Hráči nebojovali, lídr sóloval. Slováci na MS propadli a řečmi podráždili osobnosti

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
7. 1. 2020 16:39
Zatímco ostravská skupina B na nedávno skončeném mistrovství světa juniorů bavila zajímavou hrou a mnoha překvapivými zvraty, skupina A v Třinci nabízela nejčastěji jednostrannou podívanou. Mohli za to i slovenští hokejisté, kteří se v téměř domácím prostředí zmohli na jedinou šťastnou výhru proti Kazachstánu.
Slováci na MS porazili Kazachy, pak už ale nepředvedli téměř nic. Na snímku útočník Adam Paulíny.
Slováci na MS porazili Kazachy, pak už ale nepředvedli téměř nic. Na snímku útočník Adam Paulíny. | Foto: ČTK

Vloni po šampionátu juniorů v Kanadě otřásla slovenským hokejem prohlášení útočníků Martina Pospíšila a Miloše Fafráka, kteří ostře zkritizovali dlouholetého trenéra juniorské reprezentace Ernesta Bokroše a jeho praktiky.

"Chtěl mě z týmu vyštvat a nálada, jakou vytvářel, byla velmi špatná. Pořád se hádal s asistenty, byl to amatérismus," říkal tehdy Pospíšil. "Přístup celého realizačního týmu byl hrozný," dodal Fafrák.

Co se týče výsledků, letošní MS dopadlo pro Slováky stejně. Porazili jen Kazachstán a vypadli ve čtvrtfinále. O žádném napětí v kabině se teď sice nemluví, ale kvůli mimořádně mdlému hernímu projevu týmu zavládlo na Slovensku i tak pořádné rozčarování.

Bokroš u národního týmu skončil, jenže nový trenér Róbert Petrovický, bývalý vynikající útočník a mistr světa z roku 2002, zlepšení nepřinesl. S juniory zdolal Kazachy 3:1 a v dalších zápasech schytával jeden výprask za druhým. Od Finů (1:8), Švýcarů (2:7), Švédů (2:6) a ve čtvrtfinále od pozdějších šampionů z Kanady (1:6).

"Zachránili jsme se jen se štěstím. Nebýt Kazachstánu, nevím, kdo jiný místo nás by sestoupil. Němci z druhé skupiny byli o třídu silnější než Kazaši," podotkl bývalý trenér Ján Filc, který dovedl slovenské juniory k bronzu v roce 1999 a se seniorskou reprezentací získal jediné zlato.

Podle Filce dopláceli Slováci na špatné bruslení, a tak si často pomáhali fauly. Nedisciplinovanost byla, stejně jako u českého týmu, jejich zřejmě největším problémem.

První zápas proti Kazachstánu byl naprosto vyrovnaný, Slováci za stavu 1:1 přežili několik nebezpečných šancí soupeře a o vítězství rozhodli až v samém závěru. V dalších utkáních byli téměř vždy hned od začátku pod obrovským tlakem soupeře, někdy čelili až zarážející střelecké převaze.

"Chyběla kvalita, ale i jakýkoliv systém. Také bojovnost, když se řekne, že se na ledě bude bojovat do krve, si představuju jinak," kritizoval někdejší mistr světa s československou reprezentací Dárius Rusnák.

Rusnák: Bojovnost si představuju jinak

Po špatných výkonech ve skupině v Třinci, kde měli Slováci velmi solidní podporu fanoušků, kteří to ze Slovenska neměli daleko, působila zvláštně některá vyjádření hráčů. Útočník Daniel Vladimír Tkáč třeba po upocené výhře nad Kazachy tvrdil, že tým po celý zápas držel nastavený systém. Po drtivých porážkách hráči opakovali fráze o tvrdé práci a bojovnosti.

To se význačným osobnostem ze slovenské historie rozhodně nelíbilo. "Šokovala mě prohlášení, že jdeme do každého zápasu bodovat. Chápu, že hráči musí médiím něco říct, ale rozpor mezi jejich řečmi a činy na ledě mě absolutně zarazil," řekl bývalý reprezentant Jerguš Bača.

Slovákům nepomohla k lepším výkonům ani skoro domácí atmosféra.
Slovákům nepomohla k lepším výkonům ani skoro domácí atmosféra. | Foto: ČTK

"Silná slova o bojovnosti zůstala prázdná. Rozpor mezi tím, co hráči říkali a co pak v zápasech dělali, dráždil mě a dost možná i fanoušky," poznamenal Rusnák.

Slovenští odborníci očekávali, že by mužstvo na MS měli táhnout hlavně brankář Samuel Hlavaj a útočníci Maxim Čajkovič s Oliverem Okuliárem. Jenže úspěšnost gólmanů za děravou obranou klesla hluboko pod 90 procent a Čajkovič se vpředu utápěl v sólech.

"Věnoval se jen ofenzivě, tlačil se dopředu na sílu a hráči za ním se mohli zbláznit," komentoval Čajkovičovo počínání Filc. "Je potřeba přitvrdit i v médiích a na rovinu říct, že Čajkovič úlohu lídra nesplnil. Hrál pouze na sebe," přidal příkré hodnocení Rusnák.

Slováci od začátku aktuální sezony zrušili projekt extraligové dvacítky, který předtím běžel po dobu 12 let. Ač mladí Slováci v nejvyšší soutěži často dostávali velké brankové příděly, podle slov Filce, Rusnáka, Bači i současného kouče juniorů Petrovického tato základna Slovákům chybí.

Ani na Slovensku se totiž mladí hráči v extraligových klubech neprosazují podle představ, hrají málo a zkušenosti z dospělého hokeje jim potom na mezinárodní scéně chybí.

Nepomáhají kvóty ani motivace v podobě finančních odměn pro kluby za určitý počet odehraných minut mladých hráčů. "Pokračování projektu by možná nestálo o moc více než tyhle preferenční peníze bez efektu," míní Rusnák.

Slovenská osmnáctka bude hrát s Japonci

Dvacítka v extralize zanikla, zato reprezentační osmnáctka pokračuje v první lize a chystá se na dubnový domácí boj o návrat do elitní divize.

Slováci totiž vloni na MS osmnáctek ve Švédsku sestoupili a letos si v Piešťanech zahrají proti Dánsku, Francii, Kazachstánu, Norsku a také Japonsku. Zdá se, že bronzová medaile, kterou junioři vybojovali na MS před čtyřmi lety, byla pro slovenský hokej jen výkřikem do tmy.

Parta kolem Martina Réwaye, Erika Černáka, Christiána Jaroše, Denise Godly nebo Petera Cehlárika tehdy porazila Finy, Němce, ve čtvrtfinále zdolala Čechy, kteří měli v týmu Davida Pastrňáka či Jakuba Vránu, a nakonec v boji o bronz přehrála i Švédsko. Dnes? Nepředstavitelné.

Stejně jako Češi čekají Slováci na medaili z dospělého MS od roku 2012, navíc už šestkrát za sebou nehráli ani čtvrtfinále. Ve světle posledních výsledků je zřejmě pouze otázkou času, jak dlouho uhájí pozici mezi nejlepší osmičkou, potažmo desítkou, slovenští junioři.

Za rok to budou mít ve skupině s Kanaďany, Finy, Švýcary a Němci nejspíš mnohem těžší než v minulých týdnech na MS v Třinci.

 

Právě se děje

Další zprávy