Rusko probralo stříbrné Švýcary, Američané smetli Bělorusy

FOTO Překvapení i drsné pěsti. Hokejový šampionát začal
Hned v prvním zápase skupiny B světového šampionátu v Minsku si hokejisté Ruska a Švýcarka vůbec nic nedarovali. Alexander Burmistrov (vlevo) si to na "férovku" rozdal s Denisem Hollensteinem.
Bitce přecházela strkanice, při níž Burmistrovovi asistoval i jeho spoluhráč Jevgenij Kuzněcov (vlevo).
Ale v samotném zápase to bylo trochu jinak. Sergej Plotnikov (16) už ve třinácté vteřině zápasu nechytatelnou bombou otevřel skóre.
V sedmé minutě se radovala i největší ruská hvězda. Alexander Ovečkin (uprostřed) zvyšoval na 2:0.
9. 5. 2014 22:00
Rusko porazilo na úvod mistrovství světa Švýcarsko 5:0, USA smetlo Bělorusko 6:1.

Minsk - Stříbrní medailisté z loňské mistrovství světa Švýcaři dostali hned zkraje letošního šampionátu v Minsku tvrdý direkt.

V prvním utkání skupiny B je probrali Rusové, kteří především díky skvělé první třetině Švýcary smetli 5:0.

Domácí Bělorusko na úvod utrpělo debakl od USA, Američané pořadatelskou zemi porazili 6:1

Sborná na Švýcary vlétla

Rusové nastoupili na Švýcary hned od úvodního buly a první gól slavili už po 13 sekundách. Pjotnikov vlétl do třetiny, využil že má hodně prostoru a prostřelil Genoniho.

V sedmé minutě bylo švýcarským hokejistům ještě hůře, kdy Ovečkin dělovkou od modré zvýšil v přesilovce na 2:0. Šanci na snížení měl Moser, který se dostal nehlídaný před Bobrovského, ale přes vytrčený beton puk procpal.

Místo toho se radovala opět sborná. Šipačov tečoval nahození Čudinova a Genoni nestihl reagovat.

Švýcaři si nevěděli rady

Po přestávce pokračoval ruský tlak. V polovině zápasu už vedli svěřenci Olegse Znarokse 4:0, protože švýcarský brankář propustil za svá záda nahození Bělova.

Hráči s helvétským křížem si s ruskou hrou nevěděli příliš rady. Příležitosti Brunnera a Bartschiho vychytal jistý Bobrovskij. Ve třetí části brzy oba týmy pochopily, že o vítězi je rozhodnuto a utkání ztratilo tempo. V úplném závěru ale na konečných 5:0 upravil střelou mezi kruhy Zaripov.

Závěr druhé třetiny rozhodl

Bělorusové začali před vlastním publikem nebojácně a brzy měl velkou šanci v přesilovce Stepanov, ovšem minul Thomasovu bránu. To Američané svou úvodní početní výhodu využili. S pomocí tyče pohotově otevřel skóre Nelson.

Po změně se Bělorusové nadechli k velkému náporu, ale šance Kolcova, Kitarova, Jefimenka nebo Platta skončily na Thomasovi. Zámořský celek tlak domácích přežil a v závěru třetiny utekl do rozhodujícího náskoku. Během dvou minut a 43 sekund se trefili Trouba, Gaudreau a McDonald.

Domácí před druhou přestávkou sice snížili Stepanovem, ale to už byla jejich labutí píseň. Jednoznačné vítězství amerického celku pak ve třetím dějství ještě vyšperkovali dvěma přesilovkovými góly Trouba s Gardinerem.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina B:

Rusko - Švýcarsko 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
1. Plotnikov (Denisov, Šipačov), 7. Ovečkin (Bělov, Zaripov), 18. Šipačov (Čudinov), 30. Bělov (Kuljomin, Širokov), 59. Zaripov (Ovečkin). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Jeřábek (ČR) - Carlson (Kan.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 13.300.

Rusko: Bobrovskij - Denisov, Orlov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zubarev, Čudinov - Plotnikov, Šipačov, Ovečkin - Kuljomin, Anisimov, Širokov - Zaripov, Loktionov, Tichonov - Kuzněcov, Burmistrov, Dadonov. Trenér: Oleg Znarok.
Švýcarsko: Genoni - Schlumpf, Josi, Blum, Grossmann, Seger, Weber, Kukan - Moser, Romy, Brunner - Hollenstein, Cunti, Bärtschi - Fiala, Ambühl, Suri - Rüfenacht, Schäppi, Stancescu. Trenér: Sean Simpson.

USA - Bělorusko 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 13. Nelson (Smith, Johnson), 35. Trouba (Dekeyser), 36. Gaudreau (Petry), 38. McDonald (J. Hayes), 55. Trouba (Gaudreau, Johnson), 57. Gardiner (Gaudreau, K. Hayes) - 40. Stepanov (Grabovskij, Kaljužnyj). Rozhodčí: Fraňo, Šindler (oba ČR) - Kilian (Nor.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 3:7. Využití: 3:1. Diváci: 13.600.

USA: Thomas - Trouba, Dekeyser, Jones, McCabe, Petry, Gardiner, Donovan - Nelson, Johnson, Smith - Gaudreau, Trocheck, Abdelkader - Wingels, Stapleton, Mueller - J. Hayes, K. Hayes, Shore - McDonald. Trenér: Peter Laviolette.
Bělorusko: Mezin - Stasenko, Korobov, Denisov, Jevenko, Karev, Graborenko, Usenko - Kaljužnyj, Grabovskij, Stepanov - A. Kosticyn, Kitarov, S. Kosticyn - Platt, Stas, Kolcov - Ugarov, Jefimenko, Volkov. Trenér: Glen Hanlon.