reklama

Pastrňák s Krejčím už jsou na cestě. Zda nastoupí proti Rusku, záleží na nich. Chytat bude Rittich

David Pastrňák znovu obleče reprezentační dres David Pastrňák znovu obleče reprezentační dres autor: Michal Eger
David Pastrňák a David Krejčí prošli zdravotní prohlídkou a do Kodaně dorazí ve čtvrtek kolem deváté hodiny ráno.

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Dvěma hvězdným posilám už nestojí nic v cestě, aby se připojily k českému hokejovému týmu na mistrovství světa. Útočníci David Pastrňák a David Krejčí úspěšně absolvovali v Bostonu výstupní prohlídku a nastoupí možná už ve čtvrtečním duelu s Ruskem.

"David Krejčí a David Pastrňák prošli zdravotními prohlídkami a pohovory s generálním manažerem (Donem Sweeneym), brzy odlétají a budou tady v Kodani zítra ráno kolem deváté hodiny," řekl generální manažer české reprezentace Jiří Fischer.

"Letí přes Amsterdam. Pokud tedy všechno půjde bez problémů na letišti a s přeletem přes Atlantik. Don Sweeney mi poslal oficiální zprávu, že jsou uvolnění, takže se moc těšíme," doplnil.

Právě Fischer má spojení se zámořím od počátku budování týmu na starosti. Včera také potvrdil, že Jakub Voráček naopak mužstvo nedoplní. Útočník Philadelphie účast na mistrovství nejprve odmítl, ale později se znovu začal zajímat o situaci.

"Ptal se v době, kdy Boston ještě hrál. Včera jsme spolu mluvili naposled. Říkal, že nebyl čtrnáct dní na ledě a že se na příjezd necítí. Takže nepřijede," poznamenal manažer.

Češi odehrají čtvrté utkání na šampionátu zítra od 20:15, Pastrňák a Krejčí by tak z časového hlediska měli start stihnout.  "Na letišti na ně bude čekat auto, které je okamžitě převeze do hotelu. Pokud stihnou ještě poradu, tak by se okamžitě zapojili do týmových aktivit. Očekávám, že budou i zítra na ledě na rozbruslení. Jak to bude se zápasem, to uvidíme až po příletu," uvedl Fischer s tím, že skákat z letadla přímo do zápasu není jednoduché. "Až přijedou, rozhodneme se spolu s nimi a trenéry," dodal.

V lapačce, za bránou, nebo v síti? Najdete ztracený puk? V lapačce, za bránou, nebo v síti? Najdete ztracený puk? Prohlédněte zde

Trenéři s jejich startem proto najisto nekalkulují. Asistent Jiří Kalous možnost nasazení bostonského dua nevyloučil, ale nepředpokládá její naplnění. "Uvidíme, jak se budou cítit. Třeba projeví přání hrát, ale teď je v plánu, že půjdeme na Rusy se stejnou sestavou jako proti Švýcarsku," řekl Kalous.

Přesto dozná složení sestavy několika změn. Český tým dodrží pravidelné střídání brankářů a proti Rusům nasadí do brány Davida Ritticha. "Líbil se nám proti Rusku na turnaji Euro Hockey Tour v Pardubicích, navíc ho soupeř nezná tak dobře jako Francouze," vysvětlil Kalous. Rittich chytal na šampionátu už v neděli se Švédy.

Drobné změny chystá trenérský štáb v obraně. "Malinko nám v zápase se Švýcary nepasovala dvojice Hronek a Šulák. Oba jsou dost ofenzivní, vyváží puky. Je možné, že to nějak prohodíme," podotkl Kalous. Aby byli obránci v dostatečném tempu, mělo by mužstvo začít se sedmi beky.

Pastrňák a Krejčí by měli hrát v jedné formaci, na post levého křídla k nim mají trenéři vytipované dva hráče. Kalous věří, že se obě posily rychle adaptují. "Jsou to hráči světové úrovně, není to tak dlouho, co byli na ledě. Bude jim stačit chvilka, aby do režimu naskočili zpět," uvedl.

První utkání na velkém turnaji proti Rusku čeká ruského rodáka Dmitrije Jaškina. Toho skóre sborné 20:0 po třech zápasech nestraší. "Podle mě tady zatím nehráli s pořádným soupeřem (Francie, Rakousko, Bělorusko). Doufám, že tím soupeřem budeme zítra my," řekl útočník.

Rusové půjdou do zápasu po dvou dnech volna, Češi mají dobu na relax o den kratší. "Mohlo by být fajn, že budeme rozehranější a konečně bychom chtěli začít lépe než v předchozích zápasech," podotkl Jaškin. Češi totiž na turnaji dosud nevedli, nikdy neskórovali jako první.

Před dnešními zápasy patřila českému týmu v tabulce čtvrtá příčka se čtyřmi body. "Zaplaťpánbůh za ně. Mohli jsme mít nula bodů. Jdeme na turnaji den po dni, dobře jsme potrénovali a zítra na to vlítneme. Určitě to bude dobrý zápas," slíbil rodák z Omsku a autor dvou českých branek.

reklama