reklama

NHL čeká horké přestupové léto. Co na to Rangers?

Jak správně poskládat tým ukazuje pravidelně vedení Detroitu. Jak správně poskládat tým ukazuje pravidelně vedení Detroitu. autor: Reuters
Zvýšený platový strop, velká jména na trhu

Praha - Na první červencový den čekalo všech třicet generálních manažerů v zámořské NHL hodně netrpělivě. Právě toto úterý startuje trh s volnými hráči.

Ale nejde jen skoupit hvězdné hráče, do hry vstupuje i jistá alchymie a správně zvolená taktika. Je potřeba vhodně skloubit zkušené veterány i nadějné mládí a také se vejít do platového stropu.

Ten se už čtvrtou sezonu po sobě znovu zvedal, takže šéfové klubů mají více prostoru pro manévrování, ale o to hlouběji budou muset sáhnout do kapsy.

Jaromír Jágr Jágrova radost ze Strakova gólu. Souhra dlouholetých "dvojčat", která začala právě v Pittsburghu, opět fungovala, ale na Tučňáky nestačila. Foto: Reuters
Čtěte také:
Jágr je definitivně volným hráčem. Chcete ho?
Jágr poprvé volným hráčem. Vyslechnu si nabídky, říká

Pro ročník 2008/2009 je platová hranice o 6,4 milionů dolarů výš než letos, kluby tak mohou utratit za mzdy hráčů celkem 56,7 milionů.

Stejně jako horní hranice se posunula i ta spodní, týmy musí za platy vydat minimálně 40,7 milionů dolarů. Nejlépe placený hráč NHL si může v příští sezoně vydělat maximálně 11,34 milionů.

Ve hře jsou velká jména

A je z čeho vybírat! Na trhu jsou taková jména jako Jaromír Jágr, Mats Sundin, Joe Sakic, Peter Forsberg, Marián Hossa, Sergej Fjodorov či další Čech Robert Holík.

Čtěte také: Prospal se dohodl s Tampou na nové smlouvě

K dispozici je také dostatek hráčů do obranných řad. Wade Redden, Michal Rozsíval či Rob Blake jistě tvoří u generálních manažerů hodně žádané a hodnotné zboží.

Nechráněný volný hráč

Statut nechráněného volného hráče získají hokejisté, kteří dosáhli věku 27 let nebo mají v NHL odehráno sedm sezon a zároveň nejsou pod smlouvu u nějakého klubu.

Důležitý je také brankářský post. I zde se nabízí dostatek možností. Cristobal Huet, Olaf Kolzig, Marc Denis, Ray Emery a další gólmani jsou od 1. července k dispozici.

Z pohledu českého fanouška bude kromě výše zmíněných zajímavé sledovat také další osud Martina Straky, Josefa Vašíčka či Radima Vrbaty.

Co na to Rangers?

Hned čtyřem českým hokejistům skončila smlouva v New York Rangers. Kromě Jágra, Straky a Rozsívala také Marku Malíkovi. U něj se ale s jejím prodloužením příliš nepočítá.

Klub z Manhattanu má sice do platového stropu ještě velkou rezervu přes 23 milionů dolarů, spadeno má však na Švéda Sundina, udržet by vedení zřejmě chtělo také kapitána Jágra.

Kapitáni Jágr a Crosby Jaromír Jágr v dresu Rangers, zatím... Foto: Reuters

Bez smlouvy jsou zatím rovněž útočníci Shanahan a Avery, obránce Mara a druhý brankář Valiquette.

Zdá se tak, že NHL čeká letos horké léto. To bohužel nečeká Lubomíra Višňovského, který byl pár hodin před platností nové smlouvy vyměněn ze slunného Los Angeles do kanadského Edmontonu.

Slovenský obránce sice s vedením Kings podepsal nedávno pětiletou smlouvu na 28 milionů dolarů. Kontrakt, který měl vejít v platnost právě 1. 7. 2008 a obsahoval i no-trade klauzuli už ale budou plnit "Olejáři".

Višňovskému se to pranic nelíbí, ale nic s tím nenadělá. Management Los Angeles již po několikáté ukázal, jak "koncepčně" pracuje. Odměnou za jejich úsilí jim bylo poslední místo v Západní konferenci v loňském ročníku soutěže.

reklama