reklama

Hvězdy NHL na příští olympiádě? Jen s podepsanou kolektivní smlouvou

Kanaďané by chtěli obhajovat olympijské zlato ze Soči opět s týmem profesionálů z NHL. Kanaďané by chtěli obhajovat olympijské zlato ze Soči opět s týmem profesionálů z NHL. autor: Reuters
NHL chce výměnou za start hokejistů na hrách v Pchjongčchangu získat jistotu prodloužení platnosti současné kolektivní smlouvy s hráčskou asociací NHLPA až do roku 2022.

New York - Vedení NHL po středečním jednání v New Yorku vyjádřilo ochotu umožnit hráčům účast na olympiádě v Pchjongčchangu. Podle kanadské společnosti TSN by však za to NHL ráda získala jistotu prodloužení platnosti současné kolektivní smlouvy s hráčskou asociací NHLPA do roku 2022.

"Byly tam nějaké návrhy, které bychom si mohli takto vykládat. My to ale musíme samozřejmě prodiskutovat s hráči. Celý ten proces už začal, ale k vyřešení vede ještě dlouhá cesta," uvedl šéf asociace Donald Fehr, který NHLPA na schůzce s NHL a Mezinárodní hokejovou federací IIHF zastupoval.

Ve hře je předčasné ukončení dohody

Současná kolektivní smlouva je desetiletá, dosud nejdelší v historii NHL, ale jejímu podpisu předcházelo zkrácení ročníku 2012/13 na 48 zápasů základní částí místo obvyklých 82. Vyprší až v roce 2022, ale NHL i NHLPA mají možnost v roce 2019 informovat druhou stranu, že ji chtějí v roce 2020 předčasně ukončit.

A právě tomu chce NHL zabránit. Podle TSN jsou hráči nespokojení především s položkou, podle níž musí 16 procent z platu odložit stranou na záložní účet, vytvořený pro případ, že se liga dostane do hospodářských problémů. Zajišťuje tak řádné rozdělení tržeb s vlastníky půl na půl.

Hráči NHL neponesou náklady za start na olympiádě, říká jejich zástupce Hráči NHL neponesou náklady za start na olympiádě, říká jejich zástupce Čtěte zde

Prezident IIHF René Fasel připustil, že všechny strany čeká hodně práce. Podobně se vyjádřil komisionář NHL Gary Bettman. "Setkání bylo konstruktivní a otevřené. I když před námi zůstává spousta problémů k vyřešení," uvedl Bettman.

Těmi největšími jsou přerušení soutěže uprostřed sezony na více než dva týdny kvůli olympijskému turnaji a také náklady na pojištění a cestování do Korejské republiky. Tyto výdaje se při poslední zimní olympiádě v Soči vyšplhaly ke 14 milionům dolarů, nyní jsou odhadovány na 10 milionů dolarů, ale Mezinárodní olympijský výbor (MOV) už je nechce krýt tak jako na předchozích pěti olympiádách.

Marketinkově je zajímavější Čína

Fasel přišel s variantou, že by IIHF využila peníze, které dostává od MOV jako podíl z příjmů - částku okolo 40 milionů dolarů inkasuje každé čtyři roky. Jenže tyto peníze jsou přednostně určeny na rozvoj dětského a mládežnického hokeje.

Jandač: I kvůli olympiádě dáváme prostor dalším klukům. Musí se naučit vyhrávat Jandač: I kvůli olympiádě dáváme prostor dalším klukům. Musí se naučit vyhrávat Čtěte zde

"Nebylo by snadné učinit takové rozhodnutí, ale to je moje práce," uvedl Fasel s vědomím, že tento návrh asi neprojde. I proto plánuje oslovit jednotlivé národní svazy, zda by se na nákladech nepodílely.

NHL nijak netají, že výrazně více než Korejská republika ji zajímá z pohledu možností trhu olympiáda v Číně v roce 2022. "Když MOV přidělila OH Pekingu, rozhodně to vytvořilo větší příležitosti, než jsme si kdy mysleli. Je možné, že NHL na jednu olympiádu nepojede a pak třeba zase pojede na tu další. Myslím, že tohle nikdo jako možnost nevyloučil," prohlásil Bettmanův zástupce Bill Daly.

reklama