reklama

Švédský kouč Mårts: Malý obrýlený kliďas podobný Williemu z Alfa

Je to on, nebo ne? Švédský kouč Pär Mårts je nápadně podobný postavě Willieho z legendárního seriálu Alf. Je to on, nebo ne? Švédský kouč Pär Mårts je nápadně podobný postavě Willieho z legendárního seriálu Alf. autor: Twitter
Jako hráč se nikdy příliš neprosadil, coby trenér však září od samého začátku. Svoji aktivní kariéru ukončil už ve 32 letech, okamžitě ale vyměnil zpocený dres za košili a kravatu a postavil se na střídačku o schod výš. Řeč je o vůdci Švédů Päru Mårtsovi, který dnes povede tým Tre Kronor proti české družině.

Praha – Jako hráč se nikdy příliš neprosadil, coby trenér však září od samého začátku. Svoji aktivní kariéru ukončil už ve 32 letech, okamžitě ale vyměnil zpocený dres za košili a kravatu a postavil se na střídačku o schod výš. Řeč je o vůdci Švédů Päru Mårtsovi, který dnes povede tým Tre Kronor proti české družině.

V Elitserien, nejvyšší švédské soutěži, odehrál 173 centimetrů vysoký útočník 174 zápasů, všechny v barvách stockholmského AIK. Ač se mu bodově docela dařilo, po šesti sezonách zvolil návrat domů do Västerås. Za to odehrál dalších šest úspěšných sezon ve druhé lize.

Jelikož ho to ale čím dál tím víc táhlo k trenéřině, rozhodl se skončit a tým okamžitě převzal jako hlavní kouč. A premiéra na lavičce klubu z největšího města provincie Västmanland byla vskutku působivá. Hned v prvním roce se mu totiž podařilo tým dovést až k postupu.

Po čtyřech letech k nároďáku

Pro Västerås to byl historický moment, jelikož nikdy předtím se klub založený roku 1939 do elitní ligy nedostal. Mårts strávil na jeho lavičce ještě tři další sezony, aby následně dostal nabídku od švédského svazu k trénování juniorské reprezentace.

U té však vydržel pouhý rok a rychle povýšil do role asistenta u národního týmu mužů. S tím stihl za čtyři sezony vyhrát první a dodneška poslední olympijské zlato pro Švédsko a navíc přidal kompletní sadu medailí z MS.

V dalších letech trénoval na klubové úrovni týmy HV71 a opět Västerås a AIK. V roce 2010 se pak stal poprvé hlavním koučem švédské seniorské reprezentace, když nahradil končícího Bengta-Åke Gustafssona.

S týmem Tří korunek zatím stihl získat zlato, stříbro i bronz ze světových šampionátů a k tomu přidal i stříbro z předloňské olympiády v Soči.

V posledních letech se internet baví jeho podobností s postavou Willieho Tannera ze seriálu Alf. Tak co, je to on?

Doprava v Rusku? Katastrofa

Letošní mistrovství v Rusku zahájili Švédové stejně jako Češi, pěti body ze dvou úvodních zápasů. V prodloužení porazili nepříjemné Lotyše a včera po prohrané první třetině otočili severské derby s Dány.

Mårts si však od prvních dní v Moskvě stěžuje ne tak na hru, jako spíše na tamní neúnosnou dopravní situaci. "Nikdy jsem nic podobného neviděl, je tady nejhorší provoz na světě. Z dvaceti minut jsou klidně dvě hodiny cesty. Takové Los Angeles je oproti Moskvě procházka," nešetřil kritikou pro švédské noviny jinak střídmý 63letý trenér.

Dnes večer od 19:15 se na ledě moskevského Ledového paláce představí proti Čechům. A mělo by jít podle všeho o vyrovnaný zápas, což potvrzují jak sázkové kurzy, tak i Mårtsova slova.

"S Čechy je to vždycky otevřené. Jednou vyhrajeme my, jednou oni. Nesmíme zbytečně ztrácet puky, protože oni mají smrtící protiútoky. Základ je dobře bránit. Šance vidím 50 na 50," řekl.

Utkání vám nabídneme v online přenosu ZDE.

reklama