reklama

Eliáš se dočká pocty, jaké se dostalo z Čechů jen Haškovi. New Jersey vyřadí jeho číslo

Patrik Eliáš prožil v uplynulé sezoně emotivní rozlučku s New Jersey. Za několik měsíců se dočká další velké pocty. Patrik Eliáš prožil v uplynulé sezoně emotivní rozlučku s New Jersey. Za několik měsíců se dočká další velké pocty. autor: ČTK
New Jersey Devils v únoru příštího roku slavnostně vyřadí číslo 26, s nímž hrál v klubu český útočník Patrik Eliáš. Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru se stane teprve druhým českým hokejistou, jemuž se této pocty v NHL dostane.

Newark - New Jersey Devils slavnostně vyřadí číslo 26, které nosil na dresu útočník Patrik Eliáš, v sobotu 24. února před utkáním s New York Islanders. Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru bude teprve druhým českým hokejistou, kterému se této pocty v NHL dostane. Prvním byl brankař Dominik Hašek, jehož číslo 39 visí od ledna 2015 u stropu haly Buffala Sabres.

Voráček trumfl Čecha. A jak si v top 10 nejlépe placených českých sportovců vedou Jágr či Plíšková? Voráček trumfl Čecha. A jak si v top 10 nejlépe placených českých sportovců vedou Jágr či Plíšková? Prohlédněte zde

Eliáš ukončil kariéru, během níž nastupoval v NHL jen za New Jersey, letos v březnu. Už tehdy Devils oznámili, že v příští sezoně vyvěsí jeho číslo v hale Prudential Center. Jednačtyřicetiletý rodák z Třebíče se dočká stejné pocty, jakou klub prokázal dalším bývalým oporám Scottu Stevensovi, Kenu Daneykovi, Scottu Niedermayerovi a Martinu Brodeurovi.

Eliáš, který debutoval v dresu Devils v prosinci 1995, je klubovým rekordmanem v počtu branek (408), asistencí (617), bodů (1025), branek v přesilových hrách (113), bodů v početních výhodách (333) i vítězných gólů (80). V play-off drží maxima v počtu gólů (45), přihrávek (80), bodů (125) a branek (21) i bodů (52) v přesilovkách. O další se dělí s šesti vítěznými trefami se Scottem Stevensem, Petrem Sýkorou, Claudem Lemieuxem a Jamiem Langenbrunnerem. Stanleyův pohár s týmem slavil v letech 2000 a 2003.

Poslední zápas v NHL odehrál Eliáš loni 9. dubna. O měsíc později podstoupil operaci pravého kolena, už druhou během čtyř měsíců. V sezoně 2015/16 kvůli zdravotním potížím odehrál jen 16 utkání. Do uplynulého ročníku již nezasáhl.

reklama