reklama

Slovensko chce na MS překvapit. Trumfem má být mladík, kterému přezdívají Jarda Bágr

Michal Krištof na domácím mistrovství světa 2019 v Košicích. Michal Krištof na domácím mistrovství světa 2019 v Košicích. autor: Reuters
Pokud zažívá český hokej ústup ze slávy a devět let zoufale čeká na medaili, Slováci vyklidili pozice ještě výrazněji. Vždyť pouze ve čtvrtfinále mistrovství světa byli naposled v roce 2013. Změnit se to pokusí rekordně mladý tým trenéra Craiga Ramsayho.

Zkušený Kanaďan sestavil nejmladší výběr slovenské historie s věkovým průměrem 24,75. Vysněnou metou je postup do čtvrtfinále, ovšem pokud by se právě tomuto týmu podařilo prolomit osmileté čekání, jednalo by se rozhodně o překvapení.

Kanada je opět zlatá, bronz putuje do USA. Projděte si zápasy uplynulého MS Kanada je opět zlatá, bronz putuje do USA. Projděte si zápasy uplynulého MS Prohlédněte zde

Doma v Košicích před dvěma lety poskládali Slováci silné mužstvo kolem Tomáše Tatara, Richarda Pánika či Erika Černáka. Hráli pohledný hokej a v zápasech proti velmocím Finsku, USA a Kanadě sahali po výhrách.

Jenže dobré výkony s nimi dotáhli jen ke třem bodům a po smolné porážce od Němců bylo jasné, že jim čtvrtfinále zase uteče. Ramsay s reprezentací neprošel mezi nejlepší osmičku ani na světovém šampionátu v Dánsku 2018, ani na olympiádě v Koreji ve stejném roce.

"Nikdo ale Ramsaymu nemůže odpírat očividný herní progres," píše ve svém komentáři Tomáš Prokop, redaktor deníku Šport. "Boj o postup mezi osmičku je klíčový pro motivaci a je třeba se ho držet. Neměl by však být na letošním MS tím nejpodstatnějším," dodává.

Před množstvím zkušených hráčů z Evropy dal Ramsay přednost mládí. Slováci vzali do Rigy třináct nováčků a rádi by z nich vytvořili generaci, která se do budoucna stane základní reprezentační osou.

MS bývalo stereotypem, letos táhne, míní Broš. Češi si podle něj mohou věřit na zlato MS bývalo stereotypem, letos táhne, míní Broš. Češi si podle něj mohou věřit na zlato Čtěte zde

Oporami by měli být brankáři Július Hudáček a Branislav Konrád, které doplňuje Adam Húska, bojující o místo v organizaci New Yorku Rangers. Nejlepší extraligový obránce a třinecký mistr Martin Gernát ještě v 28 letech pokukuje po angažmá v NHL. Šampionát by mu mohl pomoct.

Kristián Pospíšil a Pavol Skalický dorazili coby čerství finští šampioni s Raumou, Marek Hrivík z Leksandu ovládl produktivitu švédské soutěže. Jejich podporu bude slovenský tým nutně potřebovat, neboť zejména v útoku to mladému výběru v přípravných zápasech vázlo.

Dalším ofenzivním trumfem by mohl být teprve sedmnáctiletý Juraj Slafkovský, který se hokejově rozvíjí ve finském Turku a podle některých žebříčků bude v draftu NHL za rok tažen mezi elitní desítkou. Stejně jako jeho vrstevník z ročníku 2004, obránce Šimon Nemec z Nitry.

V kádru jsou také Samuel Kňažko (2002), Martin Faško-Rudáš, Martin Bučko (oba 2000) nebo Michal Ivan, Miloš Kelemen, Adam Liška a Miloš Roman (všichni 1999). Pro porovnání, Matěj Blümel (2000) je jediným českým hráčem na MS, jehož ročník narození začíná dvojkou.

Zleva Šimon Nemec, Juraj Slafkovský a Samuel Kňažko:

"Tenhle kluk je ročník 2004? Je gigantický," psal o Slafkovském před MS juniorů web The Hockey Writers. Slovenský útočník měří v 17 letech 192 centimetrů a váží necelý metrák. "Je to šílené přirovnání, ale připomíná Jaromíra Jágra. Má ve svém repertoáru jeho vlastnosti," zmínil web.

K Jágrovi přirovnal Slafkovského i reprezentační manažer Otto Haščák a obránce Marek Ďaloga na to konto vymyslel přezdívku "Jarda Bágr". "Teď mi tak říká i Adam Jánošík," smál se mladičký forvard.

"Nikdy nepanikaří. Zvládá si plnit obranné úkoly, a navíc dokáže skvěle podpořit útok," napsali The Hockey Writers o stejně starém Nemcovi.

V hale je to jako na letišti, ale musíme to překousnout, hlásí z dějiště MS Zadina V hale je to jako na letišti, ale musíme to překousnout, hlásí z dějiště MS Zadina Čtěte zde

Brankář Hudáček po přípravě s Rakušany upozornil, že místy Nemec s Kňažkem příliš riskují a hrají ještě juniorský hokej. V dalších zápasech už byl s jejich prací spokojenější, navíc i trenérem Ramsaym jsou slovenští hráči nabádáni, aby se zadarmo nezbavovali puku.

"Chceme hrát atraktivní hokej," prohlásil ostatně sám Hudáček. A je si dobře vědomý, že takový styl s sebou přináší také chyby a přečíslení.

Slováky čeká na úvod těžké skupiny duel proti Bělorusku, nažhavenému návratem z nižší divize. Následují zápasy proti Velké Británii a Rusku, pak možná klíčový boj o čtvrtfinále se Švýcary. Dále Slováci vyzvou Dány a na závěr je čeká dvojboj proti Švédsku a Česku.

Komentář: Přestali jste věřit v medaili? Chyba. V zahraničí věští Česku i zlato Komentář: Přestali jste věřit v medaili? Chyba. V zahraničí věští Česku i zlato Čtěte zde
reklama