, Meunier), 34. A. Roussel (Bellemare), 39. Claireaux (Janil, Rech), 49. A. Roussel (Rech), 58. Fleury (T. Da Costa) - 22. Lehtonen (Pihlström, Rantanen). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Linde (Švéd.) - Lazarev (Rus,), Šefčík (SR). Vyloučení: 5:4, navíc A. Roussel (Fr.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 11.433.

Francie: Hardy - Auvitu, Hecquefeuille, Manavian, Besch, Raux, Dame Malka, Janil - A. Roussel, Bellemare, Rech - Fleury, T. da Costa - Bouvet, Douay, Perret - Claireaux, Ritz, Lamperier - Meunier. Trenér: Dave Henderson.

Finsko: Korpisalo - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Lehtonen, Hietanen - M. Aaltonen, Aho, V. Filppula - Savinainen, Pihlström, Rantanen - Kemppainen, Pyörälä, J. Aaltonen - Hännikäinen, Puljujärvi, Osala - J. Lajunen. Trenér: Lauri Marjamäki.