reklama

Další slovenský mistr světa z roku 2002 končí kariéru. Handzuš v NHL odehrál přes tisíc utkání

Michal Handzuš se Stanley Cupem. Michal Handzuš se Stanley Cupem. autor: Reuters
Mistr světa a vítěz Stanley Cupu Michal Handzuš se rozhodl definitivně ukončit kariéru profesionálního hráče.

Banská Bystrica - V pátek se oficiálně rozloučí s hokejovou kariérou útočník Michal Handzuš, člen slavné slovenské generace mistrů světa z roku 2002. Jednačtyřicetiletý vítěz Stanley Cupu z roku 2013 nehrál od loňského dubna, kdy pomohl rodné Banské Bystrici k prvnímu ligovému titulu v historii.

Handzuš minulou sezonu vynechal, během ní působil mimo jiné jako dočasný asistent trenéra slovenské reprezentace Craiga Ramseyho. Nyní je jasné, že už se na led nevrátí, oficiální rozlučka se odehraje v pátek před přípravným duelem Banské Bystrice se Slovanem Bratislava.

V NHL si Handzuš udělal jméno jako vynikající bránící útočník a během 15 sezon nastupoval za šest týmů. V dresech St. Louis, Phoenixu, Philadelphie, Chicaga, Los Angeles a San Jose odehrál 1009 zápasů s bilancí 185 gólů a 298 asistencí. Největšího týmového úspěchu dosáhl během druhého působení v Chicagu, s nímž v roce 2013 získal Stanley Cup.

O rok později Handzuš v NHL skončil a vrátil se do Banské Bystrice s cílem vybojovat svému mateřskému klubu premiérový titul. To se mu po finálových porážkách v letech 2015 a 2016 povedlo loni, kdy byli na střídačce jako trenéři symbolicky jeho kamarádi a bývalí spoluhráči Vladimír Országh a Richard Zedník.

Ve slovenské reprezentaci získal Handzuš vedle zlata z Göteborgu 2002 také stříbra v letech 2000 a 2012. On a Miroslav Šatan jsou jedinými dvěma slovenskými hokejisty, kteří dokázali vyhrát MS, získat Stanley Cup i titul v domácí soutěži.

reklama